Bijušais Rīgas domes deputāts Andris Bačkurs.
Bijušais Rīgas domes deputāts Andris Bačkurs.
Foto: publicitātes

Andris Bačkurs: Garantētais minimālais ienākums un cilvēka cienīga iztika 5

Autors: bijušais Rīgas domes deputāts Andris Bačkurs

Satversmes tiesa 2020. gada 25. jūnijā pasludināja skarbo spriedumu par garantēto minimālo ienākumu līmeni. Valstī esošā sociālās palīdzības sistēma nespēj apmierināt trūcīga cilvēka pamattiesības un pamatvajadzības.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 77
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 29
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 23
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Pieteikumu Satversmes tiesā iesniedza Latvijas Tiesībsargs Juris Jansons. Viņš pamatoja savu pieteikumu ar to, ka garantētais minimālais ienākums (GMI) 64 eiro mēnesī ir pārāk mazs, lai nodrošinātu iedzīvotāju pamatvajadzības un neatbilst nekādiem cilvēka cienīgas izdzīvošanas kritērijiem. Pēc faktu un apstākļu izvērtēšanas Satversmes tiesa atzina, ka GMI šobrīd valstī noteiktais neatbilst Latvijas Satversmei un uzdeva Saeimai un valdībai pieņemt jaunu tiesisko regulējumu.

Par trūkumā un uz nabadzības sliekšņa nonākušu personu tiesību ignorēšanu Tiesībsargs Juris Jansons norādīja jau vairākkārt.

CITI ŠOBRĪD LASA
Satversmes tiesa, izvērtējot lietas materiālus, neguva pamatojumu tam, kādēļ GMI līmenis ir noteikts tieši 64 euro apmērā

un secināja, ka minētās normas pieņemšanai Ministru kabineta rīcībā nav bijusi pamatota un argumentēta metode GMI līmeņa noteikšanai un līdz ar to nebija iespējams pārliecināties, vai GMI līmenis kopsakarā ar citiem sociālās drošības sistēmas pasākumiem ir tāds, lai nodrošinātu trūcīgām personām iespēju apmierināt savas pamatvajadzības.

GMI līmenis – 64 eiro apjomā tika noteikts, politiski vienojoties Labklājības ministrijai un Latvijas Pašvaldību savienībai bez jebkādas konkrētas, ar ekonomiskiem apsvērumiem pamatotas metodoloģijas. Tā nav bijusi pierādījumos balstīta politika.Diemžēl ir jāatzīst, ka politiskā griba nabadzības novēršanai bija vienlīdzīga nullei, vai, pareizāk sakot, politiķiem līdz šim nav pietiekami rūpējis minimālais cilvēka cienīgas eksistences priekšnoteikums.

Kāpēc tas GMI ir tik svarīgs? Kāpēc speciālisti vērš uz to mūsu uzmanību? Atbilde ir vienkārša: tā kā GMI līmenis ir zemākais tiesību aktos noteiktais minimālo ienākumu, kas ļauj personai, kura atzīta par trūcīgu, pretendēt uz noteikta veida sociālo palīdzību, tas uzskatāms par zemāko atskaites punktu, kas Latvijā tiek izmantots, paredzot sociālā atbalsta pasākumus nabadzības un sociālās nevienlīdzības mazināšanai.

To, ka GMI zemais līmenis ir nepietiekams un ir cieši saistīts ar nabadzību, pierāda arī Rīgas domes Labklājības departamenta 2019. gadā veiktais pētījums par Rīgas sociālās palīdzības ietekmi uz nabadzības mazināšanu.
Šo jautājumu pirms nedēļas aktualizēja Rīgas domes Labklājības departaments diskusijā “Ēnas cilvēki. Nabadzība 21. gadsimtā”, kurā tieši uzrunāja politiķus, aicinot beidzot reāli pievērsties sociālo jautājumu risināšanai ne tikai pirmsvēlēšanu saukļos, bet konkrētos darbos.

Labklājības jomas speciālisti vislabāk zina, kas cilvēkiem, kuru vajadzības redz ikdienā, ir nepieciešams. Speciālisti diskusijā aicināja politiķus arī palīdzēt veidot sabiedrībā cieņpilnu attieksmi pret trūkumā nonākušu cilvēku, neaizmirstot, ka

trūcīga persona ir pilntiesīgs sabiedrības loceklis, kas nonāca problēmu “apburtajā lokā”.

Pabalsts GMI līmeņa nodrošināšanai var tikt izmaksāts no valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet tas viennozīmīgi ir valsts sociālās politikas jautājums.Latvijas pašvaldībām ir tiesības maksāt lielāku pabalstu nekā šobrīd Latvijā noteikto GMI – 64 eiro, bet tas ačgārni nedrīkst būt lielāks par 128,06 eiro mēnesī, kas ir slieksnis trūcīgas personas statusa noteikšanai.

Jāatzīmē, ka Rīgas pilsētas pašvaldībā ilgstoši GMI pabalsta apmērs ir bijis ievērojami augstāks, nekā noteikts Ministru kabineta noteikumos, īpaši valsts pensiju saņēmējiem, jo GMI pensionāriem Rīgā ir 128 eiro. Lai arī Rīgas pašvaldības pabalsti palīdz trūcīgiem un maznodrošinātiem rīdziniekiem uzlabot savu finansiālo stāvokli, tomēr dati rāda, ka praktiski visi pašvaldības pabalstu saņēmēji arī pēc pabalstu saņemšanas dzīvo zem nabadzības riska sliekšņa arī pēc sociālās palīdzības saņemšanas.

