Orhideju unikālā kopdzīve ar sēnēm

Latvijas orhideja – dzegužkurpīte. Kādēļ šos skaistos ziedaugus nevajag rakt laukā un mēģināt pārstādīt dārzā? 14

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Latvijā savvaļā aug 32 sugu orhidejas, un 26 no tām ir ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Tas vien jau būtu pietiekami svarīgs iemesls, lai šo augu atradnes nedrīkstētu aizskart, taču nelaime tā, ka orhidejas izskatās ļoti dekoratīvas, jo īpaši dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus), un var pamudināt dažu labu košumdārza īpašnieku ņemt lāpstu, lai pa kluso mēģinātu kādu eksemplāru izrakt savai kolekcijai.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Dārzkopju vidē pat cirkulē teiciens, ka nosperts vai slepus iegūts kāda auga spraudenis vai stādiņš augot vislabāk, taču savvaļas orhideju gadījumā tas ne tikai nestrādās, bet sagādās lielu vilšanos un būs uzskatāms par kaitniecību, par ko pienākas sods.

Pazemes sadarbība mikroskopiskā līmenī

Latvijā savvaļā orhidejas aug ļoti lēni. No sēkliņas līdz ziedošam augam nereti paiet pat 15–20 gadi. Orhideju sēklas ir vismazākās visā augu valstī, pavisam sīkas, smalkiem putekļiem līdzīgas. To ir daudz, tomēr tikai niecīga daļa nokļūst dīgšanai piemērotos apstākļos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Orhidejas sēkliņa var uzdīgt vienīgi tad, ja augsnē sastopas ar savu īpašo mikroskopisko sēņu sugu, kura apgādā sīko dīglīti ar barības vielām līdz brīdim, kad tas pats spēj veidot barības vielas saules gaismas ietekmē.

 

Dzeguzes vārdā sauktās

Trešdaļa no Latvijas savvaļas orhideju nosaukumiem saistīta ar dzeguzes vārdu – sešas dzegužpirkstīšu un četras dzegužpuķu sugas. Kāpēc tā, grūti izskaidrot.

Varbūt tādēļ, ka parastais orhideju ziedēšanas laiks ir maija beigās un jūnijā – laikā, kad kūko dzeguzes, bet tas ir tikai mans minējums.

Tās sugas, kurām ir pirkstveidā dalīti gumi, pieskaita dzegužpirkstītēm, bet sugas ar veseliem, lodveidīgiem gumiem – dzegužpuķēm. Vairums no tām aug mitrās vietās – zāļu purvos, slapjās pļavās un mežos. Vēl Latvijā aug arī triju sugu dzeguzenes.

Mitrās vietās sastopama purva dzeguzene (Epipactis palustris) ar bālgani sārtiem ziediem, piejūras un iekšzemes kāpās – tumšsarkanā dzeguzene (Epipactis atrorubens), kurai ziedi patīkami smaržo pēc vaniļas, un visretāk – platlapu dzeguzene (Epipactis helleborine) ar zaļgani violetiem ziediem mēreni mitrās pļavās, lapu koku un skujkoku mežos, krūmājos un ceļmalās.

 

“Topmodele” – dzeltenā dzegužkurpīte

Neapšaubāmi viskrāšņākā savvaļas orhideja ir dzeltenā dzegužkurpīte. Tēlaini izsakoties, tās ziedu koši dzeltenās lūpas, tumši brūnu ziedlapu ieskautas, līdzinās pasaku grāmatās zīmētajām rūķu mājas čībām – krāsu un formu salikums, kas pamanāms jau pa labu gabalu un var sacensties ar lielveikalos nopērkamo rūpnieciski audzēto dienvidu orhideju daili.

Šī dzegužkurpīte aug kaļķainā augsnē lapu koku, jauktos vai egļu mežos, mežmalās, krūmājos, samērā auglīgā augsnē veidojot nelielas audzes. Ziedēšana notiek maija beigās un jūnija sākumā, taču ne katru gadu.

