Foto: Paula Čurkste/LETA

Cer izvairīties no novadu sadalīšanas. Ko iedzīvotājiem nozīmētu ministrijas piedāvātais “pārejas perioda” risinājums? 3

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Lasīt citas ziņas

Lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru par neatbilstošu Satver­smei ir atzīta Ozolnieku novada iekļaušana Jelgavas novadā un Ilūkstes novada iekļaušana Augšdaugavas novadā, Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija trešdien uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) līdz 15. septembrim sagatavot grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā.

Ministrijas pārstāvji komisijas sēdē piedāvāja pārejas perioda risinājumu, kas dotu iespēju nesadalīt jau izveidotos novadus līdz 2025. gada vēlēšanām, bet pēc tam valstspilsētas apvienot ar tām piegulošajiem novadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

VARAM piedāvājums nozīmētu, ka pēc 2025. gada vēlēšanām Augšdaugavas novadu pievieno Daugavpilij, Jelgavas novadu – Jelgavai, Dienvidkurzemes novadu – Liepājai, Ventspils novadu – Ventspilij, Rēzeknes novadu – Rēzeknei.

Satversmes tiesa 21. jūnijā savā nolēmumā par neatbilstošu Satversmei atzina Ilūkstes un Ozolnieku novadu iekļaušanu pašvaldībās, kurām nav valsts plānošanas dokumentos noteikta nacionālās vai reģionālās nozīmes attīstības centra. Saeima ir uzdevusi valdībai sagatavot izvērtējumu par potenciālajiem attīstības centriem līdz nākamā gada 1. jūnijam, bet Satversmes tiesas spriedums ir jāizpilda jau līdz šā gada beigām.

Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce (“AP”) komisijas sēdē atgādināja, ka no nākamā gada 1. janvāra Ozolnieku novada teritorijas atrašanās Jelgavas novadā un Ilūkstes Augšdaugavas novadā zaudēs spēku. Tas nozīmētu, ka to iedzīvotājiem būtu liegta pakalpojumu pieejamība, kas nebūtu pieļaujams.

VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša komisijas sēdē arī informēja par nodomu likumā noteikt plašāku jautājumu loku, kuros pilsētas jau šajā sasaukumā sadarbotos ar novadiem. Tagad pašvaldībām ir pienākums izstrādāt kopīgu attīstības stratēģiju, sadarboties atkritumu apsaimniekošanas jomā, bet VARAM rosina pilsētai ar novadiem kopīgi organizēt arī transporta pakalpojumus, sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, veicināt saimniecisko darbību, bērnu tiesību aizsardzību. Taču tas ir tikai viens no variantiem. Paredzams, ka septembrī VARAM iesniegs Saeimā vairākus piedāvājumus.

Būs jārīko iedzīvotāju aptaujas

Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis VARAM sākotnējo piedāvājumu sēdē vērtēja kā “diezgan labu, jo tas nenojauc vēlēšanu rezultātus, neliek rīkot jaunas vēlēšanas, kad cilvēki ir noskaņoti strādāt, kā arī dod laiku izvērtēšanai”.

Augšdaugavas novadā un Jelgavas novadā ir ievēlētas jaunās domes. Kā vienā, tā otrā pašvaldībā koalīcijā iesaistījušies politiskie spēki, kas iepriekš bija pie varas Ilūkstē un Ozolniekos. Taču M. Pūķis ir rezervēts pret ministrijas ieceri ap lielajām pilsētām veidot pilsētreģionus, tām pievienojot lauku pašvaldības.

Komisijas priekšsēdis J. Pūce sēdē uzsvēra, ka VARAM sagatavotās izmaiņas likumā būs jāapspriež ar šo teritoriju iedzīvotājiem. Deputāti Regīna Ločmele (“Saskaņa”) un Arvils Ašeradens (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka ir jābūt skaidrai procedūrai, kā iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana notiek – vai aptauju rīko pašvaldībā, kas vērsās Satversmes tiesā, jaunā novada teritorijā, vai izvaicā cilvēkus arī lielajās pilsētās, kurām grasās novadus pievienot.

“Tā ir diezgan pikanta situācija, jo jaunās pašvaldības ir tikko sākušas strādāt, bet tagad viņiem vaicās, vai gribat, lai jūs transformē,” sacīja A. Ašeradens. Viņš arī redz grūtības pilsētu un novadu sadarbībā, jo izglītības jautājumos, transporta, komunālās saimniecības jomā, piemēram, starp Rēzekni un novadu neesot nekādas sadarbības, “un viņi viens otru ignorē”.

Ilūkstieši aicina deputātus uz novadu

Opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS) atgādināja, ka Ilūkste un Ozolnieki uzvarēja Satversmes tiesā, bet rezultāts nav tas, ko pašvaldības vēlējās, – saglabāt savu patstāvību. VARAM piedāvājot iet vieglāko ceļu. Taču, viņaprāt, valdība izvērtējumu par potenciālajiem attīstības centriem varētu sagatavot ātrāk.

