Ekonomika
Bizness

Atklāts biznesa inovāciju kods. Vai glābiņš uzņēmējiem?0

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki ir atklājuši veiksmīgu inovāciju kodu – algoritmu, portālu “LA.lv” informēja LU pārstāvji.

Piecu gadu laikā, analizējot vairāk nekā 120 inovāciju izveides metodikas un vairāk nekā 1000 tirgū komerciāli veiksmīgas inovācijas, LU zinātnieki ir izstrādājuši algoritmu, kas sastāv no 18 pamatvienībām.

LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore Anda Batraga norādīja, ka uzņēmējdarbības vidē valda uzskats, ka inovāciju izveide uzņēmumam ir dārga, nedroša un laikietilpīga.

Uzskats ir patiess, ja uzņēmums paļaujas uz veiksmi, intuīciju un darbinieku ģenialitāti, atzīmē Batraga.

Taču LU zinātnieki ir atklājuši, ka komerciāli veiksmīgu inovāciju tirgū var izrēķināt, balstoties uz tirgus vēsturiskajām likumsakarībām. Vairāku gadu garumā padziļināti analizējot komerciāli veiksmīgas inovācijas, ir atklāti veiksmīgu inovāciju vienojošie elementi.

Apzinot vēsturiski komerciāli veiksmīgāko inovāciju ietekmējošos faktorus un to veidojošo tirgus dinamiku, ir iespējams prognozēt nākotnē perspektīvākās inovācijas.

Pētījumā ir atklāts, ka veiksmīgu inovāciju pamatā ir 18 izveides pamatvienības. Šīs pamatvienības ir apkopotas unikālā teorētiskā inovāciju iespēju identificēšanas matricā “InnoMatrix”, kas palīdz metodiski noteikt perspektīvākās inovāciju iespējas.

Matricas “InnoMatrix” galvenā pievienotā vērtība praktiskai uzņēmējdarbībai ir spēja prognozēt komerciāli veiksmīgu inovāciju virzienus, identificējot jau pavisam konkrētu inovāciju idejas.

Lai šo hipotēzi pierādītu praktiski, LU ir sākusi sadarbību ar Latvijas uzņēmumiem, kuri ir gatavi matricas “InnoMatrix” ģenerētās inovācijas ieviest tirgū.

Jaunā inovāciju izveides matrica ir devusi jaunas inovāciju idejas gan biznesa uzsācējiem, gan jau tirgū iecienītiem zīmoliem, sniedzot jaunas perspektīvas biznesa izaugsmei.

Iespēja pilnvērtīgi novērtēt matricas jaunradītos rezultātus praksē būs pēc zināma laika, kad inovatīvie produkti parādīsies tirgos.

“InnoMatrix” praktiskais pienesums Latvijas uzņēmējdarbībai var būt nozīmīgs, veicinot uz zināšanām balstītu inovāciju izveidi.

Profesore Batraga uzsvēra, ka viens no ekonomisko un vadības zinātņu institūciju uzdevumiem ir nodrošināt uzņēmējdarbības videi un lēmumpieņēmējiem pētījumos izsvērtu informāciju par ekonomiskajiem, sociālajiem un demogrāfiskajiem procesiem.

“Izstrādātais inovāciju izveides modelis palīdzēs veicināt inovāciju izveidi Latvijas uzņēmējdarbības vidē tieši maziem un vidējiem uzņēmumiem, palielinot un veicinot to starptautisko konkurētspēju,” prognozēja Batraga.

LU pārstāvji informēja, ka iegūtie pētījuma rezultāti ir publicēti prestižajā starptautiskajā datu bāzē “SpringerLink” un prezentēti starptautiskā zinātniskajā konferencē ASV “International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics – AHFE 2018”, kur izraisīja plašu zinātnieku interesi.

Turpmākie pētījumi paredz ne tikai turpmāku padziļinātu matricas aprobāciju aktuālā uzņēmējdarbības vidē, bet arī turpināt pētījumus industriālo tirgu vidēs.

Saistītie raksti

Pētījuma autori – Anda Batraga, Jeļena Šalkovska, Līga Brasliņa, Aija Legzdiņa un Henrijs Kaļķis – plāno turpināt izstrādāt un aprobēt šo jauniegūto matricu “InnoMatrix” ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā kontekstā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Valdības priekšlikums satur vairāk risku nekā ieguvumu. Cīņa par Liepājas ostas kontroli
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Ir kāds labs risinājums veco riepu izmantošanai. Vai valsts būtu gatava ieguldīt tehnoloģijas attīstībā?
1 diena
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Tele2” aizliedz pieprasīt maksu par piespiedu “dāvanām”
1 diena

Lasītākie

IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
1 stunda
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Žurnāls: Vācijas labējā spārna ekstrēmisti izgājuši apmācību nometnē pie Sanktpēterburgas
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1950. gada 5. jūnijā. Staļins atvēl Rīgai jaunu augstskolu
49 minūtes