Latvijā
Sabiedrība

Monika Zīle: Kam ir jānotiek, lai publiski paziņotu: “Visdraņķīgākie politiķi pelnījuši nāvi”17


Monika Zīle
Monika Zīle
Foto: Timurs Subhankulovs

Monika Zīle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

“Jebkura rupjība šausmina ne tikai ar savu cietsirdību, bet vēl jo vairāk ar bezjēdzību.” Nikolajs Rērihs

 

Droši vien esat ievērojuši, cik labprāt mūsu tautieši izmanto iespēju uzsvērt savu piederību “homo sapiens” civilizēto slānim.

Pat indivīds, kas ar lielu baudu izgaršo valsts zemo vietu kādā starptautisko reitingu tabulā, nepalaidīs garām izdevību palepoties, ka, teiksim, salīdzinājumā ar stepju nomadiem atrodas krietni augstākā attīstības līmenī.

Tiesa, to ikviens tulko pēc personiskās saprašanas, bet jēdziens ir tas pats – civilizācija. Zinātnieki to definē kā sabiedrības atrašanos kopīgā vēstures un kultūras pakāpē, kas savukārt citstarp nozīmē izglītību un saskarsmes iemaņas ar prasmi ieklausīties un debatēt bez agresijas.

Civilizācijas sasniegumiem pieskaitāms arī globālais internets un tur dzimušie sociālo tīklu paveidi. Bet, lūk, likteņa kārtējā ironija: tieši sociālo tīklu diskusijās un notikumu komentāros atklājas, cik plāns patiesībā ir sabiedrības kultūras un tātad arī civilizācijas slānītis.

Pa gabalu šķiet gluži normāls, bet tuvplānā redzami apzeltījuma pušumi, kam cauri spīd neglīti rūsas puni, gatavi pārplīst un ar pretīgu žurgu notraipīt ikvienu tiem pieskarties riskējušo.

Iespējams, taisnība tiem, kas agresijas izvirdumu sociālajos tīklos šobrīd saista ar pandēmijas diktētajiem ierobežojumiem, kuri daļai sabiedrības nolaupījuši nākotni.

Bet kam ir jānotiek, lai Banku augstskolā studējis (pēc paša apgalvojumiem) vīrietis un zaļās enerģijas aizstāvis tviterī paziņotu:

“Visdraņķīgākie politiķi pelnījuši nāvi. Ja man par to nekas nedraudētu – es pats virkni nošautu pie pirmās izdevības.”

Politiķus kritizēt nav liegts un pat nepieciešams, lai viņi turētu prātā savus pienākumus. Taču slepkavošanas tieksme jau, kā saka, no citas operas. Diemžēl tā nav sveša arī daiļajam dzimumam.

Palaikam aplūkoju “Facebook” jaunas latvietes fotogrāfiju: jāņuzāļu vainadziņš galvā, starojošs skatiens un tāds pats smaids. Grūti noticēt, ka šī pati būtne medībām veltītās informācijas komentāriem pievienojusi šerminoša satura tekstu: “Kaut jums, kuri šauj uz zvēriņiem, kāds pašiem ielaistu pierē lodi.”

Taisnību sakot, nāves novēlējumi sociālajos tīklos vairs neskaitās retums: tos pirms neilga laika dabūja gan deputāts Artuss Kaimiņš pēc atveseļošanās no Covid-19, gan Vācijā strādājošā anestezioloģe Kristīne Pitkeviča, nopublicējot ziņu, ka viņas klīnikā no pārslimotas difterijas blaknēm miris pret šo kaiti nevakcinēts sešgadīgs bērns.

Nuja, “antivakseri” un tīmekļa universitātēs skolojušies veselības aprūpes speciālisti izceļas ar īpašu ļaunumu viedokļos, ko nervu sistēmas saudzēšanas vārdā labāk nelasīt vispār.

Empātijas trūkumu un tīšus rupjību paudumus mēdz attaisnot ar vispārzināmo: ko jūs gribat – dzīve tāda!…

Sabiedrības pētnieki apgalvo, ka izteikti agresīvo un no līdzcilvēku apriešanas pārtiekošo vaukšķu patiesībā nemaz neesot daudz.

Saistītie raksti

Gribētos piekrist, ja ne starptautiskā pētījumā secinātais, ka esam Eiropas līderi skolēnu vides mobingā. Latviski sakot, psiholoģiskajā terorā jeb tādā vienaudžu saskarsmē, kur neatzīst viedokļu dažādību un cenšas pazemot oponentu.

Bet, protams, bērni savstarpējās attiecībās tikai atdarina, bieži vien neapzināti, pieaugušos tēvočus un tantes, kas ar sociālo tīklu starpniecību skolo naida runā un cietsirdībā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Trīs dienas darbā, trīs augstskolas solā – sekojot pasaules piemēram?
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Latvijā
Zīdaiņa glābšanas operācija Mežaparkā: automašīna ar bērnu salonā aizslēdzas, vecākiem paliekot ārā 4
1 diena

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 5 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
10 stundas