Dzeltenās dzegužkurpītes atradums Latvijas teritorijā fiksēts jau 1839. gadā, bet herbārijam to pirmo reizi ievācis pirmais latviešu botāniķis Jānis Ilsters (1851–1889) Pļaviņu apkārtnē.

Savukārt par populārāko orhideju varētu uzskatīt smaržīgo naktsvijoli (Platanthera bifolia), kura mežos, mežmalās un pļavās sastopama diezgan bieži.

Jau pats auga nosaukums norāda, kur slēpjas šīs orhidejas pievilkšanas spēks, tādēļ naktsvijole kalpojusi par iedvesmas avotu daudziem dzejniekiem un dzies­miniekiem. Vēl pie mums aug arī zaļziedu naktsvijole (Platanthera chlorantha). Skaisto ziedu un smaržas dēļ naktsvijoles bieži tiek plūktas, taču vāzē ātri novīst un, pārstādītas dārzos, ātri iet bojā.

Visas Latvijā augošās orhidejas aizsargā Vašingtonas konvencija “Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām” – CITES.

 

Mazās izdzīvošanas viltības

Orhideju ziediem neizdalās nektārs, ar kuru citi augi pievilina apputeksnētājus. Tādēļ, lai piesaistītu kukaiņus, daba tās apveltījusi ar krāšņu ārieni. Daudzas orhidejas pat pēc izskata atgādina kukaiņus.

Piemēram, naktsvijoļu baltos ziedus apputeksnē naktstauriņi, jo tieši baltā krāsa naktī ir vislabāk pamanāma. Pa dienu naktsvijoles tikpat kā nemaz ne­smaržo, taču naktī to saldā smarža izplatās tālu, turklāt pat zieda forma atgādina naktstauriņu.

Ar vēl lielāku līdzību kukaiņiem izceļas ļoti reti sastopamā, tuvu izplatības austrumu robežai augošā mušu ofrīda (Ophrys insectifera), kas meklējama zāļu un pārejas purvos, mēreni mitrās pļavās. Tās zieda kopskats atgādina plēvspārņu mātītes un palīdz piesaistīt pretējā dzimuma kukaiņus.

Zieds neizdala nektāru, bet pēc ķīmiskā sastāva kukaiņu dziedzeru sekrētam līdzīgu šķidrumu, kas pievilina kukaiņu tēviņus, veikli tos apmānot un panākot apputeksnēšanu.

 

Mīliet tikai ar acīm!

Lai pasargātu no iznīcības ap Jāņiem ziedošās naktsvijoles un citas Latvijā sastopamās krāšņās orhidejas, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvji vēlas pievērst lielāku vērību cilvēku izglītošanai.

Par zāļu pušķos izmantotiem aizsargājamajiem augiem draud sods līdz 700 eiro, kuru piemēro pārbaudošā institūcija Valsts vides dienests. Laika gaitā tapuši informatīvie materiāli, piemēram, buklets “Mīli ar acīm!”, kas izplatīts ziedu tirdziņos, taču ik pa laikam pārdevēju stendos aizsargājamie augi tomēr parādās.

Parasti gan aizlieguma pārkāpēji tiek cauri ar brīdinājumu vai minimālo naudas sodu 15 eiro.

Jāpiebilst, ka nedrīkst plūkt arī meža un pļavas silpurenes, jumstiņu gladiolas un Sibīrijas skalbes.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanai un noteiktu augu sugu aizsardzībai, kopš 2003. gada Latvijas botāniķu biedrība izraugās un piešķir Gada auga titulu.

Kā pirmo šo godu izpelnījās tieši dzeltenā dzegužkurpīte, vēlāk arī meža silpurene (2005), jumstiņu gladiola (2006) un smaržīgā naktsvijole (2008). Cik nozīmīgas ir šādas nominācijas, apliecina fakts, ka, pateicoties šī auga aizsardzības projektam, dzegužkurpīšu mikroliegumu skaits palielinājies vairākas reizes. Cilvēki kļuvuši krietni vērīgāki un ziņojuši par agrāk nezināmām šo augu atradnēm.

