Uncategorized

Ugunspuķes Stāmerienas ezerā 16

Reklāmfoto

7. jūlijā Stāmerienā tiks svinēti 2. Gulbenes novada svētki, kuru kulminācija būs vērienīga uguns skulptūru izrāde Stāmerienas ezerā, kas sāksies plkst. 22.30.

 

Uguns skulptūru autors ir tēlnieks Kārlis Īle, kurš plūcis laurus ledus un smilšu skulptūru festivālos ne tikai Latvijā, bet tālu aiz tās robežām. Mākslinieks uzskata, ka šis būs Eiropā lielākais uguns skulptūru šovs uz ūdens. Satumstot Stāmerienas ezerā iedegsies 14 peldoši ugunsziedi, simbolizējot Gulbenes pilsētu un novadā ietilpstošās pārvaldes, bet to fonu veidos vēl 200 peldoši ugunskuri, kas tapuši nedēļu ilgā darbā. 6 – 10 metrus augstās skulptūras būs veidotas no koka, degošo daļu apvijot ar salmiem un niedrēm, kuras ziemā uz aizsalušā ezera saplūkuši aktīvākie novada jaunieši un stāmerienieši. Skulptūrām un ugunskuriem nepieciešamie kokmateriāli (ap 
100 m²), ir sagādāti, tīrot ezera apkārtni, jo mākslinieka iecerei derēja gan tur augošie alkšņi, gan apses.

Daudzus materiālus ir ziedojuši arī novada cilvēki un uzņēmēji. Ugunsziedi degot pakāpeniski atvērsies, tādējādi pielaižot uguni katrai nākamajai skulptūrai un īstenojot ideju par mītisko uguni starp zemi un debesīm.

 

Gulbenes novada svētkiem dots nosaukums “Stā
merienas gredzens”, jo daudzveidīgas aktivitātes risināsies 20 vietās ap Stāmerienas ezeru jau no plkst. 15. Lai ikviens varētu šīs vietas apmeklēt, svētku laikā ap ezeru kursēs bezmaksas autobuss, kas aties no Stāmerienas pils laukuma. Pirmais reiss plkst. 15.30, nākamie – ik pēc 30 minūtēm.

 

Braukt gribētāju izlaišana un uzņemšana autobusā notiks pieturvietās pie pasākumu norises laukumiem, par kuriem vēstīs norādes. Viens no aizraujošākajiem sporta pasākumiem būs pie pamatskolas, kur plkst. 15 startēs peldēšanas maratons “Pāri Stāmerienas ezeram” (1500 m). Drosmīgie peldētāji ceļā dosies ar laika atstarpi un viņus pavadīs laivas, gatavas uzņemt, spēkiem izsīkstot. Finišs peldvietā “Lāčauss”.

Plkst. 20 no peldvietas sāksies svētku gājiens–brauciens ar pagastu un pilsētas izrādīšanos, bet svētkus atklās plkst. 21 pie pils ar svinīgajām uzrunām un “Eirovīzijas 2012” dalībnieces Anmary sveicienu savam novadam. 


Pēc tam sekos deju grupas “Dzirnas” uzvedums “O’ Fortuna”, kurā tiks izdejotas Karla Orfa mūzikā ietvertās kaislības un emocijas. Dievietes Fortūnas rokās ir neparasta dāvana – viņas pielūdzējiem lemts mūžīgs ceļš pēc kārotās laimes, kas zudīs tajā mirklī, kad tā šķitīs iegūta uz visiem laikiem.

Deju grupas vadītājs Agris Daņiļēvičs atklāj, ka K. Orfa darbi ierindojušies pasaules visvairāk klausītās mūzikas piecniekā, uzrunājot gan akadēmiskos klausītājus, gan popmūzikas fanus. “Lai parādītu šīs mūzikas milzīgo enerģētisko potenciālu, atradām jaunu, unikālu horeogrāfisko risinājumu, kas brīžiem balansē starp akrobātiku un mākslas vingrošanu. Visa darbība, deja notiek uz, ap, zem, virs un iekš konstrukcijas, kas veidota kā Visuma kodols, kā atoms, kā goda pjedestāls, kā augstākā kalna simbols, kā nesasniedzamais, pēc kā tiecamies, tādēļ dejotājiem šī izrāde ir īpaši grūts uzdevums un liels izaicinājums,” uzskata horeogrāfs.

