Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš atbalsta Augšdaugavas novada pievienošanu pilsētai, atgādinot, ka tā būtu agrākā Daugavpils rajona robežu atjaunošana. Agrākie protesti  gan liek domāt, ka šāds scenārijs ne visiem būs pa prātam.
Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš atbalsta Augšdaugavas novada pievienošanu pilsētai, atgādinot, ka tā būtu agrākā Daugavpils rajona robežu atjaunošana. Agrākie protesti gan liek domāt, ka šāds scenārijs ne visiem būs pa prātam.
Foto: Ivars Soikāns/LETA

“Ja novadi būs pārāk lieli, tos var nākties pārdalīt!” Pilsētreģionu pretinieki cer uz 14. Saeimu 12

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Valstspilsētu apvienošana ar apkārtējo novadu teritorijām pēc 2025. gada ir ticamākā iespēja, par kuru Saeima varētu izšķirties, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru par neatbilstošu Satversmei no nākamā gada 1. janvāra atzīta Ozolnieku novada pievienošana Jelgavas novadam un Ilūkstes novada iekļaušana Augšdaugavas novadā.

LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 35
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 140
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Abās pašvaldībās nav valsts plānošanas dokumentos noteikta attīstības centra. Kā vēl viena iespēja ir aplūkota jaunu reģionālās nozīmes attīstības centru izveidošana ne tikai šajos novados, bet visās pašvaldībās, kurās to nav, lai izvairītos no lauku teritoriju apvienošanas ar valstspilsētām. Taču tas tiek uzskatīts par mazāk ticamu variantu, lai gan uz to uzstāj ne tikai opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība, bet arī Nacionālā apvienība.

Trešā iespēja ir Ozolnieku novada un Ilūkstes novada saglabāšana agrākajās robežās, kā tas notika ar Varakļānu novadu, kurā, tāpat kā Rēzeknes novadā, jauno domi vēlēs 11. septembrī. Taču Augšdaugavā un Jelgavas novadā vēlēšanas jau ir notikušas, tāpēc šo variantu politiķi vērtē kā gandrīz vai neiespējamu. Neoficiāla informācija gan liecina, ka ar konstitucionālo tiesību ekspertiem ir notikušas konsultācijas arī par šādu risinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti ticams, ka Saeima rudenī varētu izšķirties par valstspilsētu un novadu apvienošanu pēc nākamajām pašvaldību vēlēšanām, izveidojot tā dēvētos pilsētreģionus. Taču tas vēl nenozīmē, ka tā arī notiks. “Galvenos lēmumus pieņems nākamā Saeima, kura var izdarīt korekcijas likumā par administratīvi teritoriālo reformu. Var paredzēt, ka būs novadi, kurus nāksies pārdalīt, jo tie ir pārāk lieli,” prognozē Viktors Valainis (ZZS). Uz jauno Saeimu, kura līdz 2025. gadam var mainīt šīs Saeimas pieņemto likumu, cer arī vairāki aptaujātie pašvaldību vadītāji.

 

Cer uz jauniem centriem

Pret lielo pilsētu apvienošanu ar lauku pašvaldībām pirms reformas likuma pieņemšanas visvairāk iebilda tieši tās vietvaras, kur pie varas ir ZZS vai tās sabiedrotie no reģionālajām partijām. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sākumā piedāvāja bez lauku teritorijas atstāt tikai Rīgu un Jūrmalu. Tad valdība izšķīrās ar novadiem neapvienot arī Liepāju, Rēzekni un Daugavpili.

Likuma apspriešana Saeimā jau bija uzņēmusi tempu, kad ar politisko spiedienu “brīvlaišanu” panāca arī Jelgava un Ventspils. Administratīvi teritoriālās reformas komisijas deputāts Arvils Ašeradens (“JV”) tagad “Latvijas Avīzei” atzina, ka tas bija smags politiskais kompromiss, kam nācās piekrist, lai reformas likumu vispār pieņemtu.

Taču, viņaprāt, pilsētu un lauku teritorijām ir jābūt vienotām, jo, piemēram, izglītībā nevar atraut novadu no pilsētas, kurā ir izcila vidusskola vai ģimnāzija, kur ir profesionālās mācību iestādes. Valstspilsētām, viņaprāt, ir jāuzņemas atbildība arī par apkārtējās teritorijas attīstību, kā tas jau tagad notiek jaunajā Valmieras novadā.

Bez attīstības centriem izveidoto novadu pārstāvji ir pret to pievienošanu valstspilsētām, no kurām trīs – Valmiera, Ogre un Jēkabpils – jau ir apvienotas ar tām tuvajām lauku pašvaldībām, un pēc kāda gada varēs vērtēt to ieguvumus un zaudējumus. Taču vairākums baidās par lielāku varas koncentrāciju pilsētas rokās un ietekmes zaudēšanu, ņemot vērā pilsētu pārsvaru arī vēlētāju skaita ziņā.

Izņēmums varētu būt Rēzekne un Rēzeknes novads, kur iedzīvotāju skaits ir līdzīgs. A. Ašeradenam bija informācija, ka Rēzeknes novada sadarbība ar pilsētu tagad ir ļoti apgrūtināta, jo tā nerēķinās ar novada iedzīvotāju interesēm ne jautājumā par ceļu infrastruktūras projektiem, ne transporta organizēšanu. Novadā pie varas ir “Jaunā Vienotība”, bet pilsētā – “Saskaņa”, kas izteikusi gatavību pārņemt varu arī novadā pēc 11. septembrī gaidāmajām vēlēšanām.

Vairāku novadu pārstāvji rosina noteikt jaunus attīstības centrus to teritorijā, par kādu Augšdaugavā varētu kļūt Ilūkste, Jelgavas novadā – Ozolnieki. Uz to spiež arī Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava. Taču ne Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdis Juris Pūce (“AP”), ne A. Ašeradens to neatbalsta, jo attīstības centriem ir jāatbilst noteiktiem kritērijiem, kas raksturotu to attīstības potenciālu, par kuriem tad būtu jāvienojas.

Līdzšinējās diskusijas arī parāda, ka nebūtu viegli vienoties par vienu centru, jo, piemēram, Rēzeknes novadā par tādu ir minēta gan Malta, gan Viļāni, Ventspils novadā – gan Ugāle, gan Piltene. Līdzīgi ir arī citur.

 

“Saimniekam jābūt vienam”

Lielo pilsētu vadītāju viedoklis ir atšķirīgs. Ideju par Augšdaugavas novada pievienošanu Daugavpilij pilsētas mērs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) atbalsta. Viņš “Latvijas Avīzei” atgādināja, ka tā būtu agrākā Daugavpils rajona robežu atjaunošana, kas, viņaprāt, ir loģiska.

Tagad pilsētas iedzīvotājiem, lai nokļūtu vairākos mikrorajonos, ir jābrauc caur novada teritoriju. Tas palīdzētu uzlabot arī novada iedzīvotājiem pieejamo pakalpojumu kvalitāti.

Jau tagad abām pašvaldībām ir vairāki kopīgi uzņēmumi, piemēram, atkritumu apsaimniekošanas jomā, bet tad to pārvaldītu viena institūcija. A. Elksniņš neslēpa, ka Daugavpilij ir vajadzīga blakus esošās pašvaldības teritorija, lai pilsēta varētu attīstīties. “Saimniekam ir jābūt vienam. Nav katrā miestā jābūt deputātiem,” uzskata A. Elksniņš.

Pilnīgi pretējos uzskatos ir Ventspils domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš (“Latvijai un Ventspilij”), kurš varot atkārtot tikai iepriekš jau sacīto, ka novadam un pilsētai ir ļoti atšķirīgas intereses, attīstības projekti un problēmas. Ventspilnieki arī iepriekš ir brīdinājuši, ka apvienošanas gadījumā Ventspils “apēdīs laukus”.

Taču J. Vītoliņš uzskata, ka pašlaik šāds jautājums, kas lielā mērā esot politizēts, nav darbakārtībā. Nākamgad būšot Saeimas vēlēšanas un jaunie deputāti būs tie, kas izlems, kāds pašvaldību modelis būs. Ventspils novadā pie varas ir ZZS, bet pilsētā – tās sadarbības partneri, kas šajā gadījumā nekādu lomu nespēlē. ZZS ir valdošā arī Jelgavā un Jelgavas novadā, kas arī abas iebilst pret pašvaldību apvienošanu.

