×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2013
Drukāt

Zēns pārvēršas par vīrieti. Par puiku intīmo veselību (1)

Foto - RGB StockFoto - RGB Stock

Puikam augot, sāk veidoties vīrišķie hormoni, tāpēc organismā notiek straujas pārmaiņas, ko nereti grūti pieņemt gan ķermenim, gan prātam.

 

Pubertātes laikā, kas zēniem caurmērā iestājas 10–12 un norit līdz 19 gadu vecumam, vīrišķie hormoni raida signālus smadzenēm un orgāniem, kuri sāk pārkārtoties un darboties citā režīmā.

Pastiprinās tauku un sviedru dziedzeru darbība ādā. Tā saukto hormonālo vētru ietekmē zēni mēdz kļūt nelīdzsvaroti un kašķīgi.

Nereti viņi izstiepjas daudz garāki par tēviem, ko nosaka dabas tendences un, iespējams, augšanas hormonu izmantošana dzīvnieku audzēšanā, kā arī ģenētiski modificētie produkti, kuru ietekme uz veselību nav pilnībā izpētīta.

 

Līdz pubertātei

Jau pirms pārejas vecuma vajadzētu zēnu aizvest pie urologa, lai pārliecinātos, vai viss ir kārtībā. Pirmajos dzīves gados nereti sastopams dzimumlocekļa priekšādiņas sašaurinājums. Ja problēma jārisina ķirurģiski, higiēnisku apsvērumu dēļ vēlams to izdarīt līdz skolas vecumam.

Ja to nedara, biežāk rodas spontāna erekcija un, loceklim piebriestot, priekšādiņa tiek izstiepta. Tad jau ir par vēlu, jo dažkārt nākas veikt operāciju, kas var radīt dažādus sarežģījumus, skaidro urologs Alvis Laukmanis.

Abiem sēkliniekiem jābūt noslīdējušiem pirmo mēnešu laikā pēc dzimšanas. Tāpēc vecāku un pediatru uzdevums ir pārliecināties, vai abas oliņas atrodas maisiņā. Taču gadās, ka puisis ar šādu problēmu pie urologa ierodas tikai pubertātes vecumā.

Atklājot, ka sēklinieks nav noslīdējis, var veikt novēlotu ķirurģisku operāciju, pavelkot to uz leju. Taču – jo jaunietim vairāk gadu, jo mazāka iespēja, ka to būs iespējams izdarīt un oliņa jau nebūs zaudēta.

Pusaudžu nobriešana var atšķirties viena vai divu gadu robežās. Ja jau agrāk novērots, ka puika attīstās lēni un pubertāte vēl nav sākusies līdz 15 gadu vecumam, vajadzētu laikus apmeklēt endokrinologu, lai pārliecinātos par augšanas hormona pietiekamu līmeni.

 

Kas notiek

Daba vīrietim paredzējusi ik pēc noteikta laika intervāla atbrīvoties no spermas, tādēļ, tiklīdz tā sāk veidoties, zēnam notiek pollūcijas jeb spontānas sēklas noplūdes. Gadās, ka puika, ja neko par to nezina, nobīstas. Jāzina, ka, tiklīdz sāk veidoties sperma, zēns var kļūt par tēvu.

Kad oliņas sāk ražot testosteronu, tā ietekmē dzimumloceklis nobriest un attīstās, kamēr vīrišķo hormonu receptori ir jutīgi. Pubertātei beidzoties, tas vairs nepalielināsies.

Sēklinieki kļūst rievaināki, nedaudz tumšāki. Daba paredzējusi oliņām atrasties mazliet zemākā temperatūrā nekā pārējam ķermenim, tādēļ vēlams valkāt brīvu apakšveļu. Lai nodrošinātu spermatozo
īdu producēšanu, temperatūrai sēkliniekos vajadzētu atšķirties vismaz par vienu grādu.

Pusaudžiem, kas ir aktīvi un nodarbojas ar sporta veidiem, kuros iespējams gūt triecienus, nevajadzētu aizmirst par oliņu aizsardzību. Ja gadījies tās traumēt, jākonsultējas ar urologu un, iespējams, jāveic ultrasonoskopiska izmeklēšana.

Ja noticis negadījums un sēklinieks sagriezies, tā glābšana steidzami jāuztic ārstam, nevis jādzer pretsāpju tabletes un jācer, ka problēma atrisināsies pati no sevis.

Mainoties hormonu līmenim, zēnam var piebriest un kļūt sāpīgi krūšu dziedzeri, taču parasti sūdzības par to izzūd pāris mēnešu laikā. Lai pārliecinātos, ka šīs izmaiņas liecina tikai par augšanu un hormonu svārstībām, drošības labad var konsultēties ar onkologu.

