Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa: vēlēšanu rezultātā Latvijā varu pārņēmuši antiglobālisti un eiroskeptiķi0


Video blogeris Stīvens Tarlejs vietnē “YouTube” ievietojis stāstu par 13. Saeimas vēlēšanām.
Video blogeris Stīvens Tarlejs vietnē “YouTube” ievietojis stāstu par 13. Saeimas vēlēšanām.
Ekrānuzņēmums no “youtube”.

Oktobra sākumā aizvadītās Saeimas vēlēšanas tiek apspriestas ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Tām savā video pievērsies arī kāds amerikāņu video blogeris – Stīvens Tarlejs. Viņš populārajā video apmaiņas vietnē “YouTube” ievietojis stāstu par 13. Saeimas vēlēšanām, kas piesaistījis ne mazums interesentu. Tarleja video ir vairāk nekā 30 tūkstoši skatījumu, un tas ir arī aktīvi komentēts.

Video virsraksts – “Tagad arī Latviju pārņēmis labējais populisms!!!” (“Now Latvia Turns to the Populist Right!!!), tā autors ļoti vaļīgi sniedzis Latvijas partiju raksturojumu. Viņš paziņo: “Latvijā uzvarēja antiglobālistu un populistu partija “Saskaņa”. Tai seko antiestablišmenta populistu partija “KPV LV”, kuru vada tās harismātiskais biedrs Artuss Kaimiņš, kuram dota iesauka “latviešu Tramps”. (..) Viņš nosaucis Eiropas Savienību par “globālisma monstru” un apsolījis vest Latviju vairāk nacionāli konservatīvā labējā populisma virzienā. (..) Tomēr jūs neticēsiet, tālāk seko vēl viena populistu partija – jaunie konservatīvie,” tā savā video Latvijā notikušās vēlēšanas apraksta “eksperts”.

Viņš uzsver, ka šo partiju panākumi nozīmē, ka Latvijā notiek atgriešanās pie “tradicionālām vērtībām” un esot turpinājums populistu panākumiem Brazīlijā, Zviedrijā, Somijā un citur. “Latvija ir jaunākais piemērs nacionāli labējo populistu panākumiem. Mēs novērojam džekpotu, kurā monētas birst no [spēļu] aparāta un nedomā apstāties,” savu “ekspertīzi” pamato S. Tarlejs, aicinot iegādāties savu grāmatu, kur viņš šīs parādības esot sīkāk aprakstījis.

 

Atmaskojums

Visticamāk, kļūdīgus apgalvojumus par vēlēšanām Tarlejs paudis, jo ir slikti informēts par Latvijas politiskajām reālijām, taču nevar izslēgt, ka ar faktiem tiek manipulēts apzināti.

Tie, kas seko Latvijas politikai, labi zina – “Saskaņa” nav sevi pozicionējusi ne kā antiglobālistus, ne kā eiroskeptiķus. Ārēji partija pēdējā laikā aktīvi mēģina sevi pasniegt kā aktīvu Eiropas sociālistisko partiju grupas dalībnieci, lai gan Latvijas un starptautiskajos medijos tā biežāk raksturota kā “prokremliska” vai “prokrieviska”. Būtiski atzīmēt, ka “Saskaņa” aizvadītās vēlēšanās ir zaudējusi vēlētāju atbalstu salīdzinājumā ar divām iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, un paliks opozīcijā. Arī “KPV LV” grūti nosaukt par partiju, kas iestājas pret Eiropas Savienību un globālismu vai ievēro nacionāli konservatīvu virzienu. Antiglobālisma un eiroskepticisma idejas nav raksturīgas arī JKP vai kādai citai 13. Saeimā pārstāvētai partijai.

Tarlejam, kā noprotams, ir doktora grāds teoloģijā, un viņš esot pazīstams klasiskais ģitārists. Viņa politisko komentāru shēma ir vienkārša: viņš priecājas par jebkuru populistu un labējo partiju uzvaru, jo uzskata, ka tā cilvēki atgriezīsies pie tradicionālajām vērtībām. “Viņš nav nekāds politologs, bet gan drīzāk evaņģēlists. Viņam liekas, ka līdz ar Trampa nākšanu pie varas un citiem notikumiem ir sākusies tradicionālo vērtību atdzimšana, un tajā viņš mēģina dabūt iekšā Latviju. ASV ir diezgan daudz šādu cilvēku, arī akadēmiskajās aprindās, kas pavirši spriež par notiekošo,” par Tarleju pasmīn politologs Ivars Ījabs. “Viņš pieskaita “KPV LV” pie tradicionālo vērtību aizstāvjiem… Es Tarleja blogu uztveru kā komēdiju. Ir skaidrs, ka cilvēks nesaprot, ko runā,” vērtē I. Ījabs.

Politologs atgādina, ka “populisms” šobrīd ir viens no modes vārdiem, kurš tiek apzelēts pa labi un pa kreisi, parasti, lai raksturotu politiskās kustības, kas iestājas pret esošo varu un sola ātras pārmaiņas cilvēku dzīvē: “Zem populisma mēģina pabāzt visu. Pirmais jautājums saistībā ar katrām vēlēšanām, vai tajās piedalās populisti.” Izpratni par Latvijas politiku varot veicināt vien ar pacietīgu skaidrošanu. Arī politologam Ījabam to nereti nākas darīt: “Man pēc pagājušajām vēlēšanām zvanīja no telekanāla “Doždj” un teica – “Saskaņai” visvairāk balsu, un tā veidos koalīciju. Tad man nācās stāstīt, ka mums ir tāda sistēma, kurā vēlēšanās uzvarējušajai partijai nav pienākuma vadīt valdību.”

Saistītie raksti

Minētais “Youtube” video ir viens no piemēriem, cik virspusēji starptautiskajā vidē tiek interpretēti notikumi Latvijā, jo par Saeimas vēlēšanām maldīgus vēstījumus, neiedziļinoties situācijā, snieguši arī respektabli mediji. Vairāki no tiem (“The New York Times”, ziņu aģentūra APF) uzreiz pēc vēlēšanām bija steiguši publicēt dramatiskas ziņas, ka “populisma vilnis” sasniedzis arī Latviju, varas virsotnē uznesot “prokrieviskos” un “populistiskos” spēkus. No ziņām izrietēja, ka tieši šādas partijas turpmāk valdīs Latvijā. Labot aplamības steidza gan Baltijas valstu politikas speciālisti, gan diplomāti.

Publikāciju projektā “Atmaskots” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avize”.

LA.lv