Zinātkāres centra “ZINOO” jaunos apmeklētājus visvairāk interesē praktiskie eksperimenti un modelēšana.
Zinātkāres centra “ZINOO” jaunos apmeklētājus visvairāk interesē praktiskie eksperimenti un modelēšana.
Publicitātes foto

Kosmiskas šūpoles un krāsu spēles… Zinātkāres centros iepazīst pasauli 0

Ne tikai “AHHAA” zinātnes centrā Tartu, bet arī Latvijā četros “ZINOO” zinātkāres centros Cēsīs, Rīgā, Daugavpilī un Liepājā iespējams uzzināt un izmēģināt daudz ko interesantu.

Reklāma
Reklāma

Kosmiskās šūpoles tikai Cēsīs

Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Zinātkāres centrs “ZINOO” Cēsīs darbojas nu jau piecus gadus. To izveidojusi biedrība “Latvijas zinātnes centru apvienība” ar EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenta granta palīdzību, apvienojot Cēsu, Priekuļu, Vecpiebalgas, Amatas un Pārgaujas novadu pašvaldību spēkus. Pa šiem gadiem atklātas vēl trīs “ZINOO” filiāles galvaspilsētā, Latgalē un Kurzemē, lai izzinošās izklaides būtu pieejamas arī novados.

Centrs piedāvā interaktīvas ekspozīcijas, kurās apmeklētāji var paši izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus, piemēram, mācīties matemātiku lēkājot, izjust gravitāciju šūpolēs, izprast berzi, braucot ar speciāli aprīkotiem kartingiem, redzēt skaņu, veidot zobratu pārnesumus, saprast katapultas darbības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni un vēl citus “brīnumus”. Pašreizējo ekspozīciju Cēsīs veido vairāk nekā 200 eksponātu, kuru skaits regulāri tiek papildināts. Te par atsevišķu samaksu kosmiskajā trenažierī iespējams pārbaudīt savu vestibulāro aparātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Adventes laikā sestdienās un svētdienās apmeklētājus gaida īpašs piedāvājums – pērkot ieejas biļeti, pulksten 12 būs iespēja apmeklēt radošo darbnīcu bez maksas.

Gribat zināt – izskaidrosim!

Jaunākā no “ZINOO” filiālēm atrodas Liepājā, kur tā darbojas vien septiņus mēnešus. “Ievirze visiem zinātkāres centriem ir līdzīga, taču tie atšķiras izmēru un satura ziņā atkarībā no vietējiem sadarbības partneriem. Pagaidām ar unikāliem eksponātiem nevaram lepoties, jo, tā kā iztiekam bez valsts un pašvaldības finansējuma, tie nāk klāt pamazām, tomēr mums ir visdaudzveidīgāko nodarbību (13) klāsts, kas dod iespēju Liepājas un reģiona skolām jebkuru no tām pielāgot savām mācību programmām. Lai gan mūsu pamatauditorija ir 7 līdz 12 gadus veci bērni, atsevišķas nodarbības esam pielāgojuši pat 8. – 10. klases skolēniem, ar kurām varam izbraukt arī uz skolām. Līdz šim novadīto nodarbību skaita ziņā starp kolēģiem esam līderos,” stāsta filiāles vadītāja Ieva Hmieļevska.

Eksponātu trūkumu aizpilda maināmās ekspozīcijas, kuras piedāvā sadarbības partneri, piemēram, Latvijas Dabas muzejs vai kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju veidotā ceļojošā izstāde par kosmosa atklājumiem. Nākotnes attīstību zinātkāres centriem Ieva saskata Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu apguvē, un katram no tiem būs atšķirīgi mērķi. Cēsīm plānots daudz dziļāk specializēties kosmosa izpētē, Daugavpilij – vides un dabas zinībās, bet Liepājai – mūzikas, skaņu un jauno mediju jomā.

Katra “ZINOO” filiāle izstrādā atšķirīgu darbnīcu programmu – dažādas tematiskās laboratorijas, vasaras un rudens nometnes, kurās aicina piedalīties ģimenes un skolas. Arī uzņēmumiem ir sava interese, un centra darbinieki izveido viņiem saistošas nodarbības, piemēram, par mikrobiem.