Pārliecināts “Zero Waste” idejas sekotājs zobu pastu gatavo pats. Attēlā: zobu pastas darbnīca Sv. Ģertrūdes baznīcā.
Pārliecināts “Zero Waste” idejas sekotājs zobu pastu gatavo pats. Attēlā: zobu pastas darbnīca Sv. Ģertrūdes baznīcā.
Foto: biedrība “Zero Waste”

“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā.” Kā Latvijā ieviest “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideju? 12

Ilze Pētersone, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Citur pasaulē “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideja ir pazīstama kopš sešdesmitajiem gadiem, pie mums 2016. gadā plašāk par to sāka runāt neliela domubiedru grupiņa, kas piecos gados izaugusi par kustību ar vismaz 13 tūkstošiem atbalstītāju un savu biedrību.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

Viņu mērķis ir panākt, lai atkritumu neradīšana kļūtu par normu katram Latvijas iedzīvotājam, taču nākas pacīnīties arī ar ierēdņu un politiķu kūtrumu un “Zero Waste” viltus risinājumiem.

Atklāja robu Iepakojuma likumā

“Līdz šim lielākoties strādājām ar sabiedrību, skaidrojot, ko nozīmē mazāk atkritumu, kas ir aprites ekonomika, taču saprotam, ka vairāk jāķeras klāt otrai pusei – ražotājiem, valsts un pašvaldību institūcijām,” par 2018. gadā dibinātās biedrības darbības virzieniem stāsta tās priekšsēdētāja Anna Doškina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izglītošanu par bezatkritumu dzīvesveidu organizācijā sākuši ar tādām vienkāršām lietām kā pašu šūtiem iepirkumu maisiņiem, informāciju par nefasētas pārtikas iegādes vietām, videi draudzīgiem produktiem un citiem zaļiem padomiem vai praktiskiem risinājumiem.

Feisbuka platforma burtiski uzkarsusi no domu apmaiņas un ieteikumiem, tiesa, nācies pacīnīties ar kritiskiem uzskatiem un atspēkot dezinformāciju.

“Esam panākuši, ka bezatkritumu jēdziens sabiedrībā ir kļuvis par diskusiju tematu un daļu no sarunas par zaļo dzīvesveidu, svarīgi, ka runājam par to sistēmiski,” spriež viena no biedrības dibinātājām, tagad arī Rīgas domes deputāte Mairita Lūse.

Lielajā politikā biedrība ienāca aizpērn ar skaļu paziņojumu, ka Iepakojuma likuma grozījumos atklājusi brāķi.

“Nespējām noticēt, ka grozījumos, kam vajadzēja aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus, tiešā veidā no vienas Eiropas Savienības direktīvas likumā iekļauts izņēmums, ka atļauti bezmaksas maisiņi higiēnas iemesliem. Šie iemesli nekur netika definēti, un katrs veikals tos var interpretēt savā izpratnē, piemēram, arī banāniem un tamlīdzīgiem pārtikas produktiem atvēlot bezmaksas maisiņus,” atklāto robu likuma grozījumos skaidro M. Lūse.

Būtu biedrībai tolaik lielāka jauda un zināšanas, pie kurām durvīm klauvēt un kā drosmīgāk prasīt brāķa labojumus, varbūt nepilnības grozījumos tiktu novērstas.

Tā esot mācība, ka likumu un to grozījumu projektiem jāseko līdzi ļoti rūpīgi. Tāpat uz pirkstiem jāskatās, kā valsts institūcijās tiek izmantoti līdzekļi Zaļā kursa politikas un aprites ekonomikas projektiem, lai tie nekļūtu par budžeta lāpīšanas pasākumiem.

Biedrība aktīvi darbojas Vides konsultatīvajā padomē, kā arī dažādos ar vidi saistītos projektos un pētījumos.

Tagad, 20. janvārī, nākšot klajā ar Latvijā līdz šim nebijušas izpētes rezultātiem par to, kāds iepakojums nonāk šķiroto atkritumu konteineros, cik liels apjoms no tā ir pārstrādājams un kas tiek apglabāts poligonos.

Biomaisiņi zem jautājuma

Politiķiem un ierēdņiem raksturīgi atbalstīt priekšlikumus ieceres līmenī. Kad nonākot līdz sarunām par reāliem risinājumiem, sākoties atrunas un jaušama nevēlēšanās kaut ko mainīt, pat bailes no transformējošas rīcības un iniciatīvām, novērojusi biedrības valdes locekle Laura Treimane, kas ikdienā strādā par komunikācijas vadītāju Pasaules dabas fondā.

“Kā biedrība cenšamies sabiedrības un vides labā darīt ko vērtīgu, bet ir arī otra puse, kas aizstāv citas, biežāk atsevišķu uzņēmumu ekonomiskas intereses. Tad ir jautājums, uz kuru pusi valdībai, izvērtējot abas puses, būtu jānosliecas. Kompromisu ir ļoti grūti sasniegt, tāpēc rodas dažādi pseido risinājumi, kurus mēdz pasniegt kā pareizākos un labākos, piestāstot pilnas ausis, ka tie izglābs mūs no augošā atkritumu kalna.”

Viens no tiem – atkritumu dedzināšana, kas nav iekļauta aprites ekonomikas principā, jo tiek izkūpināts gaisā resurss un piesārņota vide.

Viltus risinājums, kas nokaitinājis M. Lūsi, ir bioplastmasa.

