Foto: Dainis Bušmanis

Būs “legāls iemesls” atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem? Piespiedu vakcinācijas likums Saeimas gaiteņos 76

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Valsts kanceleja ir nosūtījusi Saeimai aizvadītajā nedēļā valdības atbalstītos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas citstarp arī dos tiesības darba devējiem pēc 1. oktobra atlaist darbinieku, kas nav potējies pret kovidu un līdz ar to nav saņēmis Covid-19 sertifikātu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 21
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 46
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Tas skars izglītības, sociālo aprūpes centru un medicīnas iestāžu darbiniekus, kuriem obligāti būs jābūt sertifikātam, kas apliecina, ka persona ir izslimojusi kovidu vai vakcinējusies pret to.

Savukārt tiem, kas strādā citās nozarēs un apkalpo cilvēkus klātienē, būtu paredzēts pārejas periods līdz 31. decembrim, lai vakcinētos. Šajā laikā būtu derīgs arī negatīvs kovida tests, kas veikts par paša naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Valdība lūdz šo likumprojektu pieņemt steidzamības kārtā.

Daļa opozīcijas deputātu jau ir nolēmuši, tiklīdz likums tiks pieņemts, tā lūgs Valsts prezidentam apturēt tā izsludināšanu uz diviem mēnešiem, lai varētu vākt parakstus tautas nobalsošanas rīkošanai.

Satversme noteic, ka Valsts prezidentam ir tādas tiesības, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešdaļa jeb 34 deputāti. Apturētais likums ir nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Bet, ja minēto divu mēnešu laikā šāda pieprasījuma nav, tad likums ir publicējams. Satversme paredz arī – ja Saeima vēlreiz balso par šo likumu un ja par tā pieņemšanu ir ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem, tad tautas nobalsošana nenotiek.

Parlamenta ārkārtas sēde šā likumprojekta skatīšanai varētu tikt sasaukta augusta pirmajā nedēļā.

Par JKP viss skaidrs, bet citiem?

Pagaidām zināms vien tas, ka uz viena viļņa par šī likumprojekta pieņemšanu ir Saeimas Jaunās konservatīvās partijas frakcija. Šīs partijas pārvaldītā Tieslietu ministrija ir likumprojekta galvenais autors.

JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Krišjānis Feldmans: “Nav jau runa par to, ka kāds ar varu tiek vakcinēts. Darba devējam taču ir tiesības izlemt, kā strādā viņa uzņēmums. No klientiem izglītības un citās jomās arvien pieaug pieprasījums pēc droša pakalpojuma. Es to dēvēju par brīvprātīgās vakcinācijas regulējumu – vai darbinieks ir gatavs strādāt jomā, kur pieprasa šo drošo pakalpojumu, vai vēlas strādāt tur, kur nav tiešas saskarsmes ar klientiem.”

Par likumprojektu varētu nobalsot arī “Jaunā Vienotība”, taču neskaidrība ir par koalīcijas partneri Nacionālo apvienību. Partijas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava sacīja, ka NA deputāti par šo jautājumu vēl neesot apspriedušies.

Viņaprāt, neesot gan īsti skaidrs, kā valdība plānojusi šo pro­grammu īstenot, jo, piemēram, izglītības iestādēs, kur pedagogiem tiek prasīts kovida sertifikāts, ir darbinieku deficīts.

“Ja gadījumā pēc visas pašreizējās reklāmas kampaņas daļa pedagogu tik un tā nepotēsies, kas notiks tālāk? Ja viņus atbrīvos no darba, diezin vai mēs varēsim runāt par kvalitatīvu izglītību. Tad jau labāk attālinātās mācības tajos mācību priekšmetos, kurus pasniedz nepotējies skolotājs, nevis tas, ka skolēni vispār paliek bez skolotāja,” uzskata Dombrava.

Foto: Paula Čurkste/LETA

Saskaņieši aicina pierunāt

“Saskaņas” deputāti balsošot pret likumprojektu un pieņemšanas gadījumā lūgšot Valsts prezidentu Egilu Levitu to neizsludināt.

“Valdībai ir jāstimulē vakcinācija ar citiem līdzekļiem – ar pierunāšanu, reklāmas kampaņām, balvām vai vēl kaut ko, bet ne ar draudiem atlaist cilvēkus no darba. Parlaments nedrīkst uzspiest cilvēkam, lai kurā nozarē viņš strādā, vakcinēties.

Ja viņam ir simtprocentīga pārliecība, ka viņš nevēlas vai nevar to darīt, tad viņam ir tiesības palikt savā profesijā. Pensionāri ir vislielākie pesimisti jautājumā par vakcināciju. Viņi lieto kaudzi tablešu, bet netic vakcīnai.

Tas ir tikai tāpēc, ka vakcinācijas kampaņas organizētāji nemāk ar šiem cilvēkiem runāt,” domā saskaņietis Andrejs Klementjevs.

