×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. augusts, 2012
Drukāt

Stradiņa slimnīcā veikta unikāla sirds galvenā asinsvada operācija

Foto - LETAFoto - LETA

Šā gada 9.augustā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā pirmo reizi Latvijā pacientam vienlaicīgi veikta aortas – cilvēka galvenā asinsvada – un aortas vārstuļa nomaiņas operācija, aģentūru LETA informēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas nodaļas vadītāja Ieva Stibe.

Deviņas stundas ilgās operācijas laikā ārsti 51 gadu vecam vīrietim pilnībā protezēja aortas vārstuli un aortu, nomainot to ar sintētisku asinsvadu.

Līdz šim Latvijā veikta tikai atsevišķu aortas posmu nomaiņa, tāpēc šoreiz bija nepieciešama kompleksa pieeja, informēja Stradiņa slimnīcas Iegūto un iedzimto sirdskaišu nodaļas vadītājs docents Pēteris Stradiņš. “Lai veiktu operāciju, uz laiku tika apturēta ne tikai pacienta sirdsdarbība, bet arī asins cirkulācija visā ķermenī. Svarīgi bija saglabāt visu orgānu funkcijas, īpaši galvas smadzeņu darbību. Lai cik paradoksāli nebūtu, ir iespējams apturēt asins cirkulāciju gandrīz uz stundu, pateicoties komplicētai operācijas un anestezioloģijas tehnikai, kas ietver arī pacienta atdzesēšanu līdz 18 grādu temperatūrai,” pastāstīja Stradiņš.

Ārsts informēja, ka jau šodien pacients no slimnīcas dosies mājās – viņa veselības stāvoklis ir stabils, un arī atveseļošanās norisinājusies labi. Pacienta pamatsaslimšana bija smaga arteriālā hipertensija, ateroskleroze, aortas krūšu un vēdera daļas plīsums, sākot no sirds aortas vārstuļa līdz pat kāju artērijām, un smaga aortas vārstuļa nepietiekamība, informēja slimnīca.

Aortas slimības ir vienas no sarežģītākajām un grūtāk ārstējamām sirds un asinsvadu saslimšanām, norāda speciālisti. Tām ir ārkārtēji augsta mirstība, un bieži tās skar gados jaunus cilvēkus. Aortu veido trīs slāņi, plīsums parasti notiek iekšējā vai vidējā, un, ja ārējais slānis spēj noturēt spiedienu, pacients ir tajos 60%, kam laimējas no pēkšņas nāves izvairīties.

Speciālisti uzsver, ka plīsums var progresēt un vienīgā iespēja to izārstēt ir operācija – plīsušā asinsvada nomaiņa ar mākslīgu protēzi. Nosacīta alternatīva pacientiem ar šādām saslimšanām ir medikamentoza ārstēšana, bet tad saglabājas augsts pilnīgas aortas plīšanas risks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+