Pirms sēj sēklas, kas saglabājušās no pagājušā gada, pārbauda dīdzību.
Pirms sēj sēklas, kas saglabājušās no pagājušā gada, pārbauda dīdzību.
Foto: SHUTTERSTOCK

Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Lasīt citas ziņas

“Vērojot norises dabā, šķiet, ka šogad atkal jārēķinās ar vēlu pavasari, līdzīgi kā pērn,” spriež tomātu un citu dārzeņu audzētāja un kolekcionāre Elga Bražūne.

Dārzeņu audzētāja skaidro, ka sezonā, sasummējot nokrišņus un temperatūras kopā, gandrīz vienmēr tās izlīdzinās. Piemēram, pēc pērnā rudens straujās un sniegotās pārejas ziemā gadumijā uznāca pavasarim raksturīgs laiks. Taču pieredzējuši dārznieki saprot, ka tas nav pavasaris, lai arī cik skaisti janvārī un februārī spīdētu saule.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērojot dabu, kas saglabā mieru, tāpat jārīkojas arī ar sējas darbiem, jo ziema un auksts laiks var atgriezties – līdzīgi kā pērn, kad pavasaris bija auksts un ievilkās neparasti ilgi. Dabai neko nevar padarīt, bet dārzniekam tai jāpielāgojas. Viena no galvenajām kļūdām ir pārāk agra dārzeņu sēja dēstiem.

Ar tomātiem nesteidzas

Nesteigties ar sēju! Kolekcionāre katru gadu to nenogurstoši atkārto gan klausītājiem, lasot lekcijas, gan sēklu pircējiem. Taču tik un tā daudzi dārzeņu sēju uzsāk pārāk agri. Rezultātā stādi pāraug un izstīdzē. Reizēm pat jāpērk jauni stādi no citiem audzētājiem.

Visvairāk tiek grēkots ar pāragru tomātu sēšanu. Tiem, kam ir neapkurināmas siltumnīcas, tomātus vajadzētu sēt ne agrāk kā februāra beigās, martā. Drošībai var iesēt vairākos laikos, nevis visus uzreiz un ļoti agri. Neapkurināmām plēves siltumnīcām paredzētos tomātu stādus labi sēt ap 10. martu.

Apkurināmā siltumnīcā sēju var sākt februārī, taču jārēķinās, ka kurināšanas un mākslīgā apgaismojuma periods būs ilgs un dārgs. Tas viss arī paaugstina ražas izmaksas.

Ar pipariem nevilcinās

Taču ar piparu sēšanu nedrīkst kavēties. Aso piparu, īpaši vēlo šķirņu sēšanai ir īstais laiks. Ilgāks veģetācijas periods ir pašiem asākajiem pipariem, kā ‘Jelokija’, ‘Habanero’, ‘Scorpion’.

Februāra vidū un otrajā pusē ir laiks sēt agrākos asos piparus un papriku. Jārēķinās, ka piparu stādi aug ilgāk un lēnāk. Ja nav optimālo augšanas apstākļu vai pēkšņi uznāk auksts un apmācies laiks, piparu attīstība nobremzēsies vēl vairāk.

Nokavēts sējas laiks nereti ir iemesls, kāpēc pipari skaisti un kupli aug, bet raža ir maza vai tās nav.

Rosās siltumnīcā

“Kad temperatūra ārā ir plusos, siltumnīcā dienā jau ir padsmit grādu silts,” teic Elga Bražūne. Tagad, kad darbu vēl nav daudz, var darboties siltumnīcā.

Foto: SHUTTERSTOCK

Pielabo konstrukcijas, nomazgā plēvi, izmazgā podiņus un kastītes, dezinficē (ar sēru tikai koka konstrukcijām), sakārto aukliņu un stiprinājumu krājumus.

Foto: SHUTTERSTOCK

Nes siltumnīcā sniegu vai izlaista lietusūdens traukus, lai augsne neizkalst, sevišķi, ja zem seguma aug vīnogas.

Reklāma
Reklāma

Zemes rakšanu siltumnīcā atstāj uz pavasari pirms augu stādīšanas.

Pieredze

Elga Bražūne

pavasara agrumu pro­gnozē arī pēc sena tautas vērojuma par lielās zīlītes uzvedību. Tautas ticējums vēsta: “Kad lielā zīlīte sāk trīt lemešus, tad sējas laiks tuvu.” Ziemā šī dziesma nav dzirdama – tā raksturīga, tuvojoties pavasarim. Dārzniece teic, ka pērn zīlīte ilgi klusējusi. Arī šogad šī aukstā laika beigu vēstnese vēl ne reizi nav dzirdēta. Tātad ar sēšanu nevajag steigties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.