Foto: Maren Winter/SHUTTERSTOCK

Lielākie rēķinu kavētāji Eiropā ir grieķi 0

Kavēti maksājumi apgrūtina uzņēmumu naudas plūsmu un rada daudzus citus sarežģījumus, tādēļ visi vēlas, lai viņu rēķini tiek nomaksāti laikus.

Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Eiropas vadošā kredītu pārvaldības uzņēmuma “Intrum” veiktajā pētījumā noskaidrots, ka Latvijas uzņēmumi kavē gandrīz katru desmito rēķinu, un šai praksei ir tendence pieaugt.

Bet paši lielākie rēķinu kavētāji Eiropā ir grieķi, savukārt visgodprātīgākie ir Vācijas un Norvēģijas uzņēmēji.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

“Kavētu maksājumu dēļ uzņēmumiem pazeminās likviditāte, rodas grūtības samaksāt saviem piegādātājiem, norēķināties ar darbiniekiem un investēt attīstībā. Maksājumu disciplīna ietekmē ne tikai konkrētu uzņēmumu finansiālo veselību, bet visu biznesa ekosistēmu un tālāk arī valstu ekonomiku,” norāda “Intrum” ģenerāldirektore Baltijā Ilva Valeika.

Lai viņas pārstāvētās kompānijas veiktā “Eiropas maksājumu ziņojuma” dati būtu pēc iespējas korektāki, tika aptaujāts prāvs skaits uzņēmumu – 12 tūkstoši 29 Eiropas valstīs.

“Esam izpētījuši rēķinu apmaksas termiņu atšķirības Latvijā, Baltijā un Eiropā. Tāpat noskaidrojuši, kādēļ rodas maksājumu kavējumi un ko uzņēmēji domā par bezskaidras naudas maksājumu nākotni.”

Apkopotie dati liecina, ka Baltijā ir visīsākie rēķinu apmaksas termiņi Eiropā. Savukārt rēķinu kavēšana ir aktuāla visā kontinentā, bet pie mums uzņēmumi kavē gandrīz katru desmito rēķinu.

“Baltija izceļas ar īsajiem rēķinu apmaksas termiņiem. Igaunijā tās ir 16 dienas, Latvijā 18, bet Lietuvā – 23, lai gan vidēji Eiropā apmaksas termiņi kooperatīvajiem darījumiem ir 30 dienas. Jautājām uzņēmējiem arī to, cik ātri kooperatīvajos darījumos tiek saņemtas apmaksas. Uz Eiropas fona Baltijā ir samēri īsi kavējumi – viena divas dienas. Taču pilnīgi no kavējumiem spēj izvairīties vienīgi Bosnija un Hercegovina, kur apmaksa tiek veikta pirms termiņa iestāšanās, un Lielbritānija, kur apmaksa tiek veikta precīzi noteiktajos termiņos. Vislielākie kavētāji Eiropā ir Portugāle, Nīderlande un Grieķija,” pētījumā atklāto izklāsta I. Valeika.

Visizplatītākie kavētu maksājumu iemesli, pēc Latvijas uzņēmēju sacītā, ir debitoru finansiālās grūtības, tīša rēķinu nemaksāšana un administratīvā neefektivitāte jeb trūkumi rēķinu piesūtīšanas un apmaksas procesos.

“Tīšu rēķinu kavēšanu kā problēmu norādījusi gandrīz piektā daļa Latvijas uzņēmēju, kamēr Eiropā vidēji to par rēķinu kavēšanas iemeslu min puse uzņēmēju. Tas nozīmē, ka apzināta rēķinu kavēšana vai nemaksāšana ir izplatīta prakse viscaur Eiropā.”

 

Kavējumus noraksta zaudējumos

Lai izvairītos no rēķinu kavēšanas, uzņēmēji Latvijā un arī citviet Eiropā ievieš priekšapmaksu.

“Lielākoties tieši šo piesardzības pasākumu īsteno visās aptaujātajās valstīs, taču zinām, ka ne par visiem pakalpojumiem uzņēmēji var pieprasīt priekšapmaksu. Tādēļ pastāv arī citi varianti, piemēram, kredītvēstures pārbaude vai parādu atgūšanas uzņēmumu pakalpojumu izmantošana,” norāda “Intrum” ģenerāldirektore.

Pētījumā noskaidrots arī pārsteidzošs fakts, proti, 47% Latvijas uzņēmumu norādījuši, ka nedara neko, lai samazinātu kavētos maksājumus, kā dēļ daļa uzkrāto parādu ar laiku ir jānoraksta zaudējumos.

