×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. jūnijs, 2014
Drukāt

Viskrasāk iedzīvotāju skaits sarucis Baltinavā, Viļakā un Aglonā (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) priekšniece Aija Žīgure uzskata, ka finanšu ministra An­dra Vilka bažas par to, kā turpmākajos gados piepildīsim valsts budžetu, ir pamatotas. Pēdējos desmit gados iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 25% – mūsu valstī patlaban dzīvo viens miljons 997,5 tūkstoši cilvēku. Joprojām vairāk nomirst nekā piedzimst, daudzi turpina pamest valsti.

Aizvadītajā gadā no Latvijas aizbrauca 22 561 persona, bet iebrauca 8299. Lielākā daļa – 73% – devušies strādāt uz Lielbritāniju un Vāciju, bet 16% – uz NVS valstīm. Baltinava, Viļaka un Aglona ir tās vietas, kur viskrasāk sarucis iedzīvotāju skaits, bet Pierīgā un Ozolnieku novadā tas palielinājies. Bet Latvijā visvairāk imigrantu – 58% – ieradušies no Eiropas Savienības (ES) valstīm, bet 31% – no NVS. Jāatzīmē, ka 2013. gadā galvenokārt emigrācijas dēļ par 26 tūkstošiem samazinājies darbspējīgo iedzīvotāju skaits, bet pieaudzis un turpina pieaugt to cilvēku skaits, kas ir vecāki par 62 gadiem. Kā atzina Sociālās statistikas departamenta direktores vietniece Baiba Zukula, pensionāru skaits palielinās ne tikai Latvijā, bet arī citās ES valstīs.

Latvijai ne reizi vien pārmests starptautiskajā līmenī, ka valstī ir augsta zīdaiņu mirstība.

CSP noskaidrojusi, ka pagājušajā gadā zīdaiņu mirstība būtiski sarukusi – pirmajā dzīves gadā nomira 91 bērns, kas ir par 34 mazāk nekā 2012. gadā. Tas izskaidrojams ar zīdaiņu veselības aprūpes uzlabošanos.

Apkopojot informāciju par Latvijas iedzīvotāju etnisko sastāvu, redzams, ka 2014. gadā samazinājies visu Latvijas lielāko tautību iedzīvotāju skaits: latviešu – par 8,4 tūkstošiem, krievu – par 10,3 tūkstošiem, ukraiņu, poļu, baltkrievu – par 1,1 – 1,6 tūkstošiem. Pozitīvā ziņa ir tā, ka latviešu īpatsvara kritums nav tik liels kā citām tautībām.

A. Žīgure sacīja, ka Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanās ir satraucošs fakts un ar to tiks iepazīstināti arī politiķi. Patlaban neviens rādītājs neliecinot, ka tuvākajos gados demogrāfijas aina varētu uzlaboties. Lai notiktu normāla paaudžu nomaiņa, vienai sievietei jābūt vismaz 2,1 bērnam, nevis 1,44 kā patlaban. Attīstītajās valstīs ir tikai pāris izņēmumu, kur šis rādītājs ir tik augsts, piemēram, Francijā. Bet Skandināvijā un citās valstīs tas ir zem 2, pastāstīja B. Zukula.

iedzivotaji_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Neviens īpaši vairs negrib dzīvot laukos un smagi strādāt lauku darbus, tāpēc brauc uz pilsētām vai uz ārzemēm, kur pavergo, toties saņem lielāku algu! Skaisti!

 2. Dzīvojam jau 4 gadus Lielbritānijā, un skatos darba sludinājumus Latvijā, jo gribētos taču atgriesties, lai cik arī labi ietu ārzemēs. Un ko es tur redzu? Manā specialitātē vakanšu nav (pārāk neizplatīta Latvijā, krīzes dēļ)! Bet tur pat ir piedāvājumi braukt uz ārzemēm! Varbūt, ka tos ārzemju darba piedāvājumus vajadzētu aizliegt Latvijas darba meklētāju portālos, lai nerastos kārdinājums aizbraukt? Bet vai būs labāk bez darba Latvijā???

 3. Dzīvoju Eiropā, šeit ir arī sievu, bērni, tēvs un māte.

  Sākumā gribēju tikai piepelnīt strādājot divas nedēļas mēnesī pansionātā naktsmaiņās, bet nācās mācīties, jo Latvijas ārsta palīga diploms derīgs tikai Latvijai, bet citur viņu neatzīst. Dīvaini, bet fakts. Kautkā nejauši ar darbadevēja palīdzību kļuvu par studentu un nācās saukt sievu uz šejieni, vēlāk piedzima bērni… Bet sākās viss ar to diploma problēmu.

  Zinu, ka viens, otrs kolēģis mēģināja cīnīties par izmaiņām likumos Latvijā, lai ārsta palīgi varētu saņemt mācību beigās dubultkvalifikāciju (ārsta palīga un māsas diplomus), vai nu māsas diplomu caur ārsta palīga diploma pielīdzināšanu māsai + īsu papilduskursu. Bet nekas nesanāca, mūsu birokrāti ir tik stulbi un neuzvarami, ka nekas nesanāca pat ar ministru prezidenta (Dombrovska) divkārtējo rezolūciju.

 4. Francijā šis rādītājs varētu būt tik augsts uz āfrikāņu un arābu rēķina!

 5. Šie skaitļi nav ne tuvu patiesībai. Ir ļoti liels skaits cilvēku, kuri ir deklarēti Latvijā, bet gadiem te nedzīvo. Tāda situācija ir visapkārt. Tā kā.. labi, ja 1,5 miljoni būs…

 6. “(..)latviešu īpatsvara kritums nav tik liels kā citām tautībām”.
  Datu analīzes pērle. Patiesībā pēc šiem datiem var spriest, ka latviešu īpatsvars (% no kopējā iedz. skaita) ir pieaudzis.

 7. un izbrauks vēl…
  tas ir tautas protests par ierēdņu korumpētību,par nevēlēšanos domāt par savu tautu.Ar spēku mēs nenomainīsim valdību,tad mūs iespundēs.Bet mēs varam aizbraukt.Un tad kad valdība redzēs,ka algām vairs nepietiek viņiem pašiem,tad varbūt sāks domāt…

Draugiem Facebook Twitter Google+