×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

Vasarā gaidāms pensiju piemaksas pieaugums (24)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pensiju piemaksas jāpaaugstina ne tikai tiem cilvēkiem, kuri pensionējās līdz 1995. gada beigām, bet arī tiem, kuri pensionējās 1996. gadā. Par to vakar vienojās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, uzdodot Labklājības ministrijai (LM) sagatavot attiecīgus Pensiju likuma grozījumus, kas Saeimā varētu tikt virzīti steidzamības kārtā.

Saskaņā ar pērn veiktajām pensiju likuma izmaiņām šī gada 1. jūlijā cilvēkiem, kuri pensionējās līdz 1995. gada 31. decembrim, piemaksa par stāžu līdz pensionēšanās brīdim tiks palielināta līdz 1,50 eiro par katru nostrādāto gadu (pašreizējā viena eiro par gadu vietā). Tādēļ cilvēkam ar 40 gadu stāžu pašreizējā pensijas piemaksa pieaugs par 20 eiro.

Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāti vakar secināja, ka līdzīgs piemaksas paaugstinājums būtu jāattiecina uz tiem cilvēkiem, kuri pensionējās 1996. gadā. Togad Latvijā sāka darboties personalizētā iemaksu uzskaite, taču pensijas joprojām tika rēķinātas pēc 1995. gada vidējās algas, kas bija 85 lati. Tādēļ izveidojās situācijas, ka cilvēkiem, kuri 1996. gada nogalē pensionējās ar 200 latu algu (piemēram, augstskolu pasniedzēji), pensijas aprēķini tika balstīti uz minētajiem 85 latiem, nevis faktisko algu un sociālajām iemaksām. Šobrīd 1996. gada pensionāru vidējā pensija ir 212,78 eiro plus piemaksa aptuveni 30 eiro apmērā (viens eiro par katru stāža gadu). Tādēļ vakar deputāti uzdeva LM sagatavot likuma grozījumus, lai arī šiem cilvēkiem (kopumā viņu skaits ir ap 10 000) pensijas piemaksa tiktu paaugstināta līdz 1,50 eiro par gadu. Šim mērķim, pēc LM aprēķiniem, šogad būs nepieciešams aptuveni viens miljons eiro, bet priekšvēlēšanu laikā tas, visticamāk, atradīsies bez lielām problēmām. Vienlaikus Sociālo un darba lietu komisija saņēmusi signālus no pensionāriem, ka atsevišķas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļas izplatījušas maldinošu informāciju par gaidāmo piemaksu palielināšanu. Tā, piemēram, cilvēkiem apgalvots, ka piemaksas netiks palielinātas tiem pensionāriem, kas pensionējās līdz 1996. gadam, bet turpināja strādāt, kā arī tiem, kuru pensijas vēlāk tika pārrēķinātas. “Tās ir pilnīgas muļķības! Šiem cilvēkiem pienākas piemaksas palielinājums tāpat kā visiem pārējiem. Gan mūsu komisija, gan Labklājības ministrija informēs VSAA nodaļas, lai šādi pārpratumi nenotiktu,” uzsvēra Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).

LM valsts sekretārs Ingus Alliks sprieda, ka pārpratumu varētu būt radījis apstāklis, ka daži cilvēki, kuri pensionējās līdz 1996. gadam un turpināja strādāt, izmantoja 1999. gadā piedāvāto iespēju “pārpiešķirt” pensijas. Rezultātā viņu pensijas apjoms dubultojās, bet vienlaikus par pensionēšanās laiku tiek skaitīts 1999. gads un viņi nevarēs pretendēt uz piemaksu palielinājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. KĀDA PIEMAKSA UN KAD BŪS MUMS, KURI BIJA SPIESTI ”SKRIET” PAKAĻ SAVAI PENSIJAI 2 GADUS – LĪDZ 1998.GADA 1.JŪLIJAM??? VALSTS MUMS NEĻĀVA PENSIONĒTIES 1996.DABA 1.JŪLIJĀ!!!!!!!!!!! DARBA STĀŽS LIELS -49 GADI. IZAUDZINĀTI 3 BĒRNI UN NEVIENS NAV ĀRZEMĒS LIELĀKĀ PEĻŅĀ. LATVIJAS MĒROGA ALGAS UN LABI, KA VAR NODROŠINĀT SAVAS ĢIMENES.PAR PALĪDZĪBU I NEDOMĀT! VĪRS NOMIRA 2009.GADA NOGALĒ. VĪRA PENSIJAS DAĻU NESAŅĒMU, SITOS VIENA. KUR PALIKA ATRAITNES ŠĪ DAĻA? KĀ AR MUMS ATTIECĪBĀ UZ ŠO JAUTĀJUMU? DAUDZ NEATBILDĒTU JAUTĀJUMU, CITA KATEGORIJA LABĀKA PAR CITU, VĒLĒŠANĀS NOTEIKTI SAVU BALSI NEATDOŠU TAGADĒJIEM DEPUTĀTIEM, JO VIŅI MŪS ŠĶIRO! NAV TICĪBAS!? VIENAS DIVDOMĪBAS UN NESKAIDRĪBAS.

 2. Bet kā tad beidzot būs ar tiem 20% , ko atņēma tiem kas pensionēj;ās , krīzes gados. Straujumas kundze solīja, ka atdos , bet nu ir klusums, oi o ikā sāp tie atņemtie 20%, nav vairs nekādas ticības ….

