×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Vējonis lauž “izpratnes rāmjus” par drošību (19)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Reiz uz redakcijas politikas nodaļu piezvanīja kāds lasītājs, lai gari un plaši stāstītu par problēmām ar sava nama apsaimniekotāju. Uz manu iebildi, ka jautājums noteikti ir svarīgs, taču īsti neattiecas uz politiku, viņš asi iebilda: “Nē, tā taču ir tīrākā politika…”

Filozofiski var piekrist, ka politiski savā ziņā ir visi jautājumi. Galu galā, visu taču regulē likumi vai noteikumi, kurus pieņem politiķi. Un arī pašvaldības, kas nodarbojas ar komunālo jautājumu risināšanu, nav nekādi apolitiski veidojumi, bet pilsoņu vēlētas pārstāvniecības, kurās darbojas partiju politiķi. Jautājums tikai, vai atziņa, ka “viss ir politika”, palīdz risināt konkrētu problēmu? Proti, vai tēmas paplašināšana vienmēr ir labākais ceļš uz rezultātu?

Līdzīgas pārdomas raisīja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa organizētā diskusija “Latvijas drošība 21. gadsimtā. Pieaugošie izaicinājumi un iespējamie risinājumi”. Mērķis, kas uzsvērts pieteikumā: “… raisīt plašāku domu un viedokļu apmaiņu par Latvijas un tās iedzīvotāju drošību ārpus ierastās izpratnes rāmjiem.” Zālē izmeklēta publika – Ministru prezidents, lielākā daļa ministru un Saeimas komisiju vadītāju, svarīgu valsts iestāžu vadītāji, zinātnieki, plašsaziņas līdzekļu redaktori un tā tālāk. Drošība neapšaubāmi ir svarīgs temats, īpaši ņemot vērā pēdējo gadu notikumus – Krievijas agresiju Ukrainā, propagandas karu, migrantu krīzi un, protams, nesenos teroristu uzbrukumus Eiropai. Taču par šiem jautājumiem diskusijā nebija paredzēts runāt. Prezidenta aicinātie eksperti apņēmušies pierādīt, ka drošība ir arī, piemēram, iedzīvotāju veselība, izglītība, labklājība, valsts ekonomiskie rādītāji, reģionu attīstība, sabiedrības saliedētība un citi jautājumi, par kuriem drošības kontekstā ierasti runā mazāk. Ar vārdu sakot, drošība – tā ir visa mūsu dzīve. “Ja cilvēki nejūtas droši, ar viņiem viegli manipulēt gan ārvalstu dienestiem, gan politiķiem,” uzskata R. Vējonis.

Filozofiski tam noteikti var piekrist – norūpējies cilvēks ir nedrošs cilvēks. Bet nedrošība var arī pāraugt dusmās un pat naidā pret valsti. Lai gan, no otras puses, arī pilnīga bezrūpība var novest pie atslābuma, neļaujot laikus saskatīt kādas draudošas briesmas, bet līdz tam Latvijai vēl tālu.

Jautājums jau atkal – kāds no šīs vispārināšanas labums? Vai apziņa, ka drošības jautājumiem ir pieskaitāma arī veselības aprūpe un izglītība, veicinās reformas šajās nozarēs? Vai apziņa, ka ekonomiskā attīstība uzlabo drošību, vairos iekšzemes kopproduktu? Būtu jau labi…

Var nojaust, ka Valsts prezidents ir nolēmis lauzt lēnām veidojošos priekšstatu, ka viņa loma aprobežojas ar dažādu pasākumu apmeklēšanu un sportistu sveikšanu, un nolēmis aktīvāk iesaistīties valsts politiskās dienaskārtības veidošanā. Iepriekšminētais pasākums esot tikai sākums, un iecerēts plašāks diskusiju cikls, un, ļoti iespējams, tikšot veidota īpaša darba grupa, kas izstrādās priekšlikumus. Novēlējums – vairāk konkrētības!

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Ko tu neteiksi!Nu re jau uzradies LA gānītājs– vienīgās!! latviskās avīzes norējējs.Un Antoneviča priekšā cepuri nost!Vari nelasīt “pērļotāj”.Ir tev superavīžele kiriļicā,tikai nezinu tagadejo nosaukumu.Gan pats atradīsi! Bet gan LA,gan Antonevičam zemu klanos!!Ne katru tu piespiedīsi Vējoni saukt par prezidentu.Viņš to pat nav pelnījis !!Ievēlēts ar 10 !!!SC balsīm un pats dzimis Pskovā,māte KF krieviete!Tas nu gan daudz ko izsaka!!To pierāda arī viņa neilgā darbošanās un muldēšana!

 2. ——- Vai apziņa, ka ekonomiskā attīstība uzlabo drošību, vairos iekšzemes kopproduktu?———–
  ———————-
  Antonēvičs tik jaunos gados kļuvis ir marazmātisks un šķiet, ka tikai ar grūtībām saprot, ko pats raksta. Manuprāt pat zirgam ir skaidrs, ka ekonomiskā attīstība vairo gan iekšzemes kopproduktu, gan pilda budžetu, gan līdz ar to vairo drošību un valsts aizsardzības spējas, bet Antonēvičam protams ka nē. Degradācija… LA domājiet, kādus “kadrus” jūs bīdat pa karjeras kāpnēm.

