Publicitātes foto

Valmierā atklās unikālu porcelāna izstādi 0

Šo piektdien, 4. jūlijā, Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta izstāde “Rīgas mākslas porcelāns 1925-1940”, portālam LA.lv pavēstīja Pētera Avena Labdarības fonda “Paaudze” pārstāve Inese Dābola.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 20
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns 32
Lasīt citas ziņas

Izstādē iekļauti unikāli porcelāna izstrādājumi no Pētera Avena privātās kolekcijas, kas liecina par pagājušā gadsimta latviešu porcelāna meistaru izcilību. Izstādes atklāšanas sākums 15, un to ikviens aicināts aplūkot līdz 24. augustam.

“Rīgas mākslas porcelāns 1925-1940” atspoguļo slavenāko Latvijas mākslinieku, gleznotāju un grafiķu dzīves ziņu pagājušā gadsimta 20.-30. gados, kas noveda pie jauna un spilgta izteiksmes veida – mākslas porcelāna. Paralēli citiem unikāliem eksponātiem, īpaša uzmanība pievērsta porcelāna apgleznošanas darbnīcas “Baltars” darbiem, kas iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Šīs darbnīcas mākslinieku darbos redzamas interpretācijas par pagājušā gadsimta 20. un 30. gadu spilgtākajiem mākslas stiliem un virzieniem – modernismu, nacionālo romantismu un Art Déco.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mākslas porcelāns sniedz ne tikai estētisku baudījumu. Ārēji trauslajā ietvarā un formās apslēpti nospiedumi no mākslinieku sapņiem un cerībām, kas radās lielā pārmaiņu laikmetā, pagājušā gadsimta 20. un 30. gados. Velkot paralēles ar mūsdienām, jāsecina, ka arī šodien neviena diena nav vienāda – mēs dzīvojam nemitīgās pārmaiņās, tāpēc Rīgas porcelāna meistardarbi ir joprojām tikpat aktuāli kā Latvijas pirmās brīvvalsts laikā,” saka Ludmila Neimiševa, izstādes kuratore.

Izstādē aplūkojami darbi no divām citām, ne mazāk zināmām porcelāna apgleznošanas darbnīcām: Sigismunda Vidberga vadītās un Latvijas preses magnātu Emīlijas un Antona Benjamiņu sponsorētās darbnīcas “Burtnieks” (1928–1939) un Niklāva Strunkes izveidotās darbnīcas “RI PORS” (1933–1934). Neiztrūkstoši ir arī Rīgas slaveno Kuzņecova un Jesena porcelāna fabriku mākslas darbi.

Ilgus gadus Latvijas pirmās brīvvalsts porcelāna lielmeistaru darbi plašākai publikai bija maz pieejami, jo pārsvarā tie saglabāti privātās kolekcijās. Pirmoreiz publiski tie tika izrādīti 2012. gadā Maskavā, bet šogad izstāde no Rīgas ceļo arī uz Valmieras muzeja izstāžu namu, kur būs aplūkojama līdz 24. augustam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.