×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
17. marts, 2012
Drukāt

Viļņā notiek poļu minoritātes protesta akcija

Poļu minoritātes rīkotajā protesta akcijā sestdien, 17.martā, Viļņas centrā saskaņā ar organizatoru aplēsēm piedalījās 3000-3500 cilvēku.

Akcijas dalībnieki, izkārtojušies kolonnās, devās gājienā pa Ģedimina prospektu, nesot Lietuvas, Polijas un Lietuvas poļu vēlēšanu akcijas karogus un plakātus lietuviešu, krievu un poļu valodās “Atstājiet mierā mūsu skolas”, “Diskriminācijas un pārtautošanas politikai – stop!”.

Kā vēsta “Alfa.lt”, mītiņā pie valdības ēkas runātāji apsūdzēja Lietuvas valdību centienos asimilēt mazās tautas, nīdējot to etnisko kultūru, un likvidēt mazās poļu skolas.

Pēc streiku komitejas koordinatora Alberta Narvoiša vārdiem, Lietuvas izglītības likums “viennozīmīgi sašaurina tiesības uz izglītību mazākumtautību valodās”.

No Polijas Viļņā ieradušies arī organizācijas “Marsz Niepodleglosci” (“Neatkarības maršs”) pārstāvji, kas izplatījuši paziņojumu, kurā teikts, ka Lietuvā poļiem tiekot atņemtas tiesības daudzās jomās, bet īpaši tas sakāms par izglītības jautājumiem. Vienlaikus paziņojuma autori uzsver, ka nav ieradušies Lietuvā celt nekārtības. Viņi norāda, ka lietuviešus uztver kā brāļus, ar kuriem poļus vieno “gadsimtiem ilga slavas apvīta vēsture, kurā bijuši arī sāpīgi momenti”. “Taču, neaizmirstot tos, attiecības jābalsta uz lietām, kas mūs vieno,” viņi raksta, norādot, ka augstu vērtē Lietuvas centienus sargāt ģimenes tiesības un kristīgās vērtības.

Mediji ziņo par nelielu incidentu akcijas sākumā, kad Viļņas apriņķa policijas komisariāta priekšnieka vietnieks Sigits Metelica uzrunāja klātesošos, aicinot pasākuma laikā ievērot sabiedrisko kārtību. Kāds vecāka gadagājuma cilvēks uz viņa vārdiem reaģēja ar izsaucienu, ka “poļu pasākumā pieklājība prasa runāt poliski”. Vēlāk žurnālistiem viņš sacīja, ka esot ieradies no Kanādas.

Demonstrāciju rīkoja Lietuvas poļu skolu streika komiteja, protestējot pret Lietuvas izglītības likumu, kas nosaka, ka no 2013.gada gan lietuviešu, gan mazākumtautību skolu beidzējiem būs jākārto vienāds valsts valodas eksāmens.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+