Foto: Piyaset/SHUTTERSTOCK

Kā pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome 3

Sandra Ruska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

“Kā būtu pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai?” – jautā Una K.

“Kopumā jāievēro vairāki principi – vienalga, ar kādiem tehniskiem rīkiem tas tiek veikts. Augsnei jābūt strukturētai, pērnā gada augu atliekām iestrādātām augsnē, tīrai no nezālēm,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece, Dr. agr. Līga Lepse.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavasarī parasti iestrādā ziemāju zaļmēslojumu, piemēram, rudzus, kas tika iesēti rudenī, tiklīdz var tikt uz lauka. Ļauj tam pāris nedēļu sadalīties un ecējot, kultivējot vai frēzējot atkarībā no pieejamā aprīkojuma sagatavo augsni sējai. Pavasarī svarīga ir augsnē esošā mitruma saglabāšana un izmantošana sēklu dīgšanai.

Veidot vagas, dobes vai sēt līdzenā laukā?

Uz jautājumu nav tiešas atbildes. Jāizvērtē augsne, mitruma nodrošinājums un audzējamo dārzeņu prasības. Smilšainās, vieglās augsnēs, kas salīdzinoši ātri izžūst, ieteicamāk audzēt dārzeņus uz līdzena lauka, bet smagākās, mitrākās augsnēs var veidot vagas vai dobes, kas radīs mazāku spiedienu uz augu saknēm, īpaši sakņaugiem, un ātrāk iesils, bet arī ātrāk izžūs.

Cieta gulta, mīksta sega

Galvenais pamatprincips, kas jāatceras pavasarī līdz sējai, – sablīvētajos augsnes zemākajos slāņos mitrums no ziemas vēl ir saglabājies un pa kapilāriem ceļas uz augšu.

Rušinot augsnes virskārtu, tiek izjaukts kapilāru tīklojums, un mitruma iztvaikošana tiek mazināta, tas uzkavējas blīvākajā apakšslānī un lēni iztvaiko caur uzirdināto virskārtu. Tādējādi sausos pavasaros ir iespēja paildzināt ziemas mitruma resursa uzkavēšanos augsnē un to izmantot sēklu dīgšanai.

Turklāt pie šīs metodes var nodrošināt principu – “cieta gulta, mīksta sega”, kas ir ļoti nozīmīgs jebkuru sēklu dīgšanai lauka apstākļos.