Arī Dienvidkurzemes novada priekšsēdētājs Aivars Priedols (ZZS) un Liepājas mērs Gunārs An­siņš (Liepājas partija) ir politiskie sabiedrotie. Abi bija rezervēti, nenostājoties kāda viena viedokļa pusē. “Ar katru ideju ir jāsarod. Tik strauji tās lietas nenotiek,” “Latvijas Avīzei” teica A. Priedols, kurš cer sagaidīt pētījumos balstītu pamatojumu, ko iegūs novada iedzīvotāji pēc pievienošanas Liepājai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pilsētas mērs G. Ansiņš jau ir ticies ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Artūru Tomu Plešu (“AP”), ar kuru pārrunājis arī šo ideju. Arī G. Ansiņš uzskata, ka tās īstenošana 2025. gadā būtu pāragra, jo tikko ir notikusi viena reforma un Dienvidkurzemes novads sāk savu darbību, tam esot ļoti daudz praktisku jautājumu jāsakārto, jo apvienojas astoņas pašvaldības.

Vairākās jomās Liepāja un novads jau sadarbojas, piemēram, atkritumu apsaimniekošanā, tūrismā, kultūrā. Kopīgus projektus varot īstenot arī uz sadarbības pamata. VARAM septembrī Saeimā iesniegs likumprojektu, kurā būs piedāvāti vairāki varianti, kas tiks apspriesti arī ar pašvaldībām un Latvijas Pašvaldību savienību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 35
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 140
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems izstāsta par protesta akciju “Rododendrs” un ir pārliecināts, ka tā pulcēs tūkstošiem cilvēku 212
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie Straupes, auto iebraucot upē, no noslīkšanas izglābusies četru cilvēku ģimene, tostarp divi bērni 21
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vai tiešām jaunais Covid-19 variants jau nonācis līdz Latvijai? Pēta pirmos aizdomīgos paraugus 27
1 stunda
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie Straupes, auto iebraucot upē, no noslīkšanas izglābusies četru cilvēku ģimene, tostarp divi bērni 21
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, kāpēc noticis iegruvums Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas tunelī 23
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Lēmums sievietēm ieviest tādu pašu lielo turnīru kvalifikācijas sistēmu kā vīriešiem pamatīgi smako 1
22:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 5
21:27
LE
LETA
Ziņas
Vai tiešām jaunais Covid-19 variants jau nonācis līdz Latvijai? Pēta pirmos aizdomīgos paraugus 27
21:23
LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 140
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Tautumeitas” grib teju visi! Saruna ar etnogrupas tautumeitām Asnati un Aurēliju Rancānēm 22
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
ES apstiprina piekto sankciju paketi pret Baltkrieviju 15
3 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Tas ne mans, Dieva nopelns.” Mūžībā aizgājušā Mārtiņa Brauna piemiņai
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Zāles pret Covid-19 neaizstās vakcināciju.” Pētnieks Kloviņš par medikamentiem un to riskiem 74
6 stundas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Acālijai čokuras un kalst lapas: kas augam nepatīk un kā to izglābt?
10 stundas
UN
Uldis Neiburgs
Stāsti
Ebreju masu slepkavība Rumbulā: upuriem lika nogulties ar seju uz leju virsū uz jau nogalinātajiem un mirstošajiem 69
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā snigs, daudzviet snigs spēcīgi, vietām arī puteņos
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gribam termiņus!”, “Kā tādam melīgam ministram lai uzticas?” – soctīklotāji par to, ka sertifikātam varētu būt termiņš 76
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“NATO ļoti labi saprot, ka Krievija netaisās karot.” Deputāts par NATO un Krievijas saspīlējumu 97
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 35
15 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 15
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Interneta publiku sajūsmina haskijs, kas nepacietīgs lēkā, gaidot startu sniegotam skrējienam suņu pajūgā 9
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems izstāsta par protesta akciju “Rododendrs” un ir pārliecināts, ka tā pulcēs tūkstošiem cilvēku 212
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 191
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 28
1 diena
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Liela uzbrukuma gadījumā Kremlis var neizturēt milzīgo zārku skaitu 89
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktieris Alekss Boldvins izplūst asarās un paziņo: viņš neesot izšāvis no ieroča filmēšanas laukumā, kas nogalināja operatori 7
10 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 64
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 200
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Runāšana – sudrabs, klusēšana – zelts. Šo principu ievēro šajā laikā! Horoskopi no 2. līdz 15. decembrim
12 stundas