Tāpat būtu vērts izpētīt pilsētas un lauku sadarbību Valmieras un Jēkabpils novados, kur jau tagad valsts­pilsētas iekļautas novadā. Tikai pēc tam varētu lemt, vai lielās pilsētas var apvienot ar tām pieguļošajām teritorijām, uzskata V. Valainis.

Augšdaugavas novada priekšsēža vietnieks Maigurs Krievāns (LZS), kurš iepriekš bija šajā amatā Ilūkstes novadā, “Latvijas Avīzei” sacīja, ka ilūkstieši jau mēnesi gaida atbildi no Saeimas uz pašvaldības priekšlikumu valsts plānošanas dokumentos noteikt arī Ilūksti par attīstības centru, kas pavērtu tai ceļu uz finansējumu, kāds ir pieejams tikai centriem.

Tieši attīstības centra statuss savulaik nodrošinājis nelielā Līvānu novada attīstību. M. Krievāna teiktais sakrīt ar Saeimas deputāta Jāņa Dombravas (NA) vairākkārt jau iesniegto iniciatīvu noteikt jaunus attīstības centrus, kāds varētu būt arī Ilūkstē. Komisijas sēdē trešdien J. Dombrava to vēlreiz atgādināja. Tas arī ļautu izvairīties no lauku pašvaldību apvienošanas ar pilsētām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Augšdaugavas novada pievienošanu Daugavpilij M. Krievāns uzskata par pilnīgi neiespējamu, kam neviens nepiekristu arī bijušā Daugavpils novada teritorijā. Augšdaugavas novadā ir nepilni 29 000 iedzīvotāju, bet Daugavpils ir otra lielākā pilsēta ar 90 000 iedzīvotājiem.

Tad būtu jāmaina vēlēšanu sistēma, jo pretējā gadījumā novada intereses neviens nepārstāvētu. “Mēs gribam tikties ar ministru Artūru Tomu Plešu un vēlamies, lai arī Saeimas komisijas deputāti atbrauc uz mūsu pašvaldību, tiekas ar deputātiem un iedzīvotājiem, uzklausa mūsu viedokli, nevis Rīgā kaut ko nolemj,” teica M. Krievāns. Jau ceturtdien Augšdaugavas novada dome varētu sagatavot vēl vienu vēstuli Saeimas komisijai un frakcijām, pieļāva M. Krievāns.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
Lasīt citas ziņas
“Vienlaikus samazināt ienākumus un palielināt izdevumus var īsu brīdi,” Dālderis par jaunā budžeta tapšanu
KNAB pagājušajā nedēļā aizturējis CVK priekšsēdētāju Bērziņu 38
Kapelāns: “Karš nav Dieva gribēts. Tas ir cilvēku izvēļu rezultāts” 14
FOTO. Ogrē elektrības cenas Ziemassvētkus neaizēno: iedegti skaisti rotājumi visā novadā 3
Kā pagatavot barotavu mazputniņiem?
19:30
Zvaigznes un pārsteigumi
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
Ukrainas dienesti Maskavas patriarhāta pareizticīgās baznīcas objektos atrod krievu propagandas materiālus
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
“Mēs nekad nekļūsim par populistiem!” Burovs palikšot Rīgas partija
VIDEO. Cīņa starp dzīvi un nāvi! Kā izskatās viena diena Ukrainas lauka hospitālī 9
FOTO. Torte ar 700 svecītēm! Viļņā iedegta krāšņa Ziemassvētku egle 5
Pēc divu mēnešu samazinājuma Covid-19 gadījumu skaits atkal ievērojami pieaudzis
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki?
FOTO. No 30 mazām eglītēm un 300 metrus garām lampiņām! Jelgavā iedegta lielā svētku egle
Par braukšanu reibumā Bauskā ierosināts viens no pirmajiem kriminālprocesiem
Vai snigšana turpināsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Policija rosinājusi sākt kriminālvajāšanu pret četrām personām Bunkus slepkavības lietā 18
Par vārda brīvību turpmāk lems Saeimas deputāte Glorija Grevcova, kura Krievijas un Baltkrievijas medijos nomelno Latviju 71
Baltkrievijas ārlietu ministrs, iespējams, ticis noindēts. Lukašenko panikā nomainījis pavāru un apsardzi 12
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Vai cīņa pret piespiedu vakcināciju joprojām ir aktuāla? Jencītis uzskata, ka valdībai ir jāatvainojas sabiedrībai
Kā pagatavot barotavu mazputniņiem?
Sirdi plosoši: Ukrainā zemes klēpī guldīts jaundzimušais, kuru nogalināja krievu raidītā raķete 65
Kārlis Streips: Populisms var būt uzjautrinošs, taču pārmēru lietots tas kļūst kaitinošs
VDD sācis kriminālprocesu par vēršanos pret Latvijas amatpersonām un citām sabiedrībā zināmām personām 4
Putniņš par finansējumu onkoloģijai: “Nauda ir iedota, bet tā ir iedota par maz”
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Uzņēmumi var zaudēt tūkstošus: banka aicina uzņēmējus un uzņēmumu grāmatvežus šobrīd būt īpaši modriem