Grūtības nonākuši cilvēki ir apskaužamā situācijā, kuri saņem pabalstus tādā apjomā, kas neļauj iziet no problēmu “apburtā loka”, taču neapskaužamā situācijā ir arī labklājības nozares speciālisti – sociālie darbinieki, palīgi u.c., kuru atalgojums ir neadekvāts viņu darba apjomam un emocionālajam slogam. Tas ir pašvaldības resursu jautājums, kas jārisina pašvaldībai un valstij kopā.

Mēs redzam un jūtam, ka situācija ar nabadzību un nevienlīdzību Latvijā un Rīgā nav rožaina, bet kāda tā ir salīdzinājumā ar citām valstīm?

Valstu savstarpējai salīdzināšanai attiecībā uz ienākumu nevienlīdzības novērtēšanu izmanto Džini indeksu. Kopš 2007. gada Džini indekss Latvijā bijis diezgan nemainīgs. Krīzes laikā tas nedaudz pieauga, bet kopš 2011. gada līmenis stabilizējies ap 0.35, kas ir augstāks par Eiropas vidējo rādītāju (0.31).

Džini indekss variē no 0 līdz 1. Ja tas ir 0, tad pastāv absolūta vienlīdzība (t.i., visiem ir vienādi rīcībā esošie ienākumi), bet, jo vairāk tas tuvojas 1, jo lielāka ir ienākumu nevienlīdzība.

Salīdzinot sociālo pabalstu (bez pensijām) pārdales spēku Eiropas valstīs, ir svarīgi atzīmēt, ka šo pabalstu ietekme ir stiprāka tieši nabadzības mazināšanas jomā. Sociālo pabalstu ietekme uz ienākumu nevienlīdzību (Džini indeksu) ir vidēji divreiz mazāk (skat. 1. attēlu). Tas nozīmē, ka pabalstu sistēma Eiropā ir efektīvāka nabadzības apkarošanā. Piemēram, Zviedrijā ar sociālajiem pabalstiem samazina nabadzības riskam pakļauto īpatsvaru par 43%, Latvijā samazinājums ir tikai 19%, kas ir viens no zemākajiem Eiropā.

Pēc Rīgas domes Labklājības departamenta vērtējuma sociālās palīdzības pabalstu apmēru būtu pareizi pārskatīt atbilstoši to ietekmei arī uz relatīvās nabadzības (ko mēra Nabadzības riska indekss, bet faktiskos skaitļos apzīmē Nabadzības riska slieksnis) mazināšanu vismaz reizi piecos gados.

Nemainoties pabalstu lielumam, distance līdz nabadzības riska slieksnim katru gadu palielinās,

un, neskatoties uz Rīgas pašvaldības sociālās palīdzības nozīmīgumu, plaisa starp, piemēram, ģimeņu ar bērniem ienākumiem un nabadzības riska slieksni palielinās, un pēc būtības Rīgas iedzīvotāji pabalstu saņēmēji grimst aizvien dziļākā nabadzībā.

Pēc visa iepriekš minētā un Satversmes tiesas sprieduma, varu tikai pievienoties Tiesībsarga uzskatam un Rīgas domes Labklājības departamenta pozīcijai, ka steidzami nepieciešama diskusija valdības līmenī un jālabo sociālās aizsardzības sistēma.

Beidzot ir pienācis laiks sakārtot sadrumstaloto sociālo pabalstu politiku, lai tā funkcionētu taisnīgi un sniegtu palīdzību tiem, kuriem tā visvairāk nepieciešama, pabalstiem jābūt tādiem, lai cilvēks spētu normāli eksistēt, nodrošināt sev pārtiku, apģērbu, mājokli, veselības aprūpi, iegūt izglītību, celt kvalifikāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bez valsts politikas maiņas pašvaldības ir ieliktas rāmjos, kuros pat tās pašvaldības, kuras spēj nodrošināt vairāk saviem iedzīvotājiem, faktiski ir spiestas atstāt grūtības nonākušo cilvēku zem nabadzības sliekšņa.

Mums nepieciešams radīt tādu palīdzības sistēmu Rīgā un Latvijā, kas nodrošinātu ikvienam cilvēkam atbilstošu dzīves līmeni un ļautu pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā, lai mazinātu nabadzību un sociālo atstumtību. Sistēmai ir pienācīgi jāveicina grūtībās nonākušo cilvēku atgriešanas normālajā dzīvē – labklajīgā un cilvēka cienīgā.
Iespējams, ka garantēto minimālo ienākumu nepieciešams skatīt visas sociālās drošības kontekstā, lai tā apmēru noteiktu atbilstoši.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 77
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 29
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 23
6 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 90
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 282
1 diena
Lasīt citas ziņas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
6 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
17:15
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16:47
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: EK paziņojusi par 2020.gadā pieņemtās industriālās stratēģijas atjaunošanu. Ko varam sagaidīt?
16:21
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
4 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 1
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Vai pret Covid-19 varētu potēt, jaucot ražotāju vakcīnas? Skaidro Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Zavadska 19
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 23
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 41
7 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Dzimst kaut kas līdzīgs “9.maija reliģijai” 50
5 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
3 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Atskats uz laika viļņiem un virpuļiem. Armands Znotiņš recenzē jaundarbus Latvijas Jaunās mūzikas dienās
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Izplēn cerības uz siltu vasaru? Cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Skaidro Toms Bricis 4
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus 8
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 29
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Muzeju naktī Jaunmoku pils parkā būs skatāmas āra ekspozīcijas
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 77
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
8 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 21
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 90
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 84
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena