Foto – Shutterstock

Degu pelīšu dažādie raksturi 0

Ilze Rūmniece ir pieredzējusi degu pelīšu saimniece un mīļotāja – 10 gadu laikā viņas īpašumā bijuši jau trīs šādi dzīvnieciņi. Kā saka viņa pati – ar lielu pacietību un izdomu var panākt, ka dzīvnieciņš, kurš vēl nesen Latvijā skaitījies kā eksotiskais dzīvnieks, kļūst par labāko draugu, iemācās savu vārdu un dažādas komandas, kā arī izmaina sava saimnieka dzīvi uz labāko pusi.

Reklāma
Reklāma

Iekaroja sirdi

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Izmēros mazā degu pelīte (15 – 18 cm, ieskaitot asti) Latvijā kļūst arvien pieprasītāka – tagad to var iegādāties arī “Depo” veikalos, bet toreiz, kad 2008. gadā degu pele, vārdā Roka, pavisam nejauši nonāca Ilzes rokās, informācijas par šo radībiņu bijis ļoti maz: “Roka bija paziņu dāvana manam bijušajam draugam. Pēc šķiršanās pelīte palika pie manis, jo mums bija ļoti ciešs kontakts un es daudz vairāk par viņu rūpējos. Roka ar mani kopā ceļoja pa Eiropu, pieņēma manu jauno dzīvesbiedru, devās rokās, atsaucās uz savu vārdu. 2015. gadā mums bija ļoti sāpīga atvadīšanās, kuru atceroties arī tagad acīs sariešas asaras. Roka bija smagi slima, un mums nācās viņu iemidzināt, jo nespēju sadzīvot ar domu, ka viņai ir grūti. Kad sākās runas par jaunu mājdzīvnieciņu, izvēle nebija sarežģīta – degu! Tā pie mums nonāca degu pelēns Halks, kurš nodzīvoja septiņus gadus un no dzīves atvadījās slimības dēļ. Šie mazie pelēni ātri iekaroja mūsu sirdis.”

Katrai savs raksturs

Ilze atklāj, ka katrai degu pelei ir savs raksturs un izdarības – Roka bijusi ļoti sabiedriska, stundām ilgi varējusi sēdēt Ilzei uz pleciem, Halks savukārt bijis blēņdaris, taču ātri vien iemācījies vārda “nedrīkst” degu versiju “šššššš!”, un Ilzes tagadējā mīlule Eglīte rokās nedodas, taču pieprasa lielu uzmanību: “Eglītei ir savs transports – kokosrieksta čaula. Kad viņa vēlas tikt ārā no būra, tad ielec čaulā, un mēs viņu izceļam ārā. Mēs daudz pļāpājam, kas citiem liekas jocīgi – no rīta man ar viņu ir jāsasveicinās, tāpat arī, atnākot no darba. Ja to neizdaru, pretī saņemu neapmierinātu pīkstienu. Ir viena nianse, ko iesaku ievērot – nekad degu neesmu traucējusi viņu mājiņā. Ir ļoti svarīgi, ka viņiem ir pašiem sava vieta, kur justies droši. Kad viņi saprot, ka ir vieta, kur viņus neviens neaiztiks, uzticība pret mājiniekiem aug.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ar cilvēkiem degu komunicē mazāk un liela draudzība tiek iegūta vien pēc apmēram diviem līdzās nodzīvotiem gadiem, tad ar sev līdzīgajiem jeb citām degu pelēm komunikācija tiek dibināta labprātīgi: “Mūsu Halks bija ļoti sajūsmināts, kad atvedām mājās Eglīti – laimē pīkstēja, abi mīļi čubinājās un spēlējās. Eglīte savukārt ļoti pārdzīvoja drauga zaudējumu – viņa pīkstēja ļoti žēli.”

Iemāca nesavtību

Pieņemot lēmumu par degu pelītes iegādi, jāņem vērā pāris nosacījumi un dzīvnieciņa īpatnības: “Degu vajag plašu būri – vismaz 60x40x30cm. Ir jāiegādājas speciālas barības un našķi bez cukura vai ar zemu tā saturu, jo šim dzīvnieciņam pastāv liels risks saslimt ar cukura diabētu. Var dot arī salātus un burkānus. Vislielākās izmaksas būs, tieši iegādājoties degu, kad viss jāsāk no sākuma – būris, koka mājiņa, rats, trauki, granulas, būra tīrīšanas līdzeklis utt. Kopējās izmaksas var sasniegt 200 eiro, vēlāk gan tie būs nieka trīs līdz pieci eiro mēnesī barībai. Pozitīvi ir tas, ka degu ir dienas dzīvnieciņi un pielāgojas mājinieku ritmam. Degu nedrīkst mazgāt ūdenī – viņi mazgājas smiltīs. Par oranžajiem zobiem uztraukties nevajag – tā ir vesela degu pazīme. Par slimību vai stresu liecina neveselīgs astes pušķītis – ja viss ir kārtībā, tad tas ir smuks un kupls, ja kaut kas nav tā, kā vajag, pušķītim izkrīt spalvas.”

Mazie, bet ņiprie degu savam saimniekam māca beznosacījuma mīlestību un nesavtību: “Man ir mācīts, ka dzīvnieciņš ir ģimenes loceklis, tāpēc pret saviem degu tā arī vienmēr esmu izturējusies. Kopā ar saviem degučiem esmu pārdzīvojusi tik daudz – ar Roku sāpīgu šķiršanos, dzīves vietas maiņu, mūža mīlestības satikšanu, atbildību ne tikai par sevi, bet arī par citiem. Eglīte un Halks man iemācīja pacietību, jo, kad zaudējām Halku, meitene naktīs negulēja, raudāja, cēla mūs augšā, mums bija viņa jāmierina, jāžēlo. Šie dzīvnieciņi ir kā bērni – viņi iepriecina, izmaina dzīvi uz labo pusi. Mēs audzinām savus mājdzīvniekus, un viņi audzina mūs. Interesanti apzināties, ka tik maza radībiņa tik ļoti var ietekmēt cilvēka dzīvi.”

UZZIŅA

• Degu peles garums ir 15 – 18 cm

• Dzīvo apmēram 8 – 10 gadus

• Degu pelei nepieciešams paliels būris un sava midziņa

• Krāsas – brūna un pelēcīga

• Dzīvnieciņi iezīmē teritoriju ar urīnu

• Degu peles mazgājas smiltīs, nevis ūdenī

• Oranži zobi ir veselības pazīme

• Stresa un slimības pazīme – astes spalvu izkrišana

• Cena zooveikalos – līdz 20 EUR

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.