Policijas automašīna.
Policijas automašīna.
Foto. LETA © Evija Trifanova

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas tagad soda bargi: uzņēmējai piespriež trīs gadus cietumā 49

Kurzemes rajona tiesa kādai uzņēmējai par izvairīšanos no nodokļu nomaksas piespriedusi trīs gadus cietumā, A informēja prokuratūra.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Tiesa izskatījusi krimināllietu, kurā pie kriminālatbildības sauktas trīs personas – viena persona – uzņēmuma īpašniece – par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodarot zaudējumus valstij 1 729 000 eiro apmērā, un divas personas – par to, ka tās atbalstīja īpašnieces noziedzīgās darbības.

Uzņēmēja sodīta ar reālu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem, atņemot tiesības uz visa veida komercdarbību uz trīs gadiem, savukārt pārējās apsūdzētās personas sodītas ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, kas noteikta nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, atņemot tiesības uz visa veida komercdarbību uz trīs gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tāpat tiesa lēma no apsūdzētajām personām par labu valstij piedzīt kaitējuma kompensāciju 1 729 000 eiro.

Saskaņā ar apsūdzību uzņēmuma īpašniece – finansiāli saimnieciskās darbības veicēja – piedāvāja divām personām kļūt par uzņēmuma valdes loceklēm un formāli pildīt valdes locekļa pienākumus, proti, reāli neveikt saimniecisko darbību, bet parakstīt dokumentus pēc īpašnieces lūguma, kam personas arī piekrita un tādējādi apzināti atbalstīja viņas noziedzīgās darbības.

Laikā no 2016.gada 1.februāra līdz 2017.gada 30.aprīlim uzņēmums no Lietuvas uzņēmumiem iegādājās un realizēja 29 100 kilogramus neapstrādātas tabakas lapas, par kurām Valsts ieņēmumu dienestā neiesniedza akcīzes nodokļa deklarācijas un neveica akcīzes nodokļa aprēķināšanu un nomaksu, nodarot zaudējumu valstij lielā apmērā.

Apsūdzētās uzņēmuma īpašnieces darbības bija vērstas tieši uz zaudējuma nodarīšanu valstij lielā apmērā, kā arī bija tiešā cēloņsakarībā ar kaitējuma nodarīšanu ar likumu aizsargātām valsts tautsaimniecības interesēm un valsts interesēm nodokļu ieņēmumu jomā, kas izpaudās materiāla zaudējuma veidā budžetā nenomaksātā akcīzes nodokļa veidā.

Spriedumu varēs pārsūdzēt Kurzemes apgabaltiesā.

Tiesas piespriesto soda mēru tiesu debatēs lūdza piemērot arī prokurore. V

iņa norādījusi, ka tiesu praksē arvien biežāk nostiprinās tendence, ka nodokļu noziegumos tiesas izvēlas piemērot reālu brīvības atņemšanu.

Sabiedrības intereses saņemt budžetā nodokļu maksājumus laikus un pilnā apjomā prevalē pār indivīda interesēm komercdarbības nodrošināšanā, jo efektīva nodokļu iekasēšana ir viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, lai valsts spētu pildīt savas funkcijas un pienākumus pret sabiedrību, secinājusi prokuratūra.

Reklāma
Reklāma

Prokuratūra norādījusi, ka ar šo tiesas nolēmumu vēlreiz tiek vērsta sabiedrības uzmanība uz to, ka nodokļu nomaksai ir obligāts raksturs, proti, iestājoties aprēķināto nodokļu nomaksas termiņam, nodokļu maksātājam ir pienākums samaksāt aprēķinātos nodokļus un nodevas pilnā apmērā, turklāt nodokļu nomaksai ir prioritāra nozīme.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.