“Jo ilgāk kavēti rēķini tiek atstāti bez ievērības, jo dārgāk uzņēmumam tas izmaksā. Ilgi gaidot un tā arī nesaņemot apmaksu, uzņēmums spiests norakstīt parādu zaudējumos. Protams, risks ir daļa no jebkura biznesa un ar zināmiem zaudējumiem uzņēmējiem ir jārēķinās nepārtraukti, taču es gribētu norādīt, ka efektīva rēķinu pārvaldība var ievērojami uzlabot situāciju un šādus zaudējumus samazināt,” savu viedokli pauž I. Valeika.

Puse aptaujāto uzņēmumu Eiropā uzskata, ka pilnībā bezskaidra nauda tiks ieviesta nākamo piecu līdz desmit gadu laikā.

Taču Latvijā uzņēmēji nav tik optimistiski, lielākoties uzskatot, ka pilnībā par bezbanknošu un bezmonētu sabiedrību kļūsim krietni vēlāk vai nekad.

“Tāpat uzņēmēji visās valstīs apzinās, ja pilnībā atteiksimies no skaidrās naudas apgrozījuma – bez sekām nepaliksim. Lai gan tādā veidā tiktu uzlabota savstarpējā maksājumu kultūra un norēķinu tendences, pastāv risks piedzīvot vairāk un lielākus kibernoziegumus,” noslēgumā akcentē I. Valeika.

Ekspertei piekrīt arī Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds.

“Būtiski arī atzīmēt, ka, pārejot uz bezskaidru naudu, iespējams mazināt ēnu ekonomiku. Tieši ar skaidrās naudas palīdzību ir iespējams veikt vislielākās mahinācijas, taču arī tai ir savas priekšrocības un aspekti, kādēļ pilnībā no tās nevēlamies un arī neesam gatavi atteikties. Viens no aspektam ir privātums. Piemēram, ja cilvēks apmeklē kādu specifisku medicīnas iestādi un nevēlas, lai kāds par to uzzina, samaksājot skaidrā naudā, bankas konta izrakstā tas neparādīsies. Un otrs ir valsts drošības aspekts. Nekas, kas ir elektronisks, nav 100% drošs.”

Latvieši prognozē recesiju

Runājot par recesiju, “Eiropas maksājumu ziņojums” rāda, ka samērā ar citām Eiropas valstīm Latvijas uzņēmēji uz pasauli raugās mazliet pesimistiskā. Daļa respondentu uzskata, ka Latvijā jau ir iestājusies recesija jeb ekonomiskā lejupslīde.

“Lai gan par to runāt ir pāragri, varam gaidīt, ka šogad Latvijas ekonomika tiešām augs lēnāk nekā divos iepriekšējos gados,” prognozē A. Strazds.

Būtiskākais iemesls tam esot izaugsmes sabremzēšanās pārējā Eiropā, kas ir Latvijas eksportējošo uzņēmumu galvenais noieta tirgus.

“Šis noteikti ir labs brīdis pievērst pastiprinātu uzmanību sava uzņēmuma naudas plūsmas vadībai un izveidot vismaz nelielu drošības spilvenu, lai gadījumā, ja kādā brīdī pašnovērtējums kļūst par realitāti un tiešām iestājas lejupslīde, varētu to vieglāk pārvarēt.”

Atzinīgus vārdus pētījumam velta uzņēmēju pārstāve, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa.

“Mūsu organizācija šobrīd pārstāv aptuveni 2600 uzņēmumus, un jāteic, ka kavētie maksājumi pilnīgi noteikti nav viņu primārā problēma. Taču nav izslēgts, ka uzņēmumiem ir nozīmīgi, lai līdzekļu aprite notiek raiti un paredzami, nodrošinot pieeju apgrozāmajiem līdzekļiem.”

Tāpat eksperte akcentē – to, ka ekonomika Latvijā vairs nepiedzīvo tik lielu augšupeju, izjūt gan tie uzņēmēji, kas strādā iekšējā tirgū, gan tie, kas strādā ārpus Latvijas robežām.

“Arī maksājumu kavējumi ir problēma gan vietējos, gan ārējos tirgos. Šo risku apzināšana un laicīga novēršana ir ļoti svarīga. Uzņēmējiem jādomā un jāplāno stratēģiski, vai paplašināt eksporta valstu loku un apjomus vai arī saglabāt esošos. Nenoliedzami, ekonomikas augšupejai svarīgi, lai uzņēmumi palielina savu ekonomisko darbību un paplašina eksporta tirgus. Tādēļ nozīmīgi, ka šāds pētījums apzina esošo situāciju un sniedz uzņēmumiem informāciju par izaicinājumiem gan Latvijā, gan ārvalstīs.”

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Lasīt citas ziņas
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Esi šodien pēc iespējams lielāks egoists! Horoskopi 7.jūlijam
18:34
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
17:46
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
17:27
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
NBS komandieris: Katram Latvijas pilsonim jābūt gatavam aizstāvēt valsti pēc brīvprātības principa
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs