2021. gadā pieauga visu dzīvokļu cenas – vidēji par 12% vēl padomju
laikā būvētajiem un vidēji par 14% – jaunuzbūvētajos namos.
2021. gadā pieauga visu dzīvokļu cenas – vidēji par 12% vēl padomju laikā būvētajiem un vidēji par 14% – jaunuzbūvētajos namos.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Dzīvokļi kļūst dārgāki 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

 

Pandēmijas laikā Latvijā strauji ceļas dzīvokļu cenas. Rīgā visstraujāk dzīvokļu cenas kāpušas kopš pagājušā gada vidus. Šī gada janvārī padomju laikmeta apbūves sērijveida dzīvokļu vidējā cena sasniedza 920 eiro par kvadrātmetru – par 12% vairāk nekā pagājušā gada janvārī.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pēc nekustamo īpašumu darījumu starpniecības uzņēmuma “Arco Real Estate” datiem, 2022. gada janvārī Rīgā visdārgāk maksāja dzīvokļi 119. un 104. sērijas namos, kuros labiekārtotiem divistabu dzīvokļiem apmierinošā stāvoklī cenas svārstījās no 55 000 līdz 61 000 eiro atkarībā no atrašanās vietas. Lētāk divistabu dzīvokļi maksāja lietuviešu projekta namos – no 31 000 līdz 47 000 eiro – un Hruš­čova valdīšanas laika namos, kuros atkarībā no namu atrašanās vietas to cenas bija robežās no 30 000 līdz 45 000 eiro.

Tāpat pieaugušas cenas dzīvokļiem Rīgai tuvākajās pilsētās. Aizvadītā gada laikā Salaspilī sērijveida dzīvokļu vidējā cena palielinājās par 21%. 2022. gada janvārī tā bija 864 eiro par kvadrātmetru. Līdzīgs kāpums (par 22 līdz 24%) aizvadītā gada laikā bijis arī Ogrē un Kauguros. 2022. gada janvārī Ogrē viena kvadrātmetra cena sasniedza 822 eiro, bet Kauguros 792 eiro.

Šī gada sākumā Jelgavā sērijveida dzīvokļu vidējā cena sasniedza 700 eiro par kvadrātmetru, gada laikā pieaugot par 26%.

Pēc nekustamo īpašumu darījumu starpniecības uzņēmuma “Latio” datiem, aizvadītā gada laikā līdzīgs sadārdzinājums – līdz pat 25% – bijis visās Vidzemes lielākajās pilsētās.

 

Cenu kāpuma iemesli

Jautāts, ar ko pandēmijas laikā izskaidrojams šāds cenu kāpums, uzņēmuma “Arco Real Estate” valdes loceklis un nekustamo īpašumu vērtētājs Māris Laukalējs atbild, ka pandēmija un tās mazināšanai noteiktie ierobežojumi neskāra pārtikas ražošanu un pārstrādi, lauksaimniecību un vairākas citas tautsaimniecības nozares. Tas sekmēja lielāku naudas uzkrājumu veidošanos šajās nozarēs strādājošajiem. “Pandēmijas mazināšanai ieviesto ierobežojumu dēļ cilvēkiem nebija iespēju doties ārzemju ceļojumos vai apmeklēt dažādus publiskus pasākumus pašu mājās,” saka Laukalējs, “tāpēc daļu uzkrātās naudas viņi ieguldīja nekustamajos īpašumos.” Savukārt “Starlex Real Estate” pārstāvis Egīls Smilktiņš piebilst, ka būtisks iemesls jauno projektu cenu pieaugumam ir straujais būvniecības izdevumu kāpums. Tas atbilst patiesībai – Būvmateriālu ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Leonīds Jākobsons atzīst, ka no 2021. gada janvāra metāla izstrādājumi, cements, stikls un putupolistirols, un citi būvmateriāli kļuvuši dārgāki par 30% līdz 50%. Pandēmijas ietekmē sarežģītāka kļuvusi arī būvmateriālu piegāde.

 

Meklēja privātmājas un lielākus dzīvokļus

Egīls Smilktiņš spriež, ka 2021. gadā turpinājās tas pats, ko uzņēmuma nekustamo īpašumu pārdošanas aģenti jau pamanīja pirms diviem gadiem, vēl pandēmijas izplatības sākumā. Arvien biežāk cilvēki no Rīgas vēlējās pārcelties uz dzīvi ģimenes privātmājās galvaspilsētas apkārtnē. Tā kā pieprasījums stipri pārsniedza piedāvājumu, arī privātmāju tirgū cenas pieauga par aptuveni 10 līdz 15%.

