×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
3. jūnijs, 2013
Drukāt

Zāles pļāvējs – robots un citas izvēles

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Mitrā un siltā laika dēļ šopavasar viss aug griezdamies, tālab biežāk nākas darbināt arī dažādu dārza kopšanas tehniku. Pēdējā laikā šajā jomā arvien vairāk ienāk automatizācija un elektrifikācija.

 

Pļāvējs – robots

Pamazām izplatību gūst tā sauktie pļāvēji – roboti. Tās ir modernas ierīces, kuras darbojas pilnīgi autonomi, proti, noteiktā teritorijā regulāri pielīdzina mauriņu.

Kad akumulatori izlādējušies, tas pats piebrauc pie bāzes stacijas un pasmeļas spēkus.

Robots gan var strādāt tikai iekoptā un pietiekami gludā mauriņā, toties pilnīgi autonomi – kaut visu vasaru. Tam nekaitē ne lietus, ne saule, visus šķēršļus tas pats pamana un apbrauc. Protams, šāds mūsdienīgs aparāts ir padārgs, taču ikdienas steigā aizņemtiem ļaudīm – visai praktisks palīgs.

Piemēram, Husqvarna Automower modeļi, kas maksā ap tūkstoti latu, spēj apstrādāt 500 – 3000 kvadrātmetru. Mašīna pati izskaitļo optimālos maršrutus, neatstājot bez ievērības nevienu sektoru un nekur nebraukājot lieki. Parasti pēc 45 minūšu darba robots apmēram tikpat ilgi uzlādējas. Regulāri kopjot, mauriņš vienmēr ir ļoti kvalitatīvs. Parasti pēc robota iegādes speciālisti ierodas mājās un ar īpašas auklas palīdzību norobežo darba platību, kā arī ieprogrammē jaunā palīga uzvedību, piemēram, uzdodot tam darboties noteiktās diennakts stundās. Starp citu, ja robotiņu kāds paceļ no zemes, tas automātiski nobloķējas: lai atkal iedarbinātu, jāievada drošības kods.

Lētākais Husqvarna modelis Automower 305 (Ls 816 ) paredzēts 500 kvadrātmetru platībai, bet pats jaudīgākais Automower 230 ACX (Ls 1815) jau spēj apkopt 3000 kvadrātmetrus. Pieprasītākais pagaidām esot Automower 220 AC par 1427 latiem, kura ražība ir 1800 kvadrātmetru.

Robots nav īpaši apkopjams un aprūpējams. Reizēm to vajadzētu vienkārši ar birstīti patīrīt, kā arī aptuveni divreiz sezonā nomainīt pļaušanas asmenīšus. Tie ir ļoti vienkārši darbi, kurus katrs var paveikt pats. Viens asmenīšu komplekts maksā 10 latus. Kāda lietotāja pieredze rāda, ka pēc četriem gadiem Automower bijusi nepieciešama akumulatora maiņa. Tas izmaksāja 50 latus.

 

Elektriskie trimmeri un šķēres

Arvien lielāku popularitāti iemanto arī elektriskie trimmeri, dzīvžogu šķēres un zāģi, kurus darbina akumulatori. Tie ir klusi, viegli un dabai draudzīgi. Parasti akumulatora baterijas pietiek pusstundas darbam, pēc tam tā jāuzlādē aptuveni tikpat ilgi. Interesanti, ka akumulators veido aptuveni pusi no darbarīka cenas. Piemēram, elektriskais zāģis Husqvarna 436 komplektā ar akumulatoru un lādētāju maksā 396 latus, attiecīgi trimmeris Husqvarna 136 – 316 latu. Taču, ja saimniecībā ir vairāki šāda veida elektriskie aparāti, iespējams arī labi ietaupīt, jo var mierīgi iztikt ar vienu akumulatoru visiem.

 

Minitraktori un pļavēji

Ja pļaujamā platība ir pāri 4000 kvadrātmetriem, no praktiskā viedokļa jau nepieciešams minitraktors vai raideris. Krietni komfortablāks un ražīgāks ir tā sauktais raideris, kas ir tāds mazs traktoriņš ar priekšā novietotu pļāvēju. Salīdzinot ar minitraktoru, tam ir labākas manevrēšanas spējas un labāk var sekot arī darba procesam. Arī raiderim var būt pļāvējs ar vai bez smalcinātāja un ar vai bez zāles savācēja. Minitraktoram pļāvējs atrodas pa vidu, atvieglojot zāles savākšanu. Šeit vien jāpiebilst, ka gan raiderus, gan minitraktorus var izmantot ne tikai zāles pļaušanai. Pieejams arī dažāds papildu aprīkojums – piekabes, birstes, sniega lāpstas un citas ierīces. Viens no iecienītākajiem minitraktoriem ir Husqvarna LT 154. Tā cena ir 1352 lati, un par šo naudu pienākas arī piekabe.

Ja zāliena platība nav tik liela, pilnīgi pietiek ar tradicionālo pļaujmašīnu, kura aprīkota ar benzīna motoru.

Pašlaik populāri ir divi Husqvarna modeļi – R52S un R53 ar 6 zirgspēku Briggs&Stratton dzinējiem. Pirmais ir pļāvējs ar pašgājēja funciju, zāles smalcināšanu un izmešanu uz sāniem vai savākšanu speciālā grozā. Tam ir parocīga centrālā pļaušanas augstuma regulēšana. Cena – 312 latu. Līdzīgs ir R53, bet tas jāstumda pašam, tāpēc arī cena zemāka – 196 lati.

Husqvarna LC56 dara visu to pašu, taču aprīkota ar Honda motoru, tādēļ arī dārgāka (Ls 366). Speciālisti gan norāda, ka ekspluatācijā atšķirības starp dzinējiem praktiski neesot, taču Honda tehnika skaitoties prestižāka….

Mūsdienīgi neparasts ir zāles pļāvējs uz gaisa spilvena Husqvarna GX 560 par 520 latiem. Tas darbojas ar to pašu benzīna motoru, taču, pateicoties zem aparāta radītajam gaisa spilvenam, to ir ļoti viegli pārvietot, turklāt var pļaut lielā slīpumā.

 

 

PADOMS

– Meža un dārza tehniku vislabāk pirkt specializētā veikalā, kur pieredzējuši pārdevēji noskaidro klienta vajadzības, iesaka piemērotāko modeli un pastāsta, kā ar to pareizi strādāt. Atšķirībā no lielveikala šeit pārdevējam ir svarīgi, lai interesents būtu ar pirkumu apmierināts. Svarīgi, ka arī pēc tam nodrošināts pienācīgs serviss. Tehnikas ražība un aprīkojums ir ļoti svarīgi faktori. Reizēm cilvēkam nav vajadzīgs tik jaudīgs zāles pļāvējs, kā noskatīts, reizēm atkal ar mazjaudīgu gribas sakopt pārāk lielu platību, – atgādina “DM Tehnika” veikala vadītāja Inga Lebede.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+