×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. septembris, 2012
Drukāt

Ziņojums: Talibi atvērti pamiera idejai

Foto - AFPFoto - AFP

Afgāņu talibi ir atvērti idejai par vispārēju pamieru, kā arī politisku vienošanos, kurā būtu paredzēta ASV militārā klātbūtne Afganistānā līdz pat 2024. gadam, teikts Britānijas Karaliskā apvienoto dienestu institūta (RUSI) ziņojumā.

Tomēr mullas Omara vadītie nemiernieki neiesaistīsies sarunās ar prezidentu Hamidu Karzaju vai viņa administrāciju, kuru tie uzskata par korumpētu un vāju, norāda ziņojuma autori. Ziņojumā “Talibu izlīguma perspektīvas” iekļautas intervijas ar četriem augsta ranga nemiernieku pārstāvjiem, kurās viņi izklāsta savu skatījumu uz izlīgumu. Talibu vadības rindās, kas vēlas piedalīties miera sarunās apmaiņā pret politisko ietekmi pēc 2014. gada, iesakņojas pragmātiski viedokļi, teikts ziņojumā.

NATO patlaban Afganistānā ir 130 tūkstošu vīru liela armija, tomēr 2014. gadā tā tiks izvesta, tāpēc tagad alianses karavīri arvien vairāk nodarbojas ar afgāņu apmācīšanu, lai viņus sagatavotu drošības kontroles pārņemšanai. Omara vadītā talibu līderu padome – Kvetas šūra – nepieņems Afganistānas konstitūciju tās pašreizējā formā, jo tas faktiski nozīmētu padošanos, teikts ziņojumā. Talibu pārstāvji pozitīvi raugās uz iespēju, ka ASV stabilizācijas spēki varētu palikt Afganistānā līdz 2024. gadam un darbotos no piecām pamata bāzēm Kandahārā, Herātā, Džalālābādā, Mazārešarīfā un Kabulā. Tomēr ASV spēkiem vienīgi jāsniedz ieguldījums Afganistānas drošības nostiprināšanā, tie nedrīkst apdraudēt tās neatkarību un islāma tiesu sistēmu.

Talibi arī norādījuši, ka amerikāņu uzbrukumi no Afganistānas bāzēm kaimiņvalstīm – tādām kā Pakistāna un Irāna – netiks paciesti, jo tas ietekmētu nacionālo drošību un radītu nepatikšanas. Lai arī kāda vienošanās tiktu panākta ar talibiem, tā būtu jāapstiprina nemiernieku līderim Omaram, kurš ir atvērts pamiera sarunām, kas būtu daļa no vispārējā konflikta noregulējuma.

Talibu vadība un “bāze” dziļi nožēlo savu agrāko sadarbību ar “Al Qaeda”, kā arī ir gatavi, tiklīdz būs pieņemts lēmums par pamieru un konflikta noregulējumu, pilnībā norobežoties no “Al Qaeda”, ja vien šāds rīkojums nāktu no Omara. Ziņojuma autori – Londonas Karaļa koledžas un ASV Hārvarda universitātes pārstāvji – jūlijā tikušies ar bijušo talibu ministru, ministra vietnieku, talibu kustības biedru-dibinātāju, augsta ranga bijušo mudžahidīnu komandieri, vadošu sarunvedēju, kā arī afgāņu vidutāju, kuram bijušas sarunas ar talibiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+