Misija bija liktenīga. Tiesas priekšā Latgalē stājies jaunietis, kurš nodūra misionāru Graudiņu 1

Autors: Arnis Šablovskis

Pagājušā gada novembrī Latvijas kristiešu vidi pāršalca traģiska ziņa, ka miris, nogalināts Latvijā un jo īpaši jau Latgalē cienīts, godājams misionārs, patiess sirds cilvēks Ivars Levi Graudiņš, pazīstamā garīdznieka Franča Trasuna brāļa mazmazdēls. Pagājšnedēļ Rēzeknes tiesā Ludzā notika pirmā tiesas sēde, par slepkavību tiek apsūdzēts un tiesāts divdesmit gadus vecais Deniss Firsovs.

Reklāma
Reklāma

Palīdzēja dzīves pabērniem

FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 181
Ukrainas jaunākajam ierocim vajadzētu nopietni sabiedēt krievu “stratēģus” Krimā – rezultāts Krieviju pamatīgi apkaunotu 168
Lasīt citas ziņas

Ružinā (Silmalas pagastā) ar centru savā “Feiņu” misijai pielāgotajā mājā Ivars Graudiņš kopā ar saviem palīgiem bija izvērsis plašu sociāli un garīgi aktīvu darbību, dažāda vecuma apkārtnes dzīves pabērniem cenšoties palīdzēt sociāli, garīgi un psiholoģiski.

Denisu Ivars Graudiņš iepazinis laikā, kad zēns mācījās netālajā Tiskādu speciālajā internātpamatskolā un kopā ar citiem dažiem skolas audzēkņiem misijas centru palaikam apmeklēja.

CITI ŠOBRĪD LASA
Diemžēl šie kontakti ar misionāru acīmredzami tomēr nebija atnesuši gaidīto dvēseles auglīgumu.

Līdz liktenīgajai satikšanās reizei pagājušā gada 7. novembrī Deniss jau bija vairākkārt sodīts (pēdējo reizi no apcietinājuma atbrīvots vien 2018. gada 15. jūnijā). Var tikai minēt, kādēļ slepkavības naktī Ivars Graudiņš piekrita Denisam atvērt misijas durvis un kādēļ piekrita viņu vest uz Rēzekni ar savu automašīnu. Droši vien ne līdz galam arī tiks noskaidrots, kādēļ starp vedēju un pasažieri izraisījās konflikts un kāpēc Deniss vizmaz astoņas reizes dūra Ivaram.

Savainotais autovadītājs vairs nevarēja novaldīt braucamo, automašīna apmeta vairākus kūleņus.

Pēdējiem spēkiem Ivars Graudiņš vēl mēģinājis piezvanīt paziņai, vēstot par notikušo. Vēlāk gan, uzdodoties par citu personu, Deniss no sava tālruņa izsauca ātro palīdzību, notikumu nosaucot par satiksmes negadījumu, kura liecinieks viņš it kā nejauši bijis.

Kā pērnruden vēstīja mediji, sākotnēji policija saņēma informāciju, ka Rēzeknes novada Silmalas pagastā noticis ceļu satiksmes negadījums. Ierodoties notikuma vietā, policisti noskaidroja, ka automašīna “Nissan” ir nobraukusi no ceļa un apgāzusies, bet automašīnas vadītājs gājis bojā. Vēlāk tika konstatētas durtās brūces. Drīz vien tika arī aizturēts agrāk par mantiska rakstura noziegumiem tiesātais 1999. gadā dzimušais Deniss.

Arī iepriekš bijis agresīvs

Apsūdzētais vairākkārt ir mainījis savas liecības. Viņš nodarīto centies attaisnot arī ar it kā aizstāvēšanos. Izmeklētāji gan atklāja, ka mirušā I. Graudiņa telefonu Deniss uz paziņas vārda nodevis lombardā, lai iegūtu naudu. Tiesas sēdē apsūdzētais izskatījās manāmi apmulsis.

