Foto: SHUTTERSTOCK

Kur gan tik tīrīgiem un kārtīgiem vecākiem gadījies tāds bērns?! Nekārtība bērna istabā – kā ar to tikt galā 4

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Mazu un arī ne tik mazu bērnu vecāki bieži vien ir izmisumā – kur gan viņiem, tik tīrīgiem un kārtīgiem, gadījies tāds bērns, kurš pāris minūtēs spēj savandīt istabu, bet pēc tam stundām nav pierunājams mantas sakārtot. Bet tieši tā ir kļūda – piespiest bērnam sakārtot savu istabu. “Lai bērniem iemācītu kārtības mīlestību, svarīgs ir ne tikai personīgais piemērs, bet arī prasme viņu ieinteresēt,” teic psiholoģe IEVA BĒRZIŅA.

1. Kārtojiet kopā. Kamēr bērni mazi, viņus ir vieglāk iesaistīt istabas uzkopšanā. Bet tam vajadzīgs laiks un pacietība. Apsēdieties istabas vidū un ņemiet mantas pēc kārtas jautājot: “Kurš zina, kur lācim jāatrodas?” Un tā – lai bērns noliek mantas citu pēc citas. Starp citu, mazu bērnu plastmasas rotaļlietas droši var mazgāt veļasmašīnā, saliekot tās mazgājamajā maisiņā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

2. Kastīte sīkumiem. Maziem bērniem patīk krāt: akmentiņus, spalviņas, lapas. Ja šos krājumus savāc un izmet, bērnam neredzot, tad viņš nemaz sīkumu pazušanu nepamanīs. Bet 6–7 gadus vecs bērns jau sāk piefiksēt, ka kaut kā trūkst. Šajā vecuma posmā jāļauj krāt. Šim nolūkam jāsagādā kārbiņa, kastīte, kur salikt viņa dārgumus.

3. Apmainiet rotaļlietas. Bērniem nav vajadzības pēc daudz rotaļlietām. Optimāli redzeslokā pietiek ar desmit dažādām rotaļlietām un spēlēm. Citas var salikt lielā kastē un pēc nedēļas aktīvi izmantojamās mantas apmainīt pret nelietotajām.

4. Ļaujiet bērnam istabu izrotāt pašam. Svētkos jāļauj bērniem istabu izrotāt pašiem – valsts svētkos noformēt ar karodziņiem, sarkanbaltām lentēm, paša zīmētām noskaņu bildēm, bet Ziemassvētku rotājumus – gan logam, gan eglei – jau pamazām var sākt gatavot kopā. Ja grīda sazīmēta ar flomāsteriem, svītras viegli nomazgāt ar zobu pastu vai sodu, ko uzber uz saslapināta sūkļa.

Foto: SHUTTERSTOCK

5. Istaba jāsakārto katru dienu. Dienas režīms atvieglo vecākiem ikdienu. Pilnīgi pietiek, ja vakarā istabas sakārtošanai atvēl 10–15 minūtes.

6. Ieviesiet mājas kārtošanas laiku. No septiņu gadu vecuma bērnam jau var uzticēt noslaucīt putekļus, apliet puķes un darboties ar putekļsūcēju. Starp citu, putekļus no plauktiem noslauka ar samitrinātu papīra dvieli, kam uzpilināti pāris pilieni olīveļļas. Pēc tam virsmas noslauka ar sausu (papīra dvieli vai drāniņu). Sestdienā, kas tradicionāli ir mājas kārtošanas diena, šim pasākumam jāatvēl noteikts laiks – ne ilgāk par, piemēram, pulksten 13. Ja laiks tiek pārsniegts, tad tiek saņemts nosacīts sods, piemēram, mazāk laika atvēlēts spēlītēm telefonā vai animācijas filmu skatīšanās ierobežošana.

Spēlējoties – mācīties

Ledusskapja puzle

Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

Pārceliet spēļu laukumu citā teritorijā – ledusskapī. Ja bērnam tiek dota brīvība pašam sakārtot produktus pa vietām, tad ieviesto kārtību būs vieglāk ievērot arī vēlāk. Pirms tiek kārtots ledusskapis, ieteicams kopā tā saturu izņemt, lai iepazītos, kādas formas un izmēra produkti tur atrodas. Lai izpētītu aktivitātei paredzēto laukumu, pirms produkti tiek likti ledusskapī, ieteicams to arī kopīgi iztīrīt. Kārtošanas laikā jaunākajai paaudzei var pastāstīt ieteicamo produktu izvietojumu, paskaidrojot, piemēram, kāpēc piens jāglabā ledusskapī, bet tomāti tur nav liekami.

Reklāma
Reklāma

Dārgumu medības

Foto: Verzzh/SHUTTERSTOCK

Bērna iztēle var iedvesmot dažādus piedzīvojumus. Lai padarītu mājas kārtošanu interesantāku, piemēram, vienu kasti var atvēlēt kā “dārgumu lādi”, kas bērnam pašam jāuzpilda ar vecāku noteiktajām mantām un priekšmetiem. Par uzpildītu lādi bērnam var sniegt kādu nemateriālu balvu, piemēram, izvēlēties vakara filmu visai ģimenei.

Pirms dārgumu medībām vecāki var sagatavot sarakstu vai vadlīnijas ar lietām, kas ierobežotā laikā mājās jāatrod. Ja ir vairāki bērni, tās var būt sacensības – kurš ātrāk savāks mantas no istabām vai cik mantu savākts noteiktā laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.