Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Pexels

VIDEO. Narkoloģei nācies ārstēt pat 10 gadus mazu bērnu – jaunāko pacientu, kurš lieto alkoholu 42

12 gadi – tik vecs ir jaunākais alkoholiķis, kuru patlaban ārstē valsts programmā. Jelgava ir vienīgā vieta Latvijā, kur bērni, kas dzer, tiek uzņemti motivācijas programmā. Iespējams, ārstētos arī jaunāki – jo ambulatori jaunākais pacients ārstei Lilitai Caunei ir 10 gadus vecs, bet motivācijas programma paredzēta bērniem tikai no 12 gadu vecuma, tā vēstīja sabiedrisko mediju portāls “lsm.lv” un LTV Ziņu dienests.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Notiek cepšanās visaugstākajā temperatūrā.” Slaidiņš par to, ka Kremlis kritis histērijā un draud ar triecieniem
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Veselam
Kā saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes 16
Lasīt citas ziņas

Plaši pieejamie grādīgie dzērieni, plostošana ģimenē un pusaudžu vecāku liekulīgā attieksme – labāk lai dzer, ka tikai nelieto narkotikas, – narkologiem darbu nodrošina nepārtraukti. Vietu nav! Šādu uzrakstu droši var uzlikt uz slimnīcas “Ģintermuiža” vārtiem. Šī ir vienīgā vieta, kur valsts programmā ārstē bērnus, kuri dzer.

“Tūlīt un tagad uzreiz? Nē! Ir jāgaida rindā. Šobrīd pieaugušajiem uz ārstēšanās programmām jāgaida rindā apmēram divi mēneši. Bērnus mēs šobrīd pierakstām uz jauno gadu,” tā intervijā LTV Ziņu dienestam stāstīja slimnīcas “Ģintermuiža” Narkoloģiskā dienesta vadītāja Lilita Caune.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa ir ārste ar ļoti lielu pieredzi un tikpat lielām sāpēm par to, ka bērnu programmai atvēlētas tik maz vietas un finansējuma.

“Mūsu programma diemžēl ir vienīgā valstī. Piecas vietas! Bet lietotāju skaits, kam būtu nepieciešama šī motivācija un pievērst uzmanību tam, ka dzīvot skaidrā ir vienīgā normālā dzīve, kas nodrošina to, ka izaug veseli cilvēki, ir ļoti, ļoti daudz. Motivācijas programmā jaunākais ir 12 gadi. Jo mēs no 12 [gadu vecuma] arī uzņemam. Neatliekamajā palīdzībā mēs uzņemam no 14 gadu vecuma, jo jaunākiem bērniem ir pediatrs vajadzīgs. Savukārt ambulatori jaunākais pacients man bija…10 gadi,” tā raidījumam atzina ārste Caune.

Viņa novērojusi, ka daudzās ģimenēs alkohols tiek uzskatīts par mazāko ļaunumu. “Daudzi vecāki ir gatavi pievērt acis uz to, ka pusaudži iedzer. Ka tikai nelieto narkotikas. Tā filozofiski es teiktu, ka jāatceras nolūks. Kāpēc tad dzer? Lai nedzirdētu, nejustu, nedomātu, jo atkarība ir labsajūtas sistēmas saslimšana. Jo vairāk ir stresa, nedrošības, nepārliecības. Alkohols ir pieejamākais. Es teiktu, ka šobrīd sabiedrībā attieksme pret alkoholu ir ļoti vieglprātīga,” tā sacīja  “Ģintermuižas” Narkoloģiskā dienesta vadītāja.

Un, lai gan tam nav pierādījumu zinātniski, viņas praksē tiešām ir ģimenes, kur dzer visi. Sākot no vecvecākiem, beidzot ar bērniem. Jo tā ir vienīgā nosacīti normālā dzīve, ko bērns iemācās. “Ģimenē, kurā dzer, bērns ierauga, ka tā ir norma. Vecāki sadzērušies, skandalējas. Un bērns to pieņem par normu. Tas ir visbriesmīgākais,” atzina ārste Caune.

Tāpēc ārstus Ģintermuižā pārsteidz tas, ka vispār par stingrākiem aprites noteikumiem vēl kāds ir gatavs diskutēt. Vai tos apstrīdēt.

Plašāk skaties pievienotajā video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.