Foto-Shutterstock

Citronliāna – enerģijas augs. Kā to audzēt? 0

“Iestādīju dārzā citronliānu. Kā to audzēt, kopt un mēslot? Vai tas ir ārstniecisks augs?
” BEATRISE BAUMANE JELGAVĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Ķīnas citronliāna ir kokveida liāna, kas savvaļā pa koku stumbriem uzkāpj apmēram 10 m augstumā. Lapām ir patīkama, citronu augļiem līdzīga smarža, arī līdz 2 cm diametra ziediem ir patīkams aromāts. Vairākumā gadījumu augs ir vienmājnieks. Vīrišķie ziedi atrodas auga apakšējā daļā, sievišķie ziedi – tuvāk galotnei. Vīteņaugs sāk ražot tikai ceturtajā–sestajā dzīves gadā. Pirmajos ziedēšanas gados parasti veidojas tikai vīrišķie ziedi.

Citronliāna ir dekoratīva visu veģetācijas periodu, sevišķi rudenī, kad ienākas sulīgie, oranžsarkanie augļi un vēlāk nodzeltējušajās lapās parādās sarkanais dzīslojums. Šis augs rotā māju sienas, žogus, lapenes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Citronliāna labi aug no vējiem pasargātā vietā, irdenā, trūdvielām bagātā, drenētā augsnē, kas ielabota ar satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu. Nav piemērota smaga, mālaina un slapja zeme ar stāvošu ūdeni. Piemērotās augtenēs liāna ir diezgan ziemcietīga, taču pēc ziemas atkušņiem spēcīgā salā daļēji apsalst. Pavasara saulē dažkārt var apdegt dzinumi, tāpēc liānai nepieciešama daļēji noēnota vieta, piemēram, ēkas austrumu vai ziemeļu puses siena.

Citronliānām noteikti vajadzīgs balsts, ap kuru vīties uz augšu, jo bez tā liānas augs kā parasti, 1–2 m augsti krūmi un slikti ražos.

Liānu apdobei jābūt noēnotai, tāpēc blakus der iestādīt kādu krūmu ar pietiekami dziļu un nekonkurējošu sakņu sistēmu, piemēram, kokveida peonijas vai ogulāju. Citronliānas nebojā nedz ne slimības, nedz kaitēkļi. Augi stabili ražo vismaz 20 gadu pēc kārtas. Novecojušas liānas var atjaunināt, tās apgriežot.

– Citronliānas labāk stādīt pavasarī. Pirmajā gadā augus mēslot nevajag, jāļauj, lai tie ieaug. Turpmāk katru gadu maijā dod pilnmēslojumu, tuvu krūma ceram izkaisot aptuveni sauju minerālmēslu, – skaidro Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome Lija Aunkrogere.

Citronliānas ir viegli audzējamas, lai gan kultūršķirņu Latvijā nav. Audzētavās ieteicams iegādāties stabili un bagātīgi ražojošus augus, kas pavairoti veģetatīvi ar spraudeņiem. Pašlaik viens no labākajiem ir Raunas klons, tam dzinumi ir kā nobērti augļu ķekariem.

Augļi nav garšīgi, toties ir veselībai vērtīgi un noderīgi. Vāc septembrī pirms salnām, kad tie ir nogatavojušies.

Citronliānas augļi satur citronskābi, ābolskābi, vīnskābi, tonizējošas vielas – šizandrīnu, cukurus, tanīdus, krāsvielas, ēteriskās eļļas, E vitamīnu. Bagātīgā sastāva dēļ ārstniecībā tos izmanto kā centrālo nervu sistēmu tonizējošu līdzekli, ja ir fiziska un garīga pārpūle, miegainība, depresija, kā arī hronisku infekcijas slimību gadījumā. Lietojot profilaktiski, tiek stiprināta sirds un asinsvadu sistēmas darbība, uzlabojas organisma aizsargspējas, paaugstinās darbaspējas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.