Sāls bārstīšana sev uz galvas

Savukārt no “Saskaņas” parlamentā ievēlētais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, kurš tagad nepieder ne pie vienas frakcijas, uz tautas nobalsošanu raugās ļoti atturīgi, jo uzskata, ka tas ir galējs līdzeklis: “Pirmām kārtām valdībai ir jāinformē, jāizglīto un jāpārliecina sabiedrība, ka ir nepieciešamas vakcinēties, lai nenomirtu. Valdības vadītājs Kariņš un arī veselības ministrs Pavļuts ne reizi vien apgalvoja, ka vakcinācija būs brīvprātīga.

Izskatās, ka nepieciešamība vakcinēties ir kļuvusi par politisku izvēli, politisku tēmu – tie, kas atbalsta valdību, vakcinējas, bet tie, kas neatbalsta, ir principiāli pret vakcinēšanos. Tāpēc šīs sarkanās pogas izmantošana varētu vēl vairāk pasliktināt šo situāciju – būs vēl vairāk cilvēku, kuri nevēlēsies potēties.”

Līdzīgi domā arī ZZS Saeimas frakcijas deputāts Māris Kučinskis: “Ir lietas, kur nevar būt populisms un nevar jokoties. Valdība ir strādājusi samērā haotiski, un daļa vainas tai noteikti jāuzņemas, ka ar vakcināciju iet tik švaki. Bet nodarboties ar parakstu vākšanu un referendumiem, līdzībās runājot, ir sāls bārstīšana sev uz galvas.”

“Sabiedrība ir jāpārliecina!”

Ārpusfrakciju deputāts Didzis Šmits prognozē, ka varētu tikt savākti 34 deputātu paraksti, lai Valsts prezidents varētu apturētu likumu uz diviem mēnešiem, bet vai izdosies savākt nepieciešamo vēlētāju balsu skaitu, lai rīkotu tautas nobalsošanu, par to gan esot šaubas.

“Esmu absolūti pret kaut kādām piespiedu darbībām. Sabiedrība ir jāpārliecina, nevis jāuzspiež tai ar varu. Tas, ka armiju liek par piemēru, ir saprotams, jo, ko vērts ir komandieris, kas nevar savus karavīrus pārliecināt miera laikā vakcinēties! Ko tad viņi darīs kara laikā?” vaicā Šmits.

Viņš ir arī biedrības “Latvijas Zivrūpnieku savienība” prezidents un zinot uzņēmējus, kuri ar pārliecināšanas metodi spējuši panākt, ka viņu uzņēmumā vakcinācijas aptvere ir liela.

Viens no tiem esot zivrūpniecības uzņēmums “Karavela”, kuru vada Andris Bite un kura padotībā ir 700 darbinieku.

“Pirmajā brīdī, kad tikai sākās runas, ka būs jāpotējas, uzņēmuma veiktajā aptaujā tika noskaidrots, ka ar mieru potēties esot ap 30% strādājošo. Vadītājs saprata, ka ir problēma, ka tā ir jārisina. Rīkoja uzņēmuma seminārus, kur uzstājās ārsti, nozares speciālisti, bet pats būtiskākais bija tas, ka uzstājās arī tie, kuri kovidu bija izslimojuši smagi vai vidēji smagi, stāstīja par slimību un sekām pēc atveseļošanās.

Tas deva rezultātu – ja saskaita kopā gan izslimojušos, gan vakcinētos, tad uzņēmumā tie patlaban ir virs 80 procentiem. Tas izdarīts, nevienam nedraudot tikt atlaistam no darba,”pastāstīja Šmits.

Par tiesībām uz brīvprātīgumu

Saeimas desmit ārpusfrakciju un “KPV LV” deputāti ir izveidojuši deputātu atbalsta grupu “Par tiesībām uz vakcinācijas brīvprātīgumu”, kuru vada deputāts Kaspars Ģirģens (“KPV LV”), bet viņa vietniece ir ārpusfrakciju deputāte Jūlija Stepaņenko.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Gribu pieminēt tiesiskās paļāvības principu – brīdī, kad darba ņēmējs ir noslēdzis darba līgumu, nekas nav minēts, ka viņu var atlaist no darba, ja viņš nevakcinēsies pret kovidu. Ja koalīcija nobalsos par šo likumprojektu, visticamāk, parādīsies arī tendence atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem,” uzskata grupas pārstāvis Ralfs Nemiro (“KPV LV”).

Izveidotā grupa gan neesot spriedusi, vai atbalstīs ideju par tautas nobalsošanu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 21
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 46
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 65
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 96
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 96
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Algu subsīdijas Covid-19 krīzē skartajiem nevakcinētām personām ies secen 40
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība? 6
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 76
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimp/Venta 2002″ hokejisti debijā Kontinentālajā kausā piedzīvoja zaudējumu izšķirošajā spēlē
22:34
LE
LETA
Ziņas
Cipule: Stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieauguma dēļ slimniekus var nākties šķirot vēl stingrāk 25
21:58
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
21:56
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 200
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 7
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 49
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 14
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 142
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu 17
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
12 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 160
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 46
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Asiņaina izrēķināšanās Cēsīs: sieviete nogalina dzīvesbiedru 19
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 73
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 40
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 21
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 101
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 58
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 147
20 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 73
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 55
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 266
1 diena