Ekonomika
Bizness

Vai valstij izdosies iegūt Inčukalna pazemes gāzes krātuves kotrolpaketi? 12

Foto – LETA

Nākamgad valsts, visticamāk, kļūs par īpašnieku vienam no stratēģiski svarīgākajiem aktīviem, – Inčukalna pazemes gāzes krātuvei, vēsta TV3 Ziņas.

Noslēgumam tuvojas Ekonomikas ministrijas sarunas ar krātuves esošajiem saimniekiem, uzņēmuma “Conexus Baltic Grid” akcionāriem.

Joprojām gan ir šaubas vai valdībai izdosies iegūt kāroto kontrolpaketi. Daļu pārdošanai nesteidz piekrist Inčukalna krātuves lielākais akcionārs, – Krievijas kompānija “Gazprom”. Interesi par unikālo zilā kurināmā glabātuvi izrāda arī vairāki investīciju fondi.

Uzņēmums “Conexus Baltic grid” tika izveidots pērn, sadalot “Latvijas gāzei” piederošos dabasgāzes tirdzniecības un transportēšanās biznesus. Tā vērtīgākais aktīvs ir Inčukalna pazemes gāzes krātuve, kuru valdība vēlas iegūt valsts īpašumā.

“Conexus” akcionāriem – Krievijas “Gazprom”, “Itera Latvija” un Vācijas “Uniper Ruhrgas” Ekonomikas ministrija izteikusi akciju atpirkšanas piedāvājumus, jo Eiropas Savienības (ES) direktīva liedz trijotnei vienlaikus nodarboties gan ar dabasgāzes tirgošanu, gan tās glabāšanu. “Conexus” padomes loceklis Juris Savickis, kurš caur dabasgāzes piegādātāju “Itera Latvija” ir uzņēmuma līdzīpašnieks, atzīst, ka sarunas ar valdību ir iegājušas finiša taisne.

Ekonomikas ministrs uzsver, ka valdības sarunas ar akcionāriem ir slepenas, tāpēc tās nekomentēs. Taču, ja “Gazprom” vai kāds akcionārs, kas paralēli tirgo gāzi, līdz gada beigām nepārdos savas akcijas, tas zaudēs akcionāra balsstiesības jautājumos, kas skar uzņēmuma padomes un valdes darbu, kā arī sastāvu.

Tas, ka akcionāriem būs jāpārdod akcijas, bija zināms sen, – tajā brīdī, kad pieņēma Enerģētikas likumu. Valdība gatavo “scenāriju B”, ja viens vai vairāki akcionāri to nav izdarījuši, kā vislabāk pārvaldīt uzņēmumu un nodrošināt drošas gāzes piegādes Latvijai.

“Conexus” vadītājs Aigars Kalvītis jau tagad prognozē, ka akciju pārdošanas darījums noteikti nenotiks līdz 1. janvārim, jo to vairs nevarot paspēt. Tādā gadījumā uzņēmuma ceturtais īpašnieks, fonds “Marguerite”, kas ar gāzes tirdzniecību nenodarbojas, kļūs par vienīgo akcionāru, ar balsstiesībām.

Publiski izskanējis, ka “Conexus” visu aktīvu vērtība ir ap 200 miljoniem eiro. Tikmēr gan Savickis, gan Kalvītis TV3 ziņām uzsver, ka tik maz nemaksā Inčukalna krātuve esošā bufergāze, tāpēc akcijas esot daudz vērtīgākas.

LA.lv