×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
10. februāris, 2013
Drukāt

Vai aizmūrēts logs taupīs siltumu?

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

“Cik lielam jābūt logam, lai nerastos īpašu siltuma zudumu? Vai vērts lielākiem logiem vienu rūti aizmūrēt?” 
Voldemārs Rutkovskis Rīgā

 

Logu uzdevums ir gādāt par dienasgaismu un vēdināšanu telpās. Jo stiklojums ir lielāks, jo vairāk gaismas ieplūst un arī vairāk siltuma aizplūst. Ieteicamā standarta attiecība logu lielumam pret grīdas laukumu ir 1:10. Tiesa, ir jāskatās, vai logs vērsts pret ziemeļiem vai dienvidiem, vai to nenoēno koki utt.

Visvairāk tomēr siltumu zaudē nevis loga izmēru, bet gan konstrukcijas defektu un mikrospraugu dēļ. Tiesa, saprātīgā apjomā tieši tās nodrošina telpu dabisko vēdināšanu. Ieliekot hermētiskus logus, jau nepieciešama piespiedu ventilācija.

Vecus logus vērts remontēt un siltināt. Zinātnieki aprēķinājuši, ka caur metru garu šķirbu apkures sezonā pazūd ap 50 kW/h siltumenerģijas. Vispirms pārbauda rūtis, vai tās rāmī guļ blīvi, vai nav spraugu.

Ja stikli dreb, tos izņem un atkal ieķitē, lai gan daudzi šim nolūkam par blīvētāju izmanto mūsdienīgo silikonu. Sakārto arī loga furnitūru, lai tā cieši piespiestu rāmi.

Viegli un ātri siltināt (spraugas aizlīmēt) ar pašlīpošo krāsotāja lentu. Tai ir vairāki platumi un toņi, kas ļauj lentu pieskaņot rāmja krāsai. Spraugas iepriekš aizpilda ar porolona vai gumijas blīvētāju vai silikona hermētiķi. Blīvgumijām ir dažādi izmēri. Lai zinātu, ko pirkt, loga spraugas platumu izmēra ar sasildītu plastilīnu, kuru ieliek starp vērtni un rāmi un tad saspiež. Vēl efektīvāka ir loga rāmja siltināšana ar tā saukto zviedru metodi, kad pa perimetru izfrēzē 3 mm platu un 7 mm dziļu gropi, kurā ievieto cauruļveida blīvētāju no sintētiskā kaučuka.

Tradicionāli ziemā, paliekot tumšākam laikam, logus aizsedz ar bieziem vilnas aizkariem. Siltuma zudumus samazina arī iekšējie vai ārējie slēģi. Efektīvs risinājums ir papildu ziemas stiklojuma izveide. Mazāk prestižās vietās lieto PVC plēvi, kuru piestiprina ar skavu pistoli. Katrā ziņā aizmūrēt (un vēl ar ķieģeļiem!) lielākam logam pāris rūtis ir visai skarbs paņēmiens, kā ziemā siltumu taupīt…

Vispamatīgāk siltuma zudumus tomēr var samazināt, logus vispār nomainot un izvēloties modernākos (dārgākos!) piedāvājumus. Tad sirds būs mierīga, ka tuvākos gadus labāka piedāvājuma šajā jomā nebūs. Piemēram, Aluplast 4000 Ideal Roundline, kurā apvienotas visas jaunākās tehnoloģijas: pieckameru profilu sistēmas ar 70 mm rāmja dziļumu plus selektīvā (siltumu taupošā) stikla paketes ar argona gāzes pildījumu. Šo profilu izturīgā konstrukcija un pamatīgā armatūra ļauj izgatavot arī ļoti lielu izmēru logus, vienlaikus nodrošinot labu siltuma un skaņas izolāciju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+