×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. aprīlis, 2012
Drukāt

Ziedputekšņu alerģija un D vitamīns. Kāda saistība?

19aprlauki017

Gandrīz piektā daļa sabiedrības pavasari uztver ar dalītām emocijām, jo tas ir arī aktīvākais ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes laiks. Izrādās, ka zems D vitamīna līmenis asinīs būtiski ietekmē cilvēka imūnsistēmu.

 

 

Konsultēja klīnikas “Premium Medical” otolaringoloģe Ramona Markuse.

Atvaļinājums kalnos

Diemžēl bieži vien labākais veids, kā izvairīties no nepatīkamās reakcijas uz norisēm dabā, ir izvairīšanās – centieni neatrasties ziedēšanas epicentros. Lai tos zinātu, palīgā nāk ziedputekšņu aerobioloģiskā jeb alerģiju izraisošu augu ziedēšanas prognoze, kas pieejama internetā (www.zied.lv), Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centrā pa telefonu 67221064, par to informē arī “Latvijas Radio 1”.

 

Ziedēšanas laikā speciālisti iesaka katru dienu mazgāt matus, jo tajos kā sīki puteklīši sabirst ziedputekšņi.

 

Ziedēšanas laikā speciālisti iesaka katru dienu mazgāt matus, jo tajos kā sīki puteklīši sabirst ziedputekšņi.Apģērbu, uz kura tie varētu būt, nav vēlams ienest guļamistabā, un naktīs turēt atvērtu logu. Plānojot atvaļinājumu, labāk izvēlēties ziedputekšņu laiku un doties atpūsties jūras tuvumā vai kalnos.

Smagos alerģijas gadījumos nevar iztikt bez medikamentiem. Mūsdienās ir pieejami efektīvi, miegainību neizraisoši antihistamīnu līdzekļi, kas nav kaitīgi, arī lietojot ilgstoši.

Alerģisku iesnu gadījumos ieteicams izvairīties no pašu izraudzītu acu vai deguna pilienu lietošanas, jo tie situāciju var tikai pasliktināt. Svarīgi saprast, vai aizliktā deguna un asarojošo acu iemesls ir alerģija, vai tomēr iesnas, vīruss vai infekcija.

Alerģija var izpausties jebkurā vecumā. Lai gan parasti tā sākas bērnībā vai jaunībā, arvien biežāk novēro gadījumus, kad alerģija pirmo reizi parādās pieaugušā vecumā.

Ziedputekšņu alerģija – tāpat kā alerģiskā astma, neirodermīts un citas alerģijas formas – ir atopiska slimība, kas var būt arī iedzimta.

 

Saules vitamīns

Vides ietekmē arvien palielinās to cilvēku skaits, kuriem ir dažādu alergēnu izraisītas reakcijas. Tādēļ visā pasaulē pēta iemeslus, kādēļ organisms tā reaģē, un meklē veidus, kā veiksmīgāk atbrīvoties no alerģijas vai mazināt tās simptomus.

ASV mediķi secinājuši, ka ir saistība starp pazeminātu D vit­amīna līmeni asinīs un organisma tendenci uz alerģiju. Veiktie pētījumi apstiprina, ka sievietēm ar alerģisku rinītu parasti asinīs ir mazāk D vitamīna.

 

D vitamīns regulē kalcija līdzsvaru organismā un minerālvielu sastāvu kaulos. D vitamīnu organisms uzņem ar pārtikas produktiem (olas dzeltenumu, aknām, dzīvnieku taukiem, raugu, treknām zivīm u.c.), bet visvairāk (ap 90 procentu) un vieglāk – saules ultravioletā starojuma ietekmē.

 

D vitamīns regulē kalcija līdzsvaru organismā un minerālvielu sastāvu kaulos. D vitamīnu organisms uzņem ar pārtikas produktiem (olas dzeltenumu, aknām, dzīvnieku taukiem, raugu, treknām zivīm u.c.), bet visvairāk (ap 90 procentu) un vieglāk – saules ultravioletā starojuma ietekmē.

D vitamīns spēcina ne tikai kaulus un zobus, bet mazina arī sirds, asinsvadu un onkoloģisko slimību riskus. Kopenhāgenas universitātes zinātnieki ir atklājuši, ka tam ir arī ļoti būtiska ietekme uz organisma imūnsistēmu. Ja trūkst D vitamīna, T-šūnas (limfocīti, kas atbild par izmainītu jeb ar vīrusiem un baktērijām inficētu šūnu atpazīšanu un likvidēšanu) nevar pilnvērtīgi veikt savu darbu. Tādēļ cilvēkiem ar tendenci uz alerģijām svarīgi zināt, vai organismā pietiek D vitamīna, lai nepieciešamības gadījumā ārsta ieteiktajā veidā šo trūkumu novērstu.

Veiktie pētījumi liecina arī, ka tiem ādas vēža pacientiem, kuriem D vitamīna līmenis ir augstāks, slimība noris daudz vieglākā formā un viņi no tās mirst retāk nekā tie, kam D vitamīna mazāk. Tas savā ziņā ir paradokss, ka šo vitamīnu organisms uzņem galvenokārt saules ietekmē, bet ādas vēža riska dēļ dermatologi vienmēr brīdina par uzturēšanos saulē.

D vitamīna pārdozēšana rada sirds ritma traucējumus, kalcija izgulsnēšanos asinsvados, hipertensiju un nieru kalcinozi, kuras dēļ rodas arī nieru mazspēja. Parasti šīs izmaiņas notiek, ja lieto vairāk nekā vienu miligramu vitamīna dienā. Tādēļ par šo preparātu lietošanu ir jākonsultējas ar ārstu un jāveic analīzes, lai lemtu par D vitamīna papildus devām ar medikamentiem vai uztura bagātinātājiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+