 3. Un INVALĪDIEM-NEKAS???

 4. aha – būs ko uz 100gades svetkiem pa mūciņai ar draudzeni pasēdēt vermanītī :)))))dāsna pensija ,dāsna un galavenais dasliet tos cilvekus pa posmiem ,pa staviem ..

 5. mans darba stazs 41 gads.25 gadi- stradaju”cita valsti-psrs”.pensiju sanemu par 16 g.piemaksu par 25 g.nesanemu,jo to partrauca aprekinat,laikam.2009.g.vajadzeji partraukt jau 2006.bet pagarinaja.ta-labklajibas ministr.komentars.pensionejos velak,jo darba vietu likvideja.par ko esmu sodita?MAN BIJA LABS DARBS UN LABS ATALGOJUMS……KAUNS PAR TADU VALSTI.

 6. Murgs, atkal tiek dalīti cilvēki pa dažādām kategorijām.

 7. Vēlēšanas, vēlēšanas tuvojas, bet ….. mīļie cilvēki – nu padomājiet : kas vainīgs, ka mums ir tik zemas pensijas, ka Latvija ir trešā nabadzīgākā valsts eiropas Savienībā, ka maksātnespējas administratori ( bet tikai tie, kuri pietuvināti vienai supernacionālai partijai ) sagrābuši miljonus, ka korupcija ir un ir ????!!!!
  Vainīgi ir tie paši, kuri ilgstoši iesēdušies Saeimā : ZZS, TB/LNNK, Vienotība un , protams, arī Saskaņa nav jēriņš. Tapēc padomājiet pirms balsosiet – vai vajag šos ….. laist atkal pie “šprices”. Un ja nobalsosiet, tad neņaudiet vairāk ! Punkts !

 8. Vai procentuāli tik pat, cik sev pielika Saeimas deputāti un ministri plus vēl dāsnās prēmijas ?! Es arī esmu labs pensionārs un gribētu gada nogalē prēmiju vienas pensijas apjomā ! 🙂

 9. pensionāre, 40 gadu darba stāžs Atbildēt

  Par 20 eiro gan nepalielināsies, jo uzreiz apliek ar ienākumu nodokli.

 10. Pret laukos dzīvojošiem pensionāriem izvērsts genocīds.Ja Rīgas pensionāri sabiedriskā transportā var braukt bez maksas,arī vienā otrā mazākā pilsētā pensionāriem ir kāds atvieglojums,tad lauku viensētās vēl eksistējošiem par visu jāmaksā tik cik jāmaksā,jo budžets esot tik liels cik liels viņš ir, tā mums iestāsta ,,gudrās ,, galvas ,tikai nekādi ierobežojumi neattiecas izredzētiem – banku likvidatoriem,maksātnespējas administratoriem,ātro kredītu izsniegšanas uzņēmējiem un daudziem citiem ļoti cienījamiem darboņiem,arī ekselencēm un prominencēm.

 11. Ko dod lielīgais paziņojums, ka pieaugums 20€, ja tūlīt klāt VID ar nodokļu prasībām. Pat 16 € nesanāks.

  • Bija tāds laiks,varbūt trekno gadu laikā,kad bieži tika pubicēta statistika-”iztikas minimums”.Bija interesanti salīdzināt ar savu maciņu. Vai tagad vienkārši kaunās no Pasaules vērtējuma ?Ar humoru ,nevis ļaunumu, uzrādu savu personīgo budžetu,piemetinot populāro teicienu-”nauda ir tik, cik ir.Tātad -pensija -258.00; obligātie maksājumi (ir iekrājies parāds)-aptv.-130.00; medicinas pakalpojumi -aptuv -80.00′.Kas paliek ”iztikas minimumam”,mēnesī ?Kolosāla dieta! Apsmieteis var!

 12. Piemaksa pēc 20 gadiem! Cik simti pensionāru to nesagaidīja! Pensionāru nauda bija jāiegrūž PAREKSĀ!

 13. Kur palika mans jautājums!? Kāda piemaksa paredzēta mums, kas pensionējās 1997.gadā, lūdzu skaidrojumu?!

 14. Nekas nav pateikts par tiem, kas pensionējās 1997.gadā, kas būs mums, kāda piemaksa par nostrādātiem darba gadiem!?

  • kāpēc nemaksā pārējiem par nostrādātajiem gadiem arī pārējiem,laikam likums ir tikai izņēmumiem

 15. Portāls LA cenzē komentārus.

 16. Elektības rēķins sastāda 10 % no pensijas. Ar vienu roku dod, ar otru atņem divreiz vairāk.

 17. Kapsētās zemes noma tiks pacelta , kas tiks iekasēta no aizgājējiem. Pieliks pie pensijas 2 centi lai ātrāk nobeidzas un varētu iekasēt

 18. pensiju indeksācija notiks par ilgiem darba stāža gadiem? Finanšu ministre radio intervijā minēja 01.07.2018. Vai tas atbilst patiesībai?

  • Cerība - laba lieta Atbildēt

   Par stāžu pensijas pieliks ( ja vispār uz to laiku budžeta kasē bīs nauda palikusi ) 5 minūtes pirms vēlēšanām . Lai penši aiz pateicības uz vēlēšanām aiziet.

Draugiem Facebook Twitter Google+