 

Orhideju takas

Viena no iespējām, kā priecāties par savvaļas augiem, to atradnes nepostot, ir doties uz vietām, kur tie aug dabā.

Lūk, Engures ezera dabas parkā (Tukuma nov.) ierīkota četrus kilometrus gara Orhideju taka, līdz kurai var nonākt, braucot pa Rīgas–Rojas šoseju un aiz Bērzciema nogriežoties pa kreisi grants ceļā.

Mežā izveidotā koka dēļu taka, labi sagatavotam un vērīgam dabas mīļotājam ļaus ieraudzīt 22 no Latvijā sastopamajām vairāk nekā trīsdesmit orhideju dzimtas sugām, tostarp ļoti reto mušu ofrīdu, kas aug tikai Kurzemē.

Drošības nolūkos konkrēto orhideju sugu augšanas vietas te nav īpaši atzīmētas, jo dabas parka administrācija baidās, ka tad retie ziedaugi, neraugoties uz brīdinājumiem, vienalga tiks noplūkti.

Orhideju taka izstaigājama vien sausā laikā, jo tik slapjā maijā, kāds bija šopavasar tieši orhideju ziedēšanas laikā, takas dēļi grima ūdenī līdz potītēm. Taka nav piemērota arī ceļotājiem ar maziem bērniem, jo ar ratiņiem nav izbraucama.

Savvaļas orhidejas apskatāmas arī dabas parkā “Pape” (Dienvidkurzemes nov., Rucavas, Nīcas pag.), kur ganās savvaļas zirgi, tauri un sumbri. Taka atrodas pie ganībām Kalnišķos, kur izvietotajos stendos ikviens var iepazīties ar informāciju par orhidejām un citām dabas parkā sastopamajām aizsargājamo augu sugām.

Pirmie astoņpadsmit savvaļas zirgi uz Papi no Nīderlandes tika atvesti 1999. gadā. Kopš tā laika gandrīz katru gadu ganībās iespējams atrast kādu jaunu orhideju sugu, kuru izplatībā būtisku lomu spēlē tieši lielo zālēdāju klātbūtne, skaidro dabas parka darbinieki.

Uzsākot noganīšanu, jau pēc dažiem gadiem vietās, kur dzīvnieki zāli noēda līdz jūnija vidum, sākušas augt dzegužpuķes un citi agrāk neredzēti ziedaugi, padarot pļavu sugu ziņā daudzveidīgāku.

Papes dabas parkā vislabāk vairojas plankumainā dzegužpirkstīte (Dactylorhiza maculata) un stāvlapu dzegužpirkstīte (Dactylorhiza incarnata), bet pēdējā laikā arvien biežāk var atrast arī zaļziedu naktsvijoli.

Orhidejas ganībās aplūkot iespējams tikai gida pavadībā, iegādājoties biļeti savvaļas zirgu apskatei.

 

EKSPERTA VIEDOKLIS

Neroc savvaļas orhidejas savam dārzam!

Janta Meža, Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecākā botāniķe.
Foto no privātā arhīva

Janta Meža, Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecākā botāniķe: “Ir cilvēki, kuri, ieraugot kādu skaistu puķi mežā, vēlas to redzēt arī savā košumdārzā. Bet eksperimenti ar savvaļas augiem parasti beidzas nesekmīgi.

Protams, ir savvaļas augi, kurus var ieaudzēt dārzā, taču daudzu augu sugu pārstādīšana dārzā simtprocentīgi būs lemta neveiksmei, jo tām vajadzīgi īpaši augšanas apstākļi (augsnes sastāvs, mitrums, apgaismojums), kā arī sasaiste ar citiem bioloģiskiem organismiem, piemēram, sēnēm vai apkārt augošiem augiem. Tostarp ir arī skaistā dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus).

