Foto – Inese Drudze

Ābeles ir sakuplojušas, bet augļu nav. Meklējam iemeslus 0

Pirms 13 gadiem izveidojām augļu dārzu, iestādījām Pūres kokaudzētavā iegādātās šķirņu ‘Rīgas Rožu’, ‘Baltais Dzidrais’, ‘Sīpoliņš’, ‘Antonovka’ un citas ābelītes. Šajā laikā kociņi gan ir sakuplojuši, taču ābolu raža niecīga. Kāds tam varētu būt iemesls, un kas darāms, lai augļu koki sāktu normāli ražot? KĀRLIS Madonā

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Neredzot konkrēto dārzu un ābeļu vainagus, grūti spriest, kāpēc tik sliktas ražas. Visticamāk, iemesls ir potcelma vai šķirnes īpašības. Ja dārzā iestādītas ābeles uz liela auguma (sēklaudžu) potcelmiem, ir pilnīgi normāli, ja pirmo ražu iegūst aptuveni pēc 7–10 gadiem. Sākumā tā ir necila, bet, kokiem sakuplojot, palielinās un ir augstāka nekā uz augumu ierobežojošiem klonu potcelmiem.

Turklāt dažas šķirnes sāk ražot daudz vēlāk nekā citas. Tikpat kā neviena no vecos dārzos sastopamajām šķirnēm neizceļas ar agru ražošanas sākumu, no vēstulē minētajām īpaši gauss šajā ziņā ir ‘Sīpoliņš’. Ja iestādītas seno šķirņu ābeles uz liela auguma potcelmiem, līdz pilnai ražai nākas gaidīt ilgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ābeles pat lāgā nezied un tāpēc neražo, iespējams, nav pareizi veidoti vainagi – tie ir pārāk stāvi, ar laikus lēzenāk neatliektiem zariem. Vēl sliktāk, ja vainags vispār nav veidots, ja saaugušas daudzas konkurējošas zaru galotnes, cits citu noēnojoši dzinumi. Uz šādiem zariem ziedpumpuri ieriešas slikti, koks aug garumā, bet neražo.

Lai augļu koks ziedētu, pavasarī līdz pumpuru plaukšanai jāizzāģē liekie zari, atstājot vislēzenākos un veselīgākos. Katram zaram jāsaglabā tikai viena galotne. Dzinumu galus noteikti nevajag īsināt. Vasarā, plaukstot jaunajiem dzinumiem, pārāk stāvie zari iespēju robežās jāpaliec lēzenāk, lai tie no stumbra atzarotos aptuveni 45–60° leņķī. To var izdarīt, vai nu atsienot ar auklām, vai iekarinot zarā kādu smagumu (kaut vai akmeni zeķē). Protams, 
nevajag pārspīlēt, cenšoties par katru cenu atliekt visus zarus. Vecie zari no tādas liekšanas var arī nolūzt. Rudenī smagumus noņem. Nākamajā pavasarī lēzenākie zari sāks ziedēt.

Ja koki zied bagātīgi, tomēr neražo, jānoskaidro, kas bojā ziedus. Visbiežāk tie ir smecernieki, retāk – salnas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.