Foto – Shutterstock

Kā atsvaidzināt ādas izstrādājumus un pagarināt to mūžu? 0

Tāpat kā apģērbam, arī somiņai vajadzīga kopšana. Ādas izstrādājumus nedrīkst mazgāt veļasmašīnā, jo tad tie būs neglābjami sabojāti. Baltas un gaišas somiņas tīra ar viegli mitru, ziepjūdenī samērcētu lupatiņu vai švammīti.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Lai āda neizžūtu, reizi mēnesī vai reKā atsvaidzināt ādas izstrādājumus un pagarināt to mūžu?tāk somiņu iesmērē ar Kredo Natur roku aizsargkrēmu, kas satur allantoīnu. Var izmantot arī glicerīnu. (Jebkuru roku krēmu izmantot ir riskanti, jo tajā var būt piedevas, kas kaitēs ādai.)

Ļoti labi ir sērijas Salamander Professional ādas izstrādājumu kopšanas līdzekļi. Aerosols dziļi iesūcas ādā. Gludai ādai domātie ir ar lanolīna piedevu, tie baro un aizsargā ādu, bet krāsas mikrodaļiņas atjauno izstrādājuma toni. Ir pieejami aerosoli melnai un baltai ādai. Velūram un zamšādai paredzētais aerosols satur fluoru. Tas kopj un impregnē zamšādu, pasargājot no mitruma. Jāizvēlas atbilstīgas krāsas aerosols, jo arī tie satur krāsas pigmentus.

Ko var un nevar iztīrīt

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādus traipus nav iespējams iznīcināt? Tintes traipus var iztīrīt, bet zīmoglakas pēdas – ne. Ja gadījies uzliet taukainu ēdienu, netīro vietu var paberzēt ar mitru lupatiņu. Ja traips nav pazudis, ādas jaka jānes uz tīrītavu. Ja paši ķersieties pie tīrīšanas līdzekļiem, taukainais traips ieēdīsies ādā. Var iztīrīt dabiskā sarkanvīna traipus. Taču, ja vīnam pievienotas ķīmiskas vielas, traipu nevar izņemt. Nav iespējams iztīrīt arī zāles un liliju ziedputekšņu pēdas, taču, piemēram, biešu sulas traipi ir iztīrāmi. Kečupa traipus tīra bez garantijas, jo dažus var iztīrīt, bet citus – ne. Ja kečupam pievienotas ķīmiskas vielas, netīrā vieta paliks. Izstrādājumu neiesaka mazgāt pat ar ziepēm, jo sārms var reaģēt ar ķīmiskām vielām, kas ir kečupa vai vīna sastāvā.

Ja vēlaties ādas izstrādājumus pārkrāsot, iesaka izvēlēties toni, kas ir par 5–10% gaišāks vai tumšāks. Protams, arī baltu jaku var nokrāsot melnu, taču nēsāšanas laikā nodilušajās vietās sāks parādīties baltā pamatkrāsa.

Cik maksā

Ādas izstrādājumu tīrīšana ir sarežģīts tehnoloģisks process, tāpēc cenas ir augstas. Lai iztīrītu un atjaunotu krāsu ādas jakai, jāmaksā 60 eiro, bet somiņai – 35 eiro. Tīrītavā var piekrāsot arī nobružātus kurpju purngalus. Ādas bikšu un plik­ādas kažoka tīrīšana maksā 35 eiro. Lapsādas vai nercādas kažoka tīrīšana maksā 50–60 eiro, cenā ietilpst arī akota apstrāde ar mīkstinošām vielām, lai tas spīdētu un kažoks izskatītos kā jauns.

Vai tautas metodes strādā?

Presē, internetā un grāmatās bieži vien var lasīt par dažādām tautas metodēm ādas izstrādājumu kopšanā. To, cik vērtīgi ir sentēvu padomi un vai patiesībā tie nenodara vairāk ļaunā nekā laba, jautājām ķīmiskās tīrītavas “Dolce Vita” meistarei Ingai Dimdiņai, kurai ir pieredze ādas apģērbu, somiņu un citu izstrādājumu kopšanā.

JĀ!

• Metāla furnitūru var notīrīt ar sasmalcināta krīta un ūdens putriņu, kam pievienots piliens ožamā spirta vai nedaudz etiķa. Tas der arī bronzas, vara un misiņa izstrādājumiem. – Krīts mehāniski noberzīs netīrumus, bet ožamais spirts un etiķis balina.

• Ādas somiņas nodilušās vietas izskatīsies kā jaunas, ja tās ik pa laikam ierīvēs ar glicerīnu. – Glicerīns mīkstina ādu. Tikai nevajag ziest par daudz, lai nerodas plankumi.

Reklāma
Reklāma

• Zamšādu var atsvaidzināt, paberžot ar apelsīna miziņu vai cietas maizes gabaliņu. To var tīrīt ar degvīnā samērcētu vates piciņu. Jā, apelsīna miziņa pacels zamšādas uzkārsumu.

NĒ!

• Somiņu var atsvaidzināt ar kafijas biezumiem. Mitrus kafijas biezumus ieliek flaneļa lupatiņā un norīvē somiņas virsmu. Jāņem vērā, ka kafijas pupiņas satur taukvielas un, iesūcoties ādā, var atstāt traipus. Kafija satur dabisku krāsvielu, un, beržot tumši brūnu vai melnu somiņu, izskatīsies, ka krāsa kļuvusi košāka, taču gaišas krāsas somiņu ar kafijas biezumiem var sabojāt.

• Ādas somiņa spīdēs, ja to noberzīs ar citrona sulā samērcētu vates tamponu, citrona vai apelsīna miziņu. Citrona un apelsīna sula ir skāba, tā sausina ādu, arī nedaudz balina.

• Somiņa izskatīsies labāk, ja to nomazgās ar ožamā spirta šķīdumu ūdenī. Kad somiņa izžuvusi, to ierīvē ar rīcineļļu. Ožamais spirts balina un sausina ādu, un ādas izstrādājumus tas nevar atsvaidzināt. Rīcineļļa mīkstina ādu, taču, neuzklājot to vienmērīgi, izstrādājums izskatīsies plankumains.

• Ādas izstrādājumus var atsvaidzināt ar olas baltumu. Olas baltums sakaltīs un lobīsies nost.

• Plikādas kažoku var notīrīt ar šādu šķīdumu – puslitrā ūdens iejauc 20 g glicerīna, 20 g ožamā spirta un 5 g boraka. Glicerīns nešķīst ūdenī, tas peldēs pa virsu, bet ožamais spirts ādu balinās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.