Roberta Metsola: “Es vēlos, lai cilvēki atgūtu ticību Eiropai un entuziasmu attiecībā uz Eiropas projektu.”
Roberta Metsola: “Es vēlos, lai cilvēki atgūtu ticību Eiropai un entuziasmu attiecībā uz Eiropas projektu.”
Foto: Fred Marvaux/EP

Par EP priekšsēdētāju ievēlēta līdz šim jaunākā, pirmoreiz mazas valsts pārstāve 1

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

 

Otrdien, 18. janvārī, savā 43. dzimšanas dienā maltiete Roberta Metsola pārliecinoši ievēlēta par Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju. Viņas ceturtais dēls – piecgadīgais Kristians saprata tika to, ka viņa mamma piedalās sacensībās un ka viņa vinnējusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Vēlēšanu aizkulises

Ne viņas jaunība un degsme apbūra parlamenta balsotājus. Vienošanās starp 2019. gada vēlēšanu uzvarētājiem – Eiropas Tautas partiju (ETP), sociāldemokrātiem un liberālo “Renew Europe” – pirmos divarpus gadus no pilnvaru termiņa priekšsēdētāja krēslu paredzēja itāļu sociāldemokrātam Dāvidam Sasoli, bet otro pusi – ETP pārstāvim.

Tā kā vēlēšanu lokomotīve – vācietis Manfrēds Vēbers – atsauca savu kandidatūru, vajadzēja meklēt jaunu. Un atrada. Patiešām jaunu, kas jau bija izvirzījusies līdz priekšsēdētāja vietnieka amatam. Dažas nedēļas pirms pilnvaru termiņa beigām Dāvids Sasoli nomira un viņu jau aizstāja Roberta Metsola. Jāpiebilst, ka viņa jau bija iedzīvojusies “Briseles burbulī” – kopš 2004. gada viņa strādāja Briselē, līdz viņu 2013. gadā ievēlēja Eiroparlamentā.

Ievēlēšanai priekšsēdētāja amatā bija nepieciešamas 309 balsis, bet Roberta Metsola jau pirmajā kārtā saņēma 458 deputātu balsis, neatstājot nekādu cerību zaļajiem un kreisajiem. Viņa ir trešā EP priekšsēdētāja sieviete. Metsola vadīs parlamentu līdz 2024. gadam, kad tiks ievēlēts jauns Eiropas Parlaments.

“Turpmākajos gados cilvēki visā Eiropā vērsīsies pie mums, lai saņemtu vadību un virzību, kamēr citi turpinās pārbaudīt mūsu demokrātisko vērtību un Eiropas principu robežas. Mums ir jācīnās pret anti-Eiropas naratīvu, kas tik strauji un plaši pieņemas spēkā,” viņa teica savā pirmajā runā pēc ievēlēšanas.

 

Noraidītais rokasspiediens

Politisko autoritāti savā valstī Metsola ieguva par aso kritiku sociālistiskajai valdībai pēc žurnālistes Dafnes Karuanas Galīcijas nāves 2017. gadā. Viņu nogalināja zem auto palikts spridzeklis, kad viņa izmeklēja korupcijas lietu, kas aizsniedzās līdz pat Maltas valdībai.

Metsolas stingrā nostāja pret gauso izmeklēšanu un valdības nostāju vēl lielāku uzmanību pievērsa 2019. gadā, kad viņa atteicās paspiest roku Maltas premjerministram Džozefam Muskatam. “Ej prom, pirms tu nodari nelabojamus postījumus valstij,” viņa paziņoja mikroblogošanas vietnē “Twitter”. Gada nogalē viņš atkāpās.

Fotoattēls, kas bija fiksējis šo brīdi, tika atgādināts arī EP priekšsēdētāja vēlēšanu dienā. To izplatīja nogalinātās žurnālistes dēls Endrū Karuans Galīcijs. “Roberta bija viena no dažiem Maltas politiķiem, par kuriem es instinktīvi jutu, ka pēc manas mātes slepkavības varu uzticēties,” viņš sacīja “Viņa turpināja iestāties par taisnīgumu attiecībā uz manu māti un atbildību par to korupciju, ko viņa atklāja,” viņš piebilda, “par spīti pašas partijas tā laika līdera mēģinājumiem apstādināt viņu runāt par manas mātes lietu.”

 

Cer uz pārmaiņām

Pirms savas ievēlēšanas Roberta Metsola Eiropas Parlamentā sevi pieteica kā jaunu, bet pieredzējušu sieviešu līderi, kas spēj iedvesmot un panākt vienprātību starp Eiropas politiski sašķeltajām grupām.

Latvijas deputāte Inese Vaidere (“Vienotība”, ETP) ar Metsolas ievēlēšanu sagaida pozitīvas pārmaiņas EP darbā. “Viņai piemīt tās īpašības, ko sagaidu no EP prezidenta – enerģija, izlēmība un harisma. Turklāt teju deviņos gados, kopš strādājam plecu pie pleca EP un ETP grupā, esmu Robertu iepazinusi kā ļoti pārliecinātu, organizētu un mērķ­tiecīgu cilvēku, kas spēj apvienot ilgās darba stundas ar četru bērnu audzināšanu. Vairākkārt esam tikušās personīgi un pārrunājušas arī Latvijai svarīgus jautājumus, turklāt – kas nav mazsvarīgi – viņa man ir pierādījusi, ka savus solījumus tur,” tā “Latvijas Avīzei” nupat ievēlēto EP prezidenti raksturo Inese Vaidere.

