Rīgas domes ārkārtas sēde.
Rīgas domes ārkārtas sēde.
FOTO: Paula Čurkste/LETA

Partijas komentē kopīgu startu RD ārkārtas vēlēšanās 1

Rīgas domes opozīcijas partijās valda atšķirīgi viedokļi par iespējamu kopīgu startu pašvaldības ārkārtas vēlēšanās, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) paužot bažas par sadarbību pēc tām, bet “Latvijas attīstībai” neredzot iespēju sastrādāties ar nacionāli konservatīvo bloku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Otrdien opozīcijas partiju – nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), JKP, “Jaunās vienotības” un “Latvijas attīstībai” – pārstāvji piedalījās apvienības “Rīgas līga” organizētajās sarunās par iespējamo kopīgo startu gaidāmajās vēlēšanās. Sanāksmē bija pārstāvēti partiju “Progresīvie” un “KPV LV” pārstāvji.

Lai gan vairums partiju pauda gatavību ar aktīvistiem sadarboties, aktīvisti nesaņēma skaidru atbildi par to, vai tās ir gatavas veidot kopīgus sarakstus un kopā ar to startēt gaidāmajās vēlēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzrunājot politiķus, “Rīgas līgas” pārstāvis Kaspars Spunde norādīja, ka apvienības ieskatā, kopīga saraksta veidošana ir vienīgais veids kā nepalaist garām iespēju uzvarēt gaidāmajās ārkārtas vēlēšanās, kā arī solīja, ka visi apvienības pārstāvji ir gatavi sniegt savu ieguldījumu un zināšanas kopīgu mērķu sasniegšanā.

“Mēs nenākam kā baltas lapas un mums jau ir pūrā savi paveiktie darbi un prasmes,” sacīja Spunde, aicinot politiķiem sniegt skaidru atbildi par iespējamo kopīgo startu.

“Vienotības” frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis uzteica aktīvistus par “iznākšanu no apolitiskā skapja” un norādīja, ka piekrīt “Rīgas līgas” izvirzītajām vērtībām, kā arī uzskata, ka ir jāvirzās uz plašākas platformas izveidi un kopīga saraksta veidošanu.

“Es redzu, ka “Vienotība” varētu kandidēt ar JKP un VL-TB/LNNK, un par “Rīgas līgas” klātbūtni mēs arī priecātos,” sacīja politiķis.

Tikmēr JKP pārstāvis Juris Jurašs, kurš neoficiāli minēts kā JKP iespējamais mēra amata kandidāts, pauda viedokli, ka darbs domē viņam ir labi zināms un arī darba pieredze Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā viņam devusi iespēju iedziļināties un izprast nelikumības domes struktūrās.

Jurašs uzteica apvienības mēģinājumu apvienot valstiski domājošās partijas gaidāmajās vēlēšanās, taču neslēpa, ka JKP ir bažas par to, vai partijas varēs sadarboties arī pēc vēlēšanām.

“JKP ir stingra izpratne par tiesiskumu un, lai realizētu arī visu “Rīgas līgas” vērtību manifestā ietverto, vajag “likumu un kārtību” nevis tikai apņemšanos lozungu veidā. Mums nav sajūta, ka visiem iespējamiem sadarbības partneriem šāda vienota izpratne par reāli darāmajiem darbiem ir,” sacīja Jurašs, norādot, ka bažas ir par to, “vai iesēžoties vienā laivā, mēs arī airēsim vienā virzienā”.

Reklāma
Reklāma

Kā pamatu šaubām viņš minēja politisko spēku atšķirīgo attieksmi, piemēram, jautājumā pret azartspēlēm un Valsts drošības dienesta ēkas būvniecības sakarā. Vienlaikus viņš solīja, ka skaidra JKP pozīcija tiks formulēta līdz 22.februārim, kad gaidāma partijas padomes sēde.

Tikmēr VL-TB/LNNK Rīgas nodaļas vadītājs Edvards Ratnieks sacīja, ka skaidra partijas lēmuma par kopīga saraksta izveidi vēl nav, jo tiek gaidītas partneru atbildes.

“Nacionālā apvienība izceļas ar ideoloģiju un mums ir svarīgi, ar ko ejam kopā ne tikai politiski, bet arī, vērtējot “Rīgas līgas” cilvēkus. Ja mums būs jāstartē vieniem, mēs noteikti uzrunāsim apkaimju cilvēkus, bet svarīgs aspekts būs ideoloģija un mūsu vērtības, jo lai gan jūsu manifestam piekrītam, ir šķautnes, kur ir būtiskas nianses,” sacīja Ratnieks.

Ansis Pūpols, kurš neoficiāli izskanējis kā potenciālas nacionālās apvienības mēra amata kandidāts, pauda viedokli, ka “Rīgas līgas” iniciatīva ir apsveicama, jo jaunajā sasaukumā jābūt ne tikai lozungiem “sliktais Nils”, bet arī vīzijai, kam jābūt pilsētā nākotnē. Viņš arī aicināja aktīvistus stāties partijās.

Savukārt “Latvijas attīstībai” Rīgas domes frakcijas vadītājs Viesturs Zeps sacīja, ka partija ir atvērta dažādiem sadarbības modeļiem, lai veidotu liberāli domājošu un modernu piedāvājumu vēlētājiem.

“Patlaban esam vienojušies kā mēra kandidātu virzām Mārtiņu Staķi un esam tālu sarunās ar “Progresīvajiem”, taču sarunas joprojām notiek,” pauda Zeps, vienlaikus norādot, ka partiju apvienība “Attīstībai/Par” (AP) neredz sevi apvienībā ar nacionāli konservatīvo bloku daudzo ideoloģisko atšķirību dēļ.

Tikmēr partijas “Progresīvie”, kura gan šobrīd domē nav pārstāvēta, valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Kossovičs sacīja, ka kopīga mērķa labad ir jāspēj nolikt malā personīgās partiju ambīcijas.

“Mēs vēl neesam vienojušies par startu ar “Attīstībai/Par”, bet mēs runājam ar viņiem par konkrētiem darbiem, kas Rīgā jādara. Un, ja vienosimies par kapitālsabiedrību darbu, bērnudārzu jautājumiem un citām lietām, tad mums ir jāatmet ambīcijas un jāspēj sēsties pie viena galda,” pauda Kossovičs.

Tāpat arī domē šobrīd nepārstāvētās “KPV LV” Rīgas nodaļas vadītāja Sofija Grīnvalde sacīja, ka gribētu redzēt iespēju kopā startēt vēlēšanās ar “Rīgas līgu”, taču pagaidām nevar pateikt “ne jā, ne nē”.

Rezumējot dzirdēto, Spunde pauda gandarījumu, ka ideja par kopīgi veidotiem blokiem partiju vidū “nav galīgi norakta”.

“Redzu, ka patlaban var potenciāli izveidoties divi bloki – AP un “Progresīvie”, bet otrā blokā tiek gaidīta atbilde no JKP. Vēl desmit dienas viņu lēmumu mēs varam pagaidīt,” sacīja Spunde.

Žurnālistiem viņš vēl konkrēti neatbildēja, kuram blokam par labu “Rīgas līga” varētu nosliekties, taču atzina, ka jau tagad pieņemts lēmums startēt vienā no tiem, nevis dalīties. Potenciāli no “Rīgas līgas” vēlēšanās būtu gatavi startēt vismaz septiņi cilvēki.

Viņaprāt, galvenās grūtības partijām vienoties ir “vēsturisko aizvainojumu”, kā arī ideoloģisko atšķirību dēļ.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.