Kad temperamentīgās dejas būs izdejotas un dzisīs peldošie ugunskuri, sāksies nakts balle kopā ar grupām “Tranzīts”, “Jūrkant” un dīdžeju Ralfu, kas turpināsies līdz rīta gaismai. Ieejas biļetes uz svētkiem varēs iegādāties pasākuma dienā pie iebraukšanas Stāmerienā un pie pils. Biļete visai svētku norisei – Ls 1, tikai vakara pasākumiem, kas sāksies no plkst. 21, – Ls 2, pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas. Kopā ar biļeti tiks izsniegta svētku programma un norādes par auto novietošanu. Rīkotāji īpaši padomājuši par novada daudzbērnu ģimenēm, kas Gulbenes un pagastu pašvaldībās var saņemt ielūgumus. Vairāk par svētkiem: www.gulbene.lv.

 

Vērts apskatīt

• Latvju zīmju vēstījuma taka (Gulbene, Blaumaņa 27b) aizvedīs interesantā, izzinošā ceļojumā apkārt Svētajam ezeram Spārītes parkā, kur izvietotas 18 latvju zīmes ar savdabīgu nozīmi cilvēka dzīves ritējumā. Katrai zīmei ir sava latviešu tautasdziesma. Izejot šo taku, cilvēki atbrīvojas no negatīvās enerģijas, koncentrē un līdzsvaro spēkus, atjauno un saglabā kopējo saskaņu ar dabu un dzīves norisēm.

• Pirtslietu darbnīca (Daukstu pag., iepriekš jāpiesakās pa tālr. 28891988) sniedz iespēju piedalīties pirtslietu izgatavošanā, slotiņu siešanā un zāļu vākšanā.

• SIA “Mū siers” (Ozolkalns, Beļavas pag., pāris km no Gulbenes pa Smiltenes ceļu, tālr. 26599143, iepriekš jāpiesakās) piedāvā līdz pat 20 dažādu sieru degustāciju, kā arī iespēju piedalīties siera siešanā.

• Sveču muzejs (“Lejaslazdupi”, Rankas pag., iepriekš jāpiesakās pa tālr. 26124005). Muzejā, kas ierīkots 19. gs. celtā namā, apskatāma dažādu krāsu un formu sveču kolekcija. Apmeklētājiem ir iespēja arī pašiem izgatavot sveces un “liet laimītes”.

• Dodoties uz svētkiem, PA “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” darbinieki iesaka apmeklēt kafejnīcas, kurās iespējams nobaudīt Gulbenes novada īpašos ēdienus: auksto zupu “Svētā ezera brīnums”, salātus “Veltījums Gulbenei”, siltos ēdienus “Bānīša veltnītis” un “Laimes Lācis”, desertu “Pindacīšas skūpsts”, kā arī kokteili “Volfu stiprais” (skat. sadaļu “Kur paēst”).

 

Kas jāapskata

1. Stāmerienas pils.

2. Stāmerienas pils vēstures taka.

3. Stāmerienas pareizticīgo baznīca ar krustā iestrādātiem kalnu kristāliem.

 

Kur nakšņot

1. “Ziedugravas” (tālr. 29123416).

2. “Sonāte” (tālr. 29460601).

3. “Zušu nams” (tālr. 29274268).

4. “Vonadziņi” (tālr. 64471151).

 

Kur paēst

1. “Kantes krogs” (Gulbene, Miera 15).

2. “Bistro-kafejnīca” (Gulbene, Brīvības 66).

3. Kafejnīca “Rodi” (Gulbene, O. Kalpaka 60, kultūras centrā).

4. Kafejnīca “Sonāte” (Stāmeriena).

5. Kafejnīca “Lācītes” (Rankas pag.).

6. Kafejnīca “Ozoli” (Lizums, Lizuma pag.).

Vairāk: www.gulbene.lv/tourism.

 

 

LA.lv