Bet kādas pārmaiņas tad ir iespējamas smagnējā un lēnīgā EP darba organizācijā? “Robertai ir skaidri mērķi. Viņa ir apņēmusies strādāt pie tā, lai proeiropeiskie EP politiskie spēki kļūtu vienotāki. [..] Tas būs ārkārtīgi svarīgi, lai mēs varētu vienoties par daudziem nozīmīgiem, bet arī strīdīgiem likumiem, kas EP jāpieņem nākamajos divarpus gados, tai skaitā – Eiropas Zaļā kursa ieviešanai, veselības aprūpes stiprināšanai un digitālās sfēras regulēšanai,” uzsver deputāte.

 

Pirmā pārbaude ar abortu likumu

Metsolu parlamenta kolēģi raksturo kā “tiltu būvētāju” ļoti dažādos jautājumos – par migrāciju, viendzimuma laulībām, abortiem. Tieši par nostāju abortu jautājumā dažas minūtes pēc ievēlēšanas preses konferencē Strasbūrā viņu iztaujāja žurnālisti.

Malta ir katoļticīga valsts, kurā aborti joprojām ir nelikumīgi. Tā ir palikusi vienīgā ES valsts, kur aizliegums vēl saglabājies. Ārsti lēš, ka vismaz 300 sieviešu Maltā katru gadu veic abortus, vai nu iegūstot abortu izraisošas zāles, vai arī ceļojot uz valstīm, kur aborti ir likumīgi, ziņo “Times of Malta”.

Vēl pagājušā gada jūlijā pēc balsojuma pret ziņojumu, kurā aborti definēti kā cilvēktiesības, interneta vietnē “Lovin Malta” Roberta Metsola mierināja: “Bez mūsu valsts parlamenta apstiprinājuma ES institūcijas nevar piemērot Maltai nekādus tiesību aktus šajā jomā.” Viņas nostāja izraisīja sašutumu starp daudziem deputātiem, kuri ir cīnījušies par tiesībām veikt abortu visā ES.

Tagad Metsola atbildēja, ka viņa respektēs EP nostāju visos jautājumos. Viņa atgādināja, ka to darījusi arī iepriekš kā priekšsēdētāja vietniece, kad viņa iesniegusi Polijas senātam EP rezolūciju par likumu par abortiem Polijā. “Eiropas Parlamenta vadības nostāja ir skaidra: piekļuves liegšana veselības aprūpei, kurā ietilpst arī aborti, ir cilvēktiesību pārkāpums,” teica EP priekšsēdētāja.

Daudz svarīgāka Latvijai ir Metsolas nostāja migrācijas jautājumos. Kā ETP koordinatore šajā jautājumā 2016. gadā viņa uzstāja uz migrantu līdzvērtīgu sadalīšanu starp dalībvalstīm, kas bija svarīgi Vidusjūras salu valstij Maltai. Tomēr piecu gadu laikā nav izdevies panākt nekādu lielāku vienošanos par migrantu pārvietošanu. Tagad preses konferencē jaunā priekšsēdētāja jau spēja atbildēt diplomātiski. “Es esmu parlamenta priekšsēdētāja un gaidīšu rezultātus no komitejām, kas apspriež šos jautājumus,” viņa teica. “2024. gadā, kad mēs nonāksim vēlētāju priekšā, mums būs jāspēj atbildēt uz šiem jautājumiem, kas rada bažas visās dalībvalstīs.”

 

CV

Roberta Metsola

Roberta Tedesko Trikas dzimusi 1979. gada 18. janvārī Maltā.

Mācījusies Maltas universitātē un “Erasmus” programmas ietvaros specializējusies tieslietās un politoloģijā Eiropas koledžā Brigē.

Kā studente iesaistījās Nacionālistu partijas jauniešu organizācijā MŻPN.

2003. gadā iesaistījās kampaņā par Maltas iestāšanos ES.

2004. un 2009. gadā nesekmīgi startēja EP vēlēšanās kopā ar vīru somu Uko Metsolu.

No 2004. līdz 2013. gadam strādājusi Maltas pārstāvniecībā ES un ES ārējās darbības dienestā par juridisko padomnieci.

2013. gadā ārkārtas vēlēšanās un 2014. gada kārtējās vēlēšanās ievēlēta par EP deputāti.

Eiropas Tautas partijas grupas koordinatore EP Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejā.

No 2020. gada novembra EP priekšsēdētāja pirmā vietniece.

Četru zēnu – Lukas, Aleka, Marka un Kristiana – māte.

SAISTĪTIE RAKSTI

Aizraujas ar ēdienu gatavošanu.

Avots: “Times of Malta”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 10. augustā
23:30
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 4
21:40
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā?
“Latvieši ir iedzimti pesimisti.” Lejiņš par iedzīvotāju šaubām, vai krīzes gadījumā NATO Latviju aizstāvēs
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Kovids kļūst lipīgāks. Kas notiks rudenī?
Rajevskis: Ja negribat idiotus Saeimā, ejiet uz vēlēšanām! 24
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Pastrādājis smalkos ārzemju restorānos, šefpavārs Artūrs Taškāns “uzmet tvaiciņu” Valmierā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs