Auto un moto

VIDEO. Aļņi uz ceļiem ir visbīstamākie – gan smagi svarā, gan neprognozējami8

Ekrānuzņēmums no LTV video, R.Graudiņa video.

Traģiskā avārija ar alni, kas Līgo naktī prasīja jaunas meitenes un pusmūža sievietes dzīvību, liek kārtējo reizi uzdot jautājumu – kad Latvijas autobraucējus un meža zvērus šķirs žogi šoseju malās. Pērn ar aļņiem, stirnām un meža cūkām notika vairāk nekā divarpus tūkstoš avāriju. Kompensācijās izmaksāti vairāk nekā četri miljoni eiro. Taču uzņēmumā “Latvijas Valsts ceļi” atzīst, ka pirmais žogs 10 kilometru garumā gaidāms vien gar jauno apvedceļu pie Ķekavas, vēstī LTV raidījums “Panorāma”.

Dzīvnieku pazinēji atzīst, ka tieši alnis uz ceļa ir neparedzams. “Alnis ir ļoti smags – vismaz pustonna, bet aļņi ir arī ļoti neizlēmīgi – tas ir patiesībā pats bīstamākais dzīvnieks uz ceļa. Viņš diezgan bieži uzziet uz šī ceļa, tad it kā apjūk, tad nezina, vai iet uz priekšu vai atpakaļ. Alņi ir visneprognozējamākie uz ceļa,” skaidro Rīgas Zoodārza valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka. Savukārt stirnai vai mežacūkai, kas skrien pāri ceļam, noteikti var sekot arī citas.

Katru gadu sadursmes ar zvēriem uz ceļa pieaug, tā liecina KASKO apdrošinanas izmaksu statistika. Pieaudzis arī izmaksāto atlīdzību apjoms – no 3,5 miljoniem eiro 2015.gadā līdz 4,4 miljoniem eiro 2017.gadā. Vidēji atlīdzībā tiek izmaksāti 1500 līdz 1700 eiro pēc auto sadursmēm ar meža dzīvniekiem. Visbīstamākie posmi, kur uz ceļiem visbiežāk notiek sadursmes, ir Venspils ceļš pie Usmas, Kalnciema meži, kas ieskauj Liepājas šoseju un Sēlijas meži.

Saistītie raksti

Apdrošināšanas izmaksas pieaug, jo autovadītāji biežāk apdrošinās. Tomēr speciālistiem liekas, ka arī meža zvēri kļuvuši vairāk un drošāki. “Trešais, – satiksmes intensitāte ar katru gadu pieaug,” secina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Uzcelt augstu žogu ap visiem autoceļiem ir nereāli gan izmaksu, gan pašu zvēru dēļ. Žoga izmaksas ir no 110 000 eiro par katru kilometru.  Nākotnē uz Ķekavas apvedceļa plāno būvēt žogu, lai aizsargātu braucējus no zvēriem gandrīz 11 kilometru garumā.

Plašāk skaties pievienotajā video.

LA.lv