Savā ziņā arī viņš pats ir upuris – agrā bērnībā viņa acu priekšā tuvs radinieks nogalinājis citu radinieku, daudzus gadus audzis bez tēva, raksturs kļuvis sarežģīts, tādēļ arī nokļuvis speciālajā internātpamatskolā. Raksturojumi gan no skolas, gan bāriņtiesas vienādi vēsta par Denisa pastāvīgo agresivitāti, tieksmi uzsākt konfliktus, piekaujot klasesbiedrus, savu vainu neatzīstot.

Šajā gadījumā apsūdzētais gan atzina nodarījumus, tomēr skaidri nespēja pateikt, vai nožēlo paveikto. Tā vietā atskanēja: “Nav komentāru.”

Pagājšnedēļ tiesas sēde gan risinājās ļoti īsi: nepilnu pusstundu ar pārtraukumu, kas bija nepieciešams, lai apsūdzētā advokāte iepazītos ar cietušā, nogalinātā brāļa Māra Graudiņa pieteikto mantisko un morālo kompensāciju. Pārtraukums arī ienesa zināmu emocionalitāti it kā ikdienišķajā tiesas procesā.

Reklāma
Reklāma

Apsūdzētā Denisa māte atvainojās I. Graudiņa brālim, bet advokāte un prokurore jau uzsāka sarunas ar visiem procesā iesaistītajiem par iespējamo izlīgumu. Pēc pārtraukuma vēlmi pēc tā izteica arī apsūdzētais, bet gan advokāte, gan prokurore norādīja: izlīgums var notikt vien tad, ja apsūdzētais nožēlos nodarīto un to publiski apliecinās.

Nākamā tiesas sēde šajā lietā nozīmēta 23. septembrī. Līdz tai vēl notiks konsultācijas visām iesaistītajām pusēm un iespējamās vienošanās sagatavošana. Tad apsūdzētais varētu iegūt par kādu gadu mazāku sodu (par slepkavību viņam draud no 5 līdz 20 gadiem apcietinājumā).

Misija turpināsies

Tikmēr Ivara Graudiņa iesāktā misija Ružinas “Feiņos” turpinās un arī turpināsies, kā to apliecināja viņa domubiedri un garīgie audzēkņi Dāvids un Marita Fišmeistari, Juris Dreimanis. Gan tiks izdarīti arī daži secinājumi pēc notikušā – tik atvērta kā līdz šim misija tomēr vietējiem vairs nebūs, tiks ieviesti arī daži racionāli noteikumi attiecībās ar sociālā riska grupu pārstāvjiem.

Tuvākā laikā arī tiks izveidots Ivara Graudiņa fonds, kurā darbosies arī dažādu Latvijas konfesiju garīdznieki, nogalinātā domubiedri.

Fonds attīstīs arī citus Ivaram Graudiņam svarīgus darbības virzienus: Nepārtrauktās lūgšanas misiju, Latvijas konfesiju augstākās garīdzniecības tikšanās notikumus, kurus savulaik viņš rosināja un organizēja.

Ivars Graudiņš

Ivars Graudiņš dzimis 1951. gadā Zviedrijā trimdas latviešu ģimenē. Tēvs, valmierietis, sporta skolotājs Arturs Graudiņš, māte – Staņislava Sprūženiece, Franča Trasuna brāļa Donāta mazmeita. I. Graudiņš uzauga ASV, Viskonsinas universitātē ieguva bakalaura grādu mākslā, filozofijā un pedagoģijā, vienlaikus interesējās par Austrumu reliģijām un kristietību. 1999. gadā atgriezās Latvijā un kļuva par aktīvu Latgales un tās iedzīvotāju aizstāvi. Viņš kaldināja Latvijas ekumenisko sadarbību, iniciējot un rīkojot pirmo Latvijas kristīgo konfesiju vadītāju “samitu” Gaiziņā, vēsta viņa brālis M. Graudiņš.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBĀL) arhibīskape Lauma Zušēvica, šķiet, precīzi raksturojusi Ivara Graudiņa būtību, kas savā ziņā viņam arī kļuva liktenīga: “Ivars bija vienreizējs Dieva bērns. Viņš tik spēcīgi, klusi un patiesi uzrunāja jauniešus. Viņa sirds bija tik patiesa, kas gribēja glābt visus! Viņš ilgojās kopā savest visus Dieva bērnus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.