 

Kas traucē

Tā saukto hormonālo vētru ietekmē mainās tauku dziedzeru darbība, tādēļ vairumam pusaudžu rodas pinnes. Zēniem tās nereti rotā ne tikai seju, bet arī krūtis, muguru un plecus. Lai veiksmīgi ar tām cīnītos, pats svarīgākais ir ik dienu attīrīt ādu no liekajiem taukiem, uzsver dermatoveneroloģe Vija Danga.

Pinnes nevar izārstēt, taču ar pareizu un rūpīgu kopšanu izskatu iespējams krietni uzlabot. Ne
vajadzētu pārāk aizrauties ar pumpu spaidīšanu, taču, ja tas tomēr tiek darīts, āda pirms tam jādezinficē, lai nepievienotos infekcija. Ja līdzekļi atļauj, vēlama sejas tīrīšana skaistumkopšanas salonā – to veic arī puišiem! Reizēm jāņem talkā ārsta izrakstīti medikamenti.

Strauju hormonu līmeņa svārstību rezultātā uz gurniem, augšstilbiem un krūtīm nereti veidojas strijas, kas liecina par saistaudu vājumu. Pret tām var palīdzēt masāža, vakuuma un lāzera procedūras. Tās vieglāk novērst, kamēr svaigas.

Jaunieši bieži vaicā, kādēļ uz intīmajiem orgāniem veidojas zosādai līdzīgas iedzeltenas pumpiņas. Tie ir tauku dziedzeri, par ko nav jāuztraucas, – tādi dzimumlocekļa ādā ir apmēram trešdaļai vīriešu.

Matu maisiņos atveras tauku un sviedru dziedzeri. Pastiprinoties dziedzeru darbībai, tie var nosprostoties un piebriest. Ja šo problēmu saasina intīmā apmatojuma skūšana, tā jāpārtrauc.

Nav jāuztraucas par vienu no papilomas vīrusa izpausmēm – papulām gar dzimumlocekļa galviņu, toties jāārstē uz dzimumorgāniem izveidojušās kārpām līdzīgās kondilomas, kas dažkārt veicina ļaundabīgu izmaiņu rašanos.

Sīkas, bāli dzeltenīgas pumpiņas intīmajā apvidū var liecināt par vīrusa izraisītu ādas slimību, kas izplatās kontakta ceļā, ar inficētu dvieli un tamlīdzīgi. Šī kaite ne vienmēr jāārstē, taču, ja to dara, tad ar lokāli lietojamiem līdzekļiem.

Dažādus neglītus veidojumus var likvidēt speciālists ar šķidro slāpekli, medikamentiem, elektrokoagulāciju vai lāzeru.

Daudziem dzīvi bojā pastiprināta svīšana. Turklāt vairums zēnu ikdienā valkā sporta apavus, taču tie parasti vairāk sviedrē un veicina sēnīšu veidošanās risku.

Ieteicams katru vakaru, kaut vai sēžot pie datora, apmēram 15 minūtes paturēt kājas ozolmizu novārījuma vanniņā – tas mazinās gan nepatīkamo aromātu, gan svīšanu, kā arī lietot speciālos pūderus un citus kāju kopšanas līdzekļus.

Padušu svīšanu palīdz novērst antiperspiranti.

Ja mazgājoties zēns neatvelk priekšādiņu, zem tās sakrājas biezpienveida izdalījumi un var rasties iekaisums un sāpes.

Vislabāk intīmajai higiēnai izmantot īpašus aptiekās nopērkamus mazgāšanas līdzekļus vai lietot bērnu ziepes, kas nerada kairinājumu. Ja vien zēns ļoti nesvīst, pietiek to darīt tikai pāris reižu nedēļā, citādi, iznīdējot ādas dabisko mikrofloru, var savairoties nelabvēlīgi mikrobi.

Niezi un apsārtumu intīmajās vietās mēdz radīt veļas pulvera paliekas vai pārāk ciešu apakšbikšu valkāšana. Ja dzimumorgānu āda ir sausa, iekaisusi, dažkārt pēc ārsta ieteikuma jālieto mīkstinoši un mitrinoši līdzekļi.

 

Ko derīgi zināt par seksu

Pirms dzimumdzīves uzsākšanas puišiem ieteicams aiziet pie urologa, lai pārbaudītu, vai nav kāda problēma, piemēram, īsa dzimumlocekļa saitīte, priekšādiņas sašaurinājums vai nenoslīdējis sēklinieks.

Lielākajai daļai vidusskolēnu jau ir bijušas dzimumattiecības.

Ja bieži maina partneres un neizmanto prezervatīvu, ir risks inficēties ar kādu seksuāli transmisīvu slimību. Turklāt jāņem vērā, ka vairums no tām var noritēt bez simptomiem, nelabvēlīgi ietekmējot organismu un radot neauglības attīstības risku.

Tāpēc apsveicami, ja puiši, kuriem bijušas vairākas partneres, dodas uz profilaktiskajām pārbaudēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+