Kalniete: “Gruzijas nākotne Eiropā nav tikai gruzīnu rokās – tā ir kopīga atbildība, lai aizsargātu demokrātijas vērtības” 0
Gruzijas politiskā nākotne un tās vieta Eiropā šobrīd ir viens no aktuālākajiem jautājumiem starptautiskajā arēnā. Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete TV24 raidījumā “Ziņu TOP” uzsvēra, ka Gruzijas virziens – austrumi vai rietumi – šobrīd ir neskaidrs un atkarīgs gan no valdības lēmumiem, gan starptautiskās sabiedrības rīcības.
“Gruzija ir neatgriezeniski saistīta ar Eiropas telpu, taču pašlaik situācija ir uz naža asmens,” norādīja Kalniete. Viņa uzsvēra, ka aptuveni 80% Gruzijas iedzīvotāju atbalsta integrāciju Eiropā, tomēr izšķirošais faktors būs valdības nostāja un starptautiskās sabiedrības atbalsts.
Kalniete atsaucās uz Gruzijas prezidentes Salomes Zurabišvili nesenajiem aicinājumiem citu valstu līderiem izrādīt solidaritāti: “Prezidente Zurabišvili skaidri norāda, ka starptautiskā klātbūtne Gruzijā ir būtiska. Es atceros 2008. gadu, kad Krievija iebruka Gruzijā, un Baltijas valstu un Polijas līderi devās uz Gruziju, lai paustu atbalstu. Tā bija spēcīga rīcība.”
Vienlaikus Kalniete uzsvēra, ka Gruzijas iekšpolitiskā situācija ir sarežģīta, īpaši opozīcijas nespēja vienoties pret valdošo partiju “Gruzijas sapnis”. “Šie 12 gadi, kopš pie varas ir “Gruzijas sapnis”, ir apliecinājuši opozīcijas vājumu apvienoties un efektīvi bremzēt negatīvās attīstības tendences,” skaidroja Kalniete.
Sankcijas kā Eiropas Savienības instruments
Eiropas Savienība varētu izmantot sankcijas, lai palielinātu spiedienu uz Gruzijas valdību, īpaši tās vadošajiem līderiem un viņu finansēm. “Eiropas Savienībai būtu jārīkojas līdzīgi kā Baltijas valstīm, piemēram, sankcionējot vadošās amatpersonas un iesaldējot viņu līdzekļus, kas atrodas ES teritorijā,” norādīja Kalniete.
Viņa arī pieļāva, ka Krievija varētu aizkulisēs veikt darījumus ar Gruzijas elites pārstāvjiem, piemēram, solot izdevīgus finanšu nosacījumus vai militāru izstāšanos no Abhāzijas. Tomēr šādus solījumus Kalniete vērtē skeptiski.
Eiropas atbalsta nozīme
Runājot par Gruzijas ceļu uz Eiropas Savienību, Kalniete norādīja uz nepieciešamību saglabāt un pastiprināt Eiropas atbalsta programmas. “Šīs programmas ir būtiskas Gruzijas reformām, kas nepieciešamas, lai uzsāktu sarunas par pievienošanos ES,” uzsvēra Kalniete. Taču vienlaikus Gruzijas politiskā situācija, īpaši vēlēšanu likumības jautājumi, apdraud šo procesu turpinājumu.
Noslēdzot savu komentāru, Kalniete akcentēja starptautiskās sabiedrības atbildību: “Mums ir jārīkojas gan ar morālu atbalstu, gan ar sankcijām. Gruzijas nākotne Eiropā nav tikai gruzīnu rokās – tā ir kopīga atbildība, lai aizsargātu demokrātijas vērtības un nepieļautu Krievijas ietekmes paplašināšanos.”