Visām orhidejām ir ļoti svarīgi, lai substrātā būtu noteiktu mikroskopisko sēņu sugas, kas komplimentāri sadarbojas ar auga saknēm.

Par mikorizu sauktajā augu sakņu un sēņu savstarpējās sadarbības komplicētajā bioķīmisko vielu apmaiņas procesā sēnes ar hifu (pavedienveidīgu struktūru) palīdzību no auga saknēm var izvilkt jau gatavas organiskās vielas, augam pretim dodot savas spējas – sagatavot augsnes minerālvielas tādā formā, lai augs tās varētu uzsūkt.

Ja sēnes nav šādi pārveidojušas substrātu, augs vāji vai pat nemaz nespēj uzsūkt minerālvielas no augsnes pat tad, ja to substrātā ir pietiekami. Tas apdraud augu attīstību, jo īpaši dīgļa stadijā.

Arī biotopam – videi, kurā dabiski aug orhidejas, tajā skaitā dzegužkurpītes, – ir milzīga nozīme, noteiktu augsnes tipu, noēnojumu, mitruma un barības vielu daudzumu dārzā cilvēkam praktiski nav iespējams nodrošināt.

Dārzkopjiem varētu likties, jo treknākā zemē augs tiks iestādīts, jo labāk augs, taču visbiežāk savvaļas sugu dabiskajā augtenē barības vielas ir specifiskā līdzsvarā, reizēm tā ir pat izteikti nabadzīga.

Nevar noliegt, ka eksperimenti ar augiem pasaulē notiek, arī mēģinājumi aizsargājamās savvaļas sugas iekļaut dārzu retumu kolekcijās.

Iespējams, kaut kas arī sanāk, jo dažas orhideju sugas augšanas apstākļu ziņā ir mazāk prasīgas, taču jāatceras, ka visas Latvijā augošās orhidejas ir iekļautas Vašingtonas konvencijas “Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudēto savvaļas dzīvnieku un augu sugām” (saīs. no angļu val. CITES) sarakstā – tas nozīmē, ka to izrakšana, pārstādīšana un mākslīga pavairošana ir aizliegta ar likumu, un pat vietās, kur orhideju ir šķietami daudz, nav pieļaujama šāda veida atradņu postīšana.

Lai arī zinātnieki neatlaidīgi pēta dabā notiekošo, tomēr vēl ne līdz galam ir izprotami neskaitāmie vides un dzīvo organismu sadarbības procesi un tas, kā darbojas mūsu ekosistēma. Kā nenodarīt tai pāri, cenšoties īstenot pārgalvīgas idejas?

Izglītošana būtu jāsāk ar bērnudārza un sākumskolas vecuma bērniem, jo viņiem ir tēlaina uztvere un lielāka empātija pret dzīvo un nedzīvo dabā, tādēļ izaugot viņi dabas procesus varētu uzlūkot citām acīm.”

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV Aptauja

Vai vērts mēģināt dzegužkurpīti no savvaļas pārstādīt savā dārzā!

  • Jā, ja tie ir dārzkopja centieni ieaudzēt un pavairot šo reto puķi
  • Nē, nedrīkst, jo 26 orhideju sugas ir Latvijas Sarkanajā grāmatā
  • Nē, jo par tās izrakšanu vai pārdošanu pienākas administratīvais sods
  • Nav vērts pat mēģināt, jo tās aug tikai savvaļā tām piemērotā sēņotnē

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 14
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība
14:18
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 3
13:48
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
13:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 25
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 32
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 29
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 2
56 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 6
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 6
6 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Kārlis ir otrais čempions no mūsu ielas, kaimiņos dzīvo Dainis Kūla – 1980. gada olimpiskais čempions šķēpa mešanā,” Uģis Lasmanis lepojas ar dēla panākumiem 1
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 90
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 4 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 31
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
3 stundas