Laukos
Lauku sēta

Dārzā saaudzis topinambūrs. Vai drīkst dot arī mājlopiem?0


Jaunzēlandes sarkanais trusis .
Jaunzēlandes sarkanais trusis .
Foto – Valdis Semjonovs

Jautājums. Vai govīm un arī trušiem drīkstu dot topinambūru lakstus un saknes? Man to ir ap 50 kilogramu. Ruta Madonas novadā.

LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa stāsta, ka topinambūri ir noderīgi kā enerģijas avots kartupeļu un biešu vietā, tie labi ietekmē piena produktivitāti.

Topinambūru bumbuļi satur salīdzinoši daudz fosfora un magnija, taču vitamīnu saturs tajos ir niecīgs. Slaucamajām govīm bumbuļus izēdina līdz 10 kg diennaktī, dodot tos kopā ar citu sulīgo lopbarību. Jūlijā pļautus, sasmalcinātus sulīgos lakstus liellopi spēj apēst līdz pat 40 kg, bet jaunlopi – 20 kg diennaktī; šajā laikā topinambūros ir gana daudz kalcija, fosfora, magnija, karotīna, E vitamīna, mazāk – B grupas vitamīnu. Organisko vielu sagremojamība ir apmēram 60%.

Vēlāk, kad topinambūru stublāji pārkoksnējas, dzīvnieki tiem apēd tikai lapas, taču enerģētiskā vērtība tām ir maza.

Ciltsdarba speciālists truškopībā Dzintars Rancāns piebilst, ka topinambūru lakstus un kātus ļipaiņiem vajag izēdināt visu vasaru un rudeni, jo dzīvniekiem tie ļoti garšo. Protams, tos var dot arī pēc salnām, vienīgi tad tie vairs nav tik vērtīgi. Nomazgātus topinambūru bumbuļus var izbarot pašlaik, kā arī agri pavasarī, kad dzīvniekiem sāk trūkt vitamīnu. Deva pieaugušam trusim ir 100–200 gramu dienā.

LA.lv