Foto: IMAGO IMAGES/ SCANPIX/ LETA

Latvija varētu saņemt pasūtīto kravu ar četriem miljoniem Covid-19 paštestu 16

Šodien no Ķīnas Latvijā plānots nogādāt četrus miljonus Covid-19 paštestu, kas paredzēti plaša mēroga skrīninga nodrošināšanai, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja testu piegādātāja – SIA “Brief” – pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Lasīt citas ziņas

Atbilstoši līgumam, uzņēmumam testi valstij bija jāpiegādā līdz piektdienai, 10.decembrim, taču, kā iepriekš norādīja uzņēmumā, tobrīd testi vēl tika pakoti Ķīnas lidostā. Par četriem miljoniem paštestu valsts uzņēmumam apņēmusies samaksāt 4,16 miljonus eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Uzņēmumā apgalvo, ka rūpnīca darbu pie antigēnu testu pakošanas sākusi tajā pašā dienā, kad tika noslēgts līgums ar valsti. “Sapakot četrus miljonus testu ar instrukcijām latviešu valodā un salīmēt atbilstošas uzlīmes ir roku darbs, un tas rūpnīcai prasīja četras pilnas darba dienas. Visi testi jau ceturtdien [9.decembrī] bija sapakoti transporta kastēs un salikti uz gaisa kargo paletēm, gaidot Ķīnas lidostas apstiprinājumu komercreisam uz Latviju,” apgalvo “Brief”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat uzņēmumā atzīmē – lai gan pašlaik pasaulē rezervēt lidmašīnu ir ārkārtīgi sarežģīti Ziemassvētku iepirkšanās drudža dēļ, reiss ir apstiprināts un tas Latvijā ieradīsies šodien. “Brief” ir pārliecināts, ka “lidosta “Rīga” izprot kravas nozīmīgumu un pieliks visas pūles pēc iespējas ātrākai kravas izkraušanai”.

Pēc uzņēmumā paustā, testu transportēšana ir ļoti sarežģīta, jo testi nedrīkst sasalt. ŠĪ iemesla dēļ Latvijā tos pārvadās ar kravas auto, kas aprīkoti ar termoregulāciju.

“Brief” informē, ka sadarbībā ar Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centru (VALIC) ir izstrādāts laika plāns testu ātrākai piegādei uz noliktavu un tālākai izsūtīšanai pa Latviju, lai nākamās nedēļas laikā visas izglītības un pašvaldības iestādes saņemtu savus sūtījumus.

Lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka testi Latvijā ieradīsies jau piektdien, Ķīnas lidosta vienpersoniski pārcēla reisu vienu darba dienu vēlāk, taču tas nekādā veidā neietekmēšot piegādes gala termiņus, vēsta uzņēmums.

“Brief” esot gatava izpildīt visus līguma nosacījumus, uzņemoties ar loģistiku saistītos riskus. “Arī iekšējā loģistika Latvijas teritorijā ir zināms izaicinājums VALIC tieši testu drošas transportēšanas un atbilstošas temperatūras nodrošināšanas dēļ,” norāda uzņēmumā.

Uzņēmumā arī atgādina, ka antigēnu paštestu pirmās partijas sākotnēji izraudzītais piegādātājs SIA “Ekspress laboratorija” un vēl viens pretendents atteicās no līguma slēgšanas. “Brief” bijuši vienīgie, kas testus varēja atvest “ātri un lēti”.

Pēc uzņēmumā vēstītā, nākamais pretendents piedāvā testus piegādāt dārgāk, kā arī tie Latviju sasniegtu nedēļu vēlāk, kad jau būtu sākušās Ziemassvētku brīvdienas un testu nogādāšana izglītības un pašvaldību iestādēs nebūtu iespējama.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Aizsardzības ministrija (AM) uzsver, ka saskaņā ar noslēgto līgumu starp Valsts aizsardzības un loģistikas iepirkumu centru un “Brief” uzņēmumam tiks piemērots līgumsodu par katru nokavēto dienu – 41 600 eiro dienā.

Saskaņā ar vispārīgās vienošanās noteikumiem, piegādātajam, ja tas nepiegādā preci noteiktā termiņā, var tikt piemērots līgumsods 0,5% vai, ja valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija – 1% apmērā, no nepiegādātās preces summas par katru nokavēto dienu, bet ne vairāk kā 10% apmērā no piegādes līguma kopējās summas, atzīmē ministrija.

Vienlaikus, neraugoties uz radušos situāciju, AM kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Izglītības un zinātnes ministriju ir sagatavojuši antigēnu testu piegādes plānu un joprojām plāno testu piegādi līdz 17.decembrim, prioritāri tos piegādājot izglītības iestādēm, sociālās aprūpes centriem un pārējām valsts iestādēm.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, “Brief” reģistrēts 2015.gada oktobrī, un tā pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma vienīgā īpašniece ir Ildze Voita. 2020.gadā uzņēmums strādāja ar 6,048 miljonu eiro apgrozījumu un 683 024 eiro peļņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.