 3. Ieteiktu Saeimas deputātiem katram izlasīt savas partijas priekšvēlēšanu solijumus un tad atbilstoši solītajam turpināt darbu. Drošība garantēta!

 4. .......................... Atbildēt

  TIESISKUMS, LIKVIDĒTA ĒNU EKONOMIKA< VADOŅI NAV OFŠOROS……………NEVAJAG NOVĒRST UZMANĪBU, MĒS NEESAM SUŅI PATVERSMĒ , KAM DARBOJAS PAGLAUDĪŠANA 1 X GADĀ
  MŪS PAZEMO NEGODĪGUMS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Vai kāds NOPIETI cerēja,ka būs citādi?Pret mūsu PATIESO drošību jau sen ķērc Vējoņa mātes dzimtene.Krievija Vējoņa Pleskavas ārēs bruņojas līdz zobiem,eadot arvien jaunas karabāzes,bet mūsu onka iesaka citu ceļu,pret krievu tankiem un hopteriem ,ar zināšanām un labiem muskuļiem.Atraktīvi !!LV galvaspilsētas mērs okupantu pēctecis,etniskais krievs/ tāda tautība!/,bet prezidents 1/2 krievs / pēc mātes/.Nu un kas tālāk?Kas gaida Latviju pēc pašvaldību un nākošām Saeimas vēlēšanām,ja latviskie lauki tukši,simti tūkstoši latviešu ATKAL trimdā??Rīga pārvērsta par mazo Moskovu un faktiski VISA !! vara Rīgas domē — LV nelojālajam SC !!kuram mīlestības līgums ar vēl nelojālāko “Jedinaja Rosija”.Rīgā jau jūtas latvieši kā Tambovā .Vai esat no Ušaka jutuši iniciatīvu pasākumiem kā LATVIJAS galvaspilsētas mēram,kur pamattaitība TOMĒR !!! ir latvieši.?Visi stūri aplīmēti ar krievu koncertiem.Ja izzūd Dziesmu svētki,Latvija ir atkal mirusi !!Okupācijas muzejs pats aizdegās?? utt.

 6. Bet – vai tā “izpratnes rāmju laušana” nav tāda savdabīga politinformācija, kurā prezidents Vējonis, tāpat kā savā laikā prezidents Ulmanis, iesaka “visiem palikt savās vietās” un rūpēties par savu drošību centīgi strādājot, bet ne gatavojoties iespējamai agresijai?

  • Kā gatavoties iespējamai agresijai mūsu ģeopolitiskajos apstākļos? Pietiek atcerēties nupat notikušo rotaļu(laboju-sapieru) lāpstiņu gadījumu,lai pārņemtu bezcerība. Arī savās vietās visi šoreiz nepaliks,ja kas. Robežas tak vaļā. Domāju,ka centīgs ,un piedevām,arī godīgs darbs nav pretrunā ar vispārēju drošību.

 7. Šis skepses cauraustais rakstiņš liek uzdot jautājumu – ko tad īsti mēs vēlamies? Prezidents piedalās “nenopietnos”pasākumos – slikti,populistiski. Prezidents diskutē par īsti nozīmīgiem jautājumiem -atkal slikti,apšaubāmi. Tad jau Antonevičam vajadzēja konkrēti pateikt ,kādu konkrētību gaida.

 8. Žurnālist Antonevič! Lūdzu, izlabojiet ētikas normām neatbilstošo virsrakstu! Nevis Vējonis, bet prezidents Vējonis vai Vējoņa kungs. Vismaz agākos laikos tā mācīja.

  • autoritārās iekārtās sagaida, ka visi pilsońi visos laikos sauks savu vadošo galu pēc dotiem titułiem. Citūr publiski saukt vadońus neformālos kontekstos pēc uzvārda ir gluźi normāli. Bet varbūt vecmamma atceras savasjaunības dienas kad valdija cita “kārtība”

  • Pareizi būtu jāraksta – augsti godātais prezidents Vējoņa kungs.

  • Cienītā vecmamma!Vai tad neesat pamanījusi,ka mūsdienās prasta attieksme skaitās īpaši šika? Labi ,ka vēl nenolamāja.Demokrātija,kaut jupis to parautu!

 9. Nu ar vārdu “drošība” mēs saprotam arī ugunsdrošību un drošību uz ledus.No drošības atkarīga ne tikai dzīves kvalitāte,bet pat tās ilgums.Lieli riski un pārgalvība mazina drošību.Lai šis ir kā sacerējuma ievads nebeidzami garā stāstā par drošību.

 10. Grūti saprast cilvēku,kuram nav dziļas saites ar šo zemi.

  • tiem,kam tās dziļās saites(laikam domātas saknes) un tīrākās asinis,Latvija,pieklājīgi izsakoties, ir maznozīmīga. Ir pieredzēts.

 11. Vējoni bieži nevar saprast.

  • Kāpēc nevar saprast? -gluži otrādi: labāk par to runāt, nevis šņaukāties mutautiņā. Uzvarēs tā tauta, kurai būs visveselākie un gudrākie!! Un te nu nav ko vētīt pēc tautības, pēc visa, kas gāzies pār Latviju, atrodiet to ” tīro” latvieti!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+