Foto: Zane Bitere/LETA

Kovidlaiki mainījuši darba organizāciju, pieprasījumu un cenu! Kā šobrīd klājas graudu audzētājiem? 0

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

“Kovidlaiki graudkopību nav tik ļoti ietekmējuši kā citas tautsaimniecības nozares, taču zināmas pārmaiņas ir notikušas – gan darbu organizēšanas ziņā, gan saskarsmē ar cilvēkiem, gan arī produkcijas pieprasījuma un cenu jomā,” tā šī brīža situāciju nozarē raksturo kooperatīva “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Lasīt citas ziņas
Kooperatīva “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča: “Kurzemē labvēlīgie laika apstākļi 2020. gada rudens sējai, sējumiem draudzīga ziema un lauksaimnieku prasmīgais darbs ir radījuši potenciālu labai ražai.”
Foto: Uldis Graudiņš

Viņš stāsta, ka jau gada sākumā bija vērojams graudaugu cenu kāpums. Cik ilgi tas turpināsies, šobrīd neviens neprognozē, taču laukos aktīvi gatavojas sējai. “Kurzemē labvēlīgie laika apstākļi 2020. gada rudens sējai, sējumiem draudzīga ziema un lauksaimnieku prasmīgais darbs ir radījuši potenciālu labai ražai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne sliktākai, kā iepriekšējā sezonā. Citos Latvijas reģionos nav tik ļoti paveicies ar ziemošanas apstākļiem un sējumos ir vērojams sniega pelējums, kas, visticamāk, ražai par labu nenāks. Tomēr kopumā salikumā ar labu cenu un veiksmīgu vasaras sezonu rezultāts varētu būt labs,” saka kooperatīva vadītājs.

 

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs un kooperatīva “VAKS” vadītājs Indulis Jansons: “Kopumā sējumi pārziemojuši labi, lai gan pavasarī daudzos Latvijas laukos uz tiem atklāts sniega pelējums, kas radās, kad uz nesasalušas zemes sasniga bieza sniega kārta, neļaujot sējumiem elpot.”
Foto: Valdis Semjonovs

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs un kooperatīva “VAKS” vadītājs Indulis Jansons norāda, ka šajā pavasarī daudzos Latvijas laukos uz sējumiem – ziemas kviešiem un rudziem – atklāts sniega pelējums, kas radās, kad uz nesasalušas zemes sasniga bieza sniega kārta, neļaujot sējumiem elpot, taču kopumā sējumi pārziemojuši labi. “Lauksaimnieki plāno pavasarī sēt kviešus, miežus, pākšaugus, arī vasaras rapsi, jo no šīs kultūras, ja to nevar nosargāt ar atbilstošiem augu aizsardzības līdzekļiem, labu un pilnvērtīgu ražu rudenī nevar novākt. Tīrumi ir labi jāsagatavo, jāiekopj un jākopj, lai vispār var domāt par ražas iegūšanu,” tā I. Jansons.

 

Jāinvestē tehnoloģijās

AS “Swedbank” lauksaimniecības eksperts Raimonds Miltiņš uzskata, ka graudu audzētājiem jābūt optimisma pilniem, jo jau no pagājušā gada beigām ir bijusi iespēja fiksēt jaunās ražas cenu par aptuveni 10–20 eiro/t lielāku nekā gadu iepriekš, turklāt vēsturiski tā ir bijusi augstākā cena kopš 2012. gada.

“Ja līdz šā gada martam graudu cenas vairāk noteica pasaules graudu krājumi un investīciju apjomi jaunai ražai, patlaban daudz lielāka uzmanība tiek pievērsta laikapstākļu prognozēm un sējumu stāvoklim pēc ziemošanas graudu lielražošanas reģionos.

Vērtējot 2020./2021. gada graudu audzētāju datus, var secināt, ka ražība un cena ir bijusi virs pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja, kas daļai Latvijas saimniecību ļāvis sasniegt rekordu cienīgus rezultātus. Kopumā pagājušajā sezonā no gandrīz 900 tūkst. ha lielas kviešu un rapšu platības tika novākti ap 3,9 miljoni tonnu ražas, kas ir par 300 tūkstošiem tonnu vairāk nekā gadu iepriekš. Tas liecina, ka investīcijas modernizācijā un precīzās tehnoloģijās atmaksājas. Tās ļauj saimniekiem iegūt augstākas ražas un strādāt daudz efektīvāk, uzskata R. Miltiņš.