“Nosaukumā jau izklausās labi, jo bio, taču kā notiks šo materiālu pārstrāde un kompostēšana, ja – un tagad jau varu šo ziņu teikt publiski – sadzīves atkritumu poligons “Getliņi EKO” pie sevis nekādu bioplastmasu kompostēšanai nepieņems?”

Zināms taču, ka 50% no visiem Latvijas atkritumiem tiek vesti uz “Getliņiem EKO”.

No šā gada 5. jūlija stāsies spēkā aizliegums lietot vienreizlietojamos plastmasas traukus un galda piederumus, kas vērtējams atzinīgi, tomēr nav skaidri alternatīvo biomateriālu pārstrādes veidi. Kārtējais robs vides politikā?

“Būtu jāsper nākamais solis un jāveicina vairākkārt lietojamu trauku izmantošana, kas likumā atļauta, bet citādi netiek atbalstīta,” spriež M. Lūse.

Šur tur mūzikas festivālos Latvijā jau bija parādījušās depozīta alus krūzes, daudzviet pasaulē kļūst populārs kafijas krūzīšu depozīts – paņem krūzīti ar kafiju, pa ceļam to izdzer un nodod trauciņu tuvākajā pieņemšanas vietā.

Nevajag sevi šaustīt

Ik dienu ievērot visus bezatkritumu dzīves principus neesot viegli arī gana rūdītām vides aktīvistēm. A. Doškina atzīstas savā vājībā uz šokolādi, M. Lūse krītot kārdinājumā pasūtināt ēdienu uz mājām, kur bez lieka iepakojuma neiztikt.

L. Treimane mēdz izmantot taksometra pakalpojumus, lai aizvestu uz mājām lielākus pirkumus no beziepakojuma veikala, un palaikam nopērk kādu našķīti nepārstrādājamā iesaiņojumā.

Par šādiem sānsoļiem viņas sevi nešausta, zaļajam dzīvesveidam nav jāsagādā ciešanas, svarīgāk izvēlēties videi draudzīgas alternatīvas, kas katram pa spēkam.

No savas pieredzes A. Doškina ieteiktu sākt ar ēdienreižu plānošanu – būs labums organismam, ietaupīsiet naudu, mazāk stresa, ka kaut kā trūkst ledusskapī, un arī mazāk atkritumu.

“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā, tāpēc nepērciet lietas, ko izmantosiet tikai dažas reizes,” tas ir M. Lūses padoms.

L. Treimanei bezatkritumu dzīvesveids nenozīmē tikai mazāk atkritumu, bet ietekmi uz vidi kopumā, tāpēc viņa iesaka iepazīties ar biedrības “Zaļā brīvība” izdoto Zaļo ceļvedi, lai uzzinātu, ko nozīmē dzīvot videi draudzīgāk, sākot ar pārtiku, apģērbu, kosmētiku un beidzot ar seksa precēm.

“Izvērtējiet, cik ērti kādu no šīm lietām ieviest savā ikdienā, un atcerieties par kritisko domāšanu, jo ne viss, ko izlasām internetā, ir patiesība. Ir arī viltus risinājumi, kuriem nevajadzētu uzticēties.”

Eksperta viedoklis

Uzņēmumi jāmotivē videi draudzīgākam iepakojumam

VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere
Publicitātes foto

Rudīte Vesere, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore: “”Zero Waste” kustību Latvijā, kas izvērsusies par nopietnu biedrību, vērtēju pozitīvi, jo tā ir neliela, bet aktīva gados jaunu cilvēku grupa, kas ar savu ideju, pārliecību un piemēriem gan saviem bērniem, gan sabiedrībai parāda, kā atkritumus samazināt vai neradīt.

Valsts no savas puses cenšas noteikt motivējošus instrumentus, lai mainītos arī ražotājs. Ja nevar citādi, vajag izmantot aizliegumus – no jūlija tie noteikti vienreizlietojamiem plastmasas traukiem un galda piederumiem, izņemot glāzītes, bet no 2025. gada plāno plastmasas maisiņu vietā piedāvāt videi draudzīgākus pārstrādājamos un vairākkārt lietojamos.

Par bioplastmasu Eiropas Savienības līmenī vēl notiek diskusijas, vai tā ir pietiekami laba vai tomēr vajadzīgi vēl citi, draudzīgāki materiāli. Ministrija patlaban strādā pie priekšlikuma, lai uzņēmumiem, kas ražo iepakojumu no nepārstrādājama materiāla, nepiemērotu nodokļu atbrīvojumus un nodokļa likmes būtu augstākas.

Tas ražotāju motivēs pārdomāt, kādu iepakojumu viņš lieto, un aplēst, vai nevajag pāriet uz videi draudzīgāku. Kad izdosies šo ieviest, vēl ir atvērts jautājums.”

LA.LV Aptauja

Vai ievērojat bezatkritumu dzīvesveida principus – novērst un samazināt atkritumu rašanos?

  • Pilnīga utopija, esam ražotāju un tirgotāju ķīlnieki!
  • Varētu pamēģināt, bet ar ko lai sāku?
  • Esmu mēģinājis/usi, bet pietrūka pacietības
  • Es tos ievēroju un mudinu arī citus
  • Mani tas neinteresē

SAISTĪTIE RAKSTI

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 17
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
58 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 23
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 48
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 13
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
13:57
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
13:40
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
13:37
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 15
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 4
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu!
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 15
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 18
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 45
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Alvis Hermanis publicē Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumus darbiniekiem un skatītājiem: “Lai Dievs jums stāv klāt!” 25
19 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Mums ir milzīgas ambīcijas!” 12
Intervija 23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
1 stunda