Ekonomika
Bizness

Kā atvieglos birokrātiskos šķēršļus ārzemnieku nodarbināšanai0

Foto: Maija Zara/LETA

Valdība šodien atbalstīja vairākus Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kuru galvenais mērķis ir atvieglot birokrātiskos šķēršļus ārzemnieku nodarbināšanai.

Vienlaikus šie grozījumi saskaņo tiesību aktus ar likumu “Grozījumi Imigrācijas likumā”, lai izpildītu “Uzņēmējdarbības vides pilnveidošanas pasākumu plāna 2019.-2022.gadam” noteiktos uzdevumus, kā arī, lai piedāvātu noteiktas priekšrocības Valsts ieņēmumu dienesta administrētās Padziļinātās sadarbības programmas dalībniekiem.

Lai maksātu nodokļus Latvijā

Citās Eiropas Savienības valstīs birokrātiskie šķēršļi ārzemnieku nodarbināšanai ir mazāki – līdz ar to nereti ārzemnieki strādā Latvijā, bet darbā tiek pieņemti un nodokļus maksā citā ES dalībvalstī.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norāda: “Latvija nedrīkst zaudēt konkurētspēju birokrātisku šķēršļu dēļ, turklāt grozījumi nekādā veidā neveicina lētā darbaspēka ievešanu. Uzņēmējiem izdevīgāk ir pieņemt darbā vietējo darbinieku, nevis maksāt valstī vidējo algu mazkvalificētam ārzemniekam”.

Grozījumi paredz, ka līdz 10 darba dienām (30 dienu vietā) saīsināts brīvas darba vietas pieteikšanas minimālais termiņš, ja darba devējs vēlas ārzemnieku no trešās valsts uzaicināt saistībā ar nodarbinātību.

Līdz ar to spēkā tāpat paliek nosacījumi, ka darba atļauju ārzemnieks var saņemt tikai tad, ja uz konkrēto amata vietu neviens no Latvijas iedzīvotājiem nepiesakās, turklāt uzņēmējam ir pienākums maksāt algu, kas nav mazāka par valstī vidējo – 1004 eiro mēnesī.

Tāpat tiek atcelta prasība publicēt brīvu darba vietu gadījumos, ja ārzemnieks, kuru paredzēts nodarbināt, jau divus gadus bijis nodarbināts Latvijā vai bijis nodarbināts pie konkrētā darba devēja un darba devējs viņu turpmāk vēlas nodarbināt citā specialitātē (profesijā), vai bijis nodarbināts studiju laikā un pēc izglītības iegūšanas vēlas turpināt nodarbinātību pie tā paša darba devēja.

Elektroniskā pieteikšanās

Lai samazinātu birokrātiskos procesus, ārzemniekiem tiks radīta iespēja dokumentus uzturēšanās atļaujas reģistrēšanai iesniegt elektroniski, pieteikumu apstiprinot ar drošu elektronisko parakstu, atbilstoši Elektronisko dokumentu likumā un uz šī likuma pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos paredzētajai kārtībai.

Šāds risinājums atvieglos administratīvo slogu gan ārzemniekiem, gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, jo samazināsies klātienes apmeklētāju skaits.

Nevajadzēs kvalifikāciju apstiprinošu dokumentu

Saistītie raksti

Ir paredzēta iespēja neiesniegt kvalifikāciju vai pieredzi apliecinošus dokumentus ārzemniekam, kas tiek uzaicināts nodarbinātībai profesijā, kas ietilpst nacionālajā statistiskajā klasifikācijā “Profesiju klasifikators” minētajā devītajā pamatgrupā “Vienkāršās profesijas”.

Uz šo šķērsli ārvalstu darbaspēka piesaistei nereti norādījuši darba devēji, atzīmējot, ka šajās profesijās nodarbinātajiem nav nepieciešams īpašs izglītības līmenis vai iepriekšēja pieredze, jo amata pienākumu sekmīgai izpildei ir pietiekami, ja ārzemnieks tiek iepazīstināts ar veicamo darbu, darba drošības un uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumiem u.tml.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Virtuālais VID asistents Toms – pieprasīts “darbinieks” 1
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Mēs mācāmies sadarboties.” ES līdzfinansējums “Rail Baltica” projektā iespējams pat 90% apmērā
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Ekonomikas zinātņu doktors: Pensiju aplikšana ar nodokli ir dubulta nodokļu iekasēšana 15
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
22 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
13 stundas