Jautāts par ieteikumu zemniekiem pirms šīs sezonas sākuma, viņš norāda uz nepieciešamību pielāgot saimniekošanu vides prasībām. “Lai izpildītu CO2 izmešu samazināšanas plānu un mūsu lauksaimnieciskā ražošana būtu videi un klimatam draudzīgāka, zemniekiem noteikti jāsāk ieviest savās saimniecībās ilgtspējīgākas kultūras un tehnoloģijas, kas audzēšanai prasītu mazāk darba stundu, ūdens, degvielas, minerālmēslojuma, augu aizsardzības līdzekļu u. c. Tā var izrādīties atslēga uz kvalitatīvākas, drošākas un ilgtspējīgākas pārtikas ražošanu, kas nodrošinātu biznesa dzīvotspēju ilgtermiņā.”

 

Eksports un patēriņš aug

Graudu eksporta potenciāls atkarīgs no daudziem faktoriem – politiskiem lēmumiem, nodokļiem, laika apstākļiem, transporta, valūtas kursa, naftas cenas, graudu ražības un kvalitātes u. c. Par Latvijas lielākiem eksporta konkurentiem tiek uzskatīti – Krievija, Ukraina, Francija, Grieķija, Rumānija, Lietuva.

Pašreizējais sējumu stāvoklis šajās valstīs ir apmierinošs vai labs, kas ļauj cerēt, ka cenas un pieprasījums saglabāsies esošajā līmenī, pro­gnozē Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamentā. Pērn Latvijas graudu eksporta apgrozījums vērtības izteiksmē salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieauga par 18% un sasniedza 638 miljonus eiro.

Savukārt eksportēto graudu apjoms (ieskaitot reeksportu) palielinājās par 15% un veidoja 3,39 miljonus tonnu. Latvijas graudu eksportā ierasti dominē kvieši (87%), rudzi (5%), mieži (4%) un auzas (2%). Savukārt nozīmīgākās eksporta partnervalstis bija trešās valstis, kuru īpatsvars sasniedza 84% no graudu eksporta kopapjoma, salīdzinājumā ar gadu iepriekš, eksporta īpatsvars pieaudzis par 17%. Svarīgākās partnervalstis eksportā bija Nigērija (25% no graudu eksporta kopap­joma), Saūda Arābija (12%) un Alžīrija (12%).

Labas sezonālās izredzes stiprina arī fakts, ka graudu patēriņš pasaulē pieaug. Piemēram, pateicoties pieprasījumam Ķīnā, kviešu patēriņš šajā sezonā pieaugs par 3,9%, sasniedzot 775,9 miljonus tonnu. Savukārt rudzu, miežu un auzu patēriņš salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu pieaugs attiecīgi par 15%, 3% un 9%, galvenokārt pieaugot rudzu prognozētam patēriņam Eiropas Savienībā un Krievijā. Miežu patēriņš pieaug bijušajās padomijas valstīs, savukārt auzu patēriņa prognozes liecina par patēriņa pieaugumu Eiropas Savienībā.

 

Nozīmīgs darījums

Jāpiezīmē, ka Latvijā šī sezona iesākusies ar nozīmīgu darījumu, kas nākotnē varētu mainīt spēles noteikumus Baltijas graudu pārstrādes tirgū. Proti, AS “Dobeles dzirnavnieks” akcionāri martā paziņoja par Lietuvas kompānijas “Baltic Mill” iegādi.

Tā kā lietuviešiem citu uzņēmumu starpā pieder arī AS “Rīgas dzirnavnieks”, darījums ietekmēs gan graudu iepirkuma apjomu, gan mainīs akcentus eksporta tirgos un investīciju pārdalē.

“Dobeles dzirnavnieka” un “Baltic Mill” apvienošanās varētu veicināt lauksaimniecības produkcijas pārkonvertēšanu par produkciju ar pievienoto vērtību, attiecīgi audzējot šo sadaļu kopējā apjomā un sniedzot pienesumu valsts ekonomikai.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, komentējot darījumu, “Latvijas Biznesam” atzina, ka tas ir nozīmīgs ieguvums Latvijas ekonomikai. “”Dobeles dzirnavnieks” ir viens no vadošajiem Latvijas pārtikas ražotājiem, kas apvienošanās rezultātā palielinās savu konkurētspēju starptautiskā tirgū, eksportējot pārtikas preces ar augstu pievienoto vērtību. Gandarījums arī, ka uzņēmums ir spējis veiksmīgi attīstīties Covid-19 krīzes laikā,” norādīja ministrs.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 5
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 11
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
Nedēļa
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Skaidrojam! Kā veikalu plauktos atrast bioloģiski audzētus produktus? 13
29. aprīlis, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Meža īpašniekiem un izstrādātājiem šogad galvassāpes acīmredzot sagādās kārtējais liegums 17
28. aprīlis, 2021
LE
LETA
Laukos
Prioritārajām vakcinējamo grupām pievienoti kritiski svarīgi kažokzvēru audzēšanas jomas darbinieki 5
27. aprīlis, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 29
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 35
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29