Pēc “Starlex Real Estate” pārstāvja teiktā, 2020. gadā pircēju visbiežāk meklētie un iegādātie bijuši labiekārtoti divistabu dzīvokļi. Bet pērn pēc pandēmijas mazināšanai noteiktajiem ilgstošajiem ierobežojumiem, kuru dēļ lielākā daļa iedzīvotāju strādāja mājās attālināti, pircēji arvien biežāk meklēja trīsistabu dzīvokļus – tā, lai katram ģimenes piederīgajam būtu vieta, kur varētu netraucēti strādāt. Kā būs šogad, esot grūti prognozēt, tāpēc ka 2021. gada nogalē strauji pieauga komunālo pakalpojumu cenas, kas varētu pamudināt izvēlēties mazāku platību dzīvokļus, kuru uzturēšana būtu lētāka.

 

Jaunajos projektos kāpums mērenāks

“Arco Real Estate” nekustamo īpašumu vērtētājs Māris Laukalējs atklāj, ka jaunajos projektos dzīvokļu cenu kāpums bijis mazāks nekā padomju laikmeta sērijveida dzīvokļiem. Tas tāpēc, ka liela daļa šo dzīvokļu bijuši aizrunāti un iegādāti jau namu būvniecības laikā vēl pēc vecajiem cenrāžiem.

Pērn Rīgā, kur jauno projektu bija visvairāk, lielākā daļa darījumu notika cenu robežās no 60 000 līdz 140 000 eiro. Tie galvenokārt bija divistabu dzīvokļi gan Rīgas mikrorajonos, gan pilsētas centrā. 2021. gada decembra beigās dzīvokļu piedāvājumu vidējā cena bija 2139 eiro par kvadrātmetru – par 14% augstāka nekā janvārī. Rīgas mikrorajonu jaunbūvēs dzīvokļu cenas svārstījās no 1400 līdz 2000 eiro par kvadrātmetru. 2021. gada beigās Rīgas centrā, arī Ķīpsalā un Klīversalā jauno projektu darījumu vidējā cena bija 2194 eiro par kvadrātmetru. Tā kā lielai daļai pircēju jauno dzīvokļu cenas nav pa kabatai, atliek vien izvēlēties kādu no sērijveida dzīvokļiem. Tādējādi pieprasījums pēc tiem aug un tam līdzi arī cenas.

 

Izvēle par labu jaunbūvēm

“Starlex Real Estate” vadītājs Egīls Smilktiņš gan saka, ka, par spīti cenu kāpumam, pieprasījums pēc jauniem un moderniem dzīvokļiem tik un tā pieaug. Nereti tiek rezervēti visi dzīvokļi jau projekta būvniecības gaitā. Izskaidrojums tam joprojām ir jauno dzīvokļu nepietiekamais piedāvājums tirgū. Jaunbūvēs vispieprasītākie līdz šim bijuši divistabu līdz četristabu dzīvokļi cenā līdz 2000 eiro par kvadrātmetru. Viņaprāt, arī turpmāk pircēju izvēli par labu jaunajiem projektiem noteiks apkures un citu komunālo pakalpojumu cenas. Kaut arī jaunajos projektos dzīvokļi krietni maksā dārgāk nekā padomju laikmeta sērijveida dzīvojamos namos, to uzturēšanas izdevumi noteikti būs mazāki nekā agrākajos laikos celtajos dzīvokļos.

Jautāts, kas dzīvokļu tirgū sagaidāms turpmāk, “Starlex Real Estate” pārstāvis atbild, ka, ievērojot Krievijas izraisīto karu Ukrainā un ar to saistītās būvmateriālu piegāžu problēmas, esot paredzams, ka iesāktie jaunie projekti tiks pabeigti. Bet netiks iesākta daudzu jauno projektu būvniecība, jo būvniecības izdevumi būs pārāk lieli, lai tie atmaksātos. Dzīvokļu nepietiekamā piedāvājuma un inflācijas dēļ cenas pamazām augs.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 14
Lasīt citas ziņas
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 1
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 1
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 1
12:54
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
12:38
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
12:26
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Noskaidrots, kuri saņēmuši procentuāli visvairāk plusu un mīnusu no saviem sarakstiem 3
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
FOTO. “Zelta Mikrofons’23” pārsteigumi: jauna lokācija, skatītāji klātienē un uzvarētājiem divas balvas
Rudens kā rudens. Laika prognoze tuvākajai nedēļai
Kariņa otrajai valdībai neparedz četrus gadus
Pēc zaudējuma Saeimas vēlēšanās Urbanovičs kapitulē – pamet “Saskaņas” valdi 2
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Aug pieprasījums pēc Ukrainas precēm; joprojām pieejamas arī no Krievijas un Baltkrievijas
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Jūra cenšas atņemt Dānijas zemes 4
ISW: Irānas droni neietekmēs kara gaitu, krievi tos izmanto teroram
Krievijas raķešu triecienos Zaporižjā nogalināti 11 cilvēki
Itālijas brāļi iztrūcina Briseli
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Vija Beinerte: Vai Latvijas pilsoņi spēj ietekmēt politiskos procesus valstī?
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem