Foto: Dainis Bušmanis

Būs “legāls iemesls” atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem? Piespiedu vakcinācijas likums Saeimas gaiteņos 76

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Valsts kanceleja ir nosūtījusi Saeimai aizvadītajā nedēļā valdības atbalstītos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas citstarp arī dos tiesības darba devējiem pēc 1. oktobra atlaist darbinieku, kas nav potējies pret kovidu un līdz ar to nav saņēmis Covid-19 sertifikātu.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Tas skars izglītības, sociālo aprūpes centru un medicīnas iestāžu darbiniekus, kuriem obligāti būs jābūt sertifikātam, kas apliecina, ka persona ir izslimojusi kovidu vai vakcinējusies pret to.

Savukārt tiem, kas strādā citās nozarēs un apkalpo cilvēkus klātienē, būtu paredzēts pārejas periods līdz 31. decembrim, lai vakcinētos. Šajā laikā būtu derīgs arī negatīvs kovida tests, kas veikts par paša naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Valdība lūdz šo likumprojektu pieņemt steidzamības kārtā.

Daļa opozīcijas deputātu jau ir nolēmuši, tiklīdz likums tiks pieņemts, tā lūgs Valsts prezidentam apturēt tā izsludināšanu uz diviem mēnešiem, lai varētu vākt parakstus tautas nobalsošanas rīkošanai.

Satversme noteic, ka Valsts prezidentam ir tādas tiesības, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešdaļa jeb 34 deputāti. Apturētais likums ir nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Bet, ja minēto divu mēnešu laikā šāda pieprasījuma nav, tad likums ir publicējams. Satversme paredz arī – ja Saeima vēlreiz balso par šo likumu un ja par tā pieņemšanu ir ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem, tad tautas nobalsošana nenotiek.

Parlamenta ārkārtas sēde šā likumprojekta skatīšanai varētu tikt sasaukta augusta pirmajā nedēļā.

Par JKP viss skaidrs, bet citiem?

Pagaidām zināms vien tas, ka uz viena viļņa par šī likumprojekta pieņemšanu ir Saeimas Jaunās konservatīvās partijas frakcija. Šīs partijas pārvaldītā Tieslietu ministrija ir likumprojekta galvenais autors.

JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Krišjānis Feldmans: “Nav jau runa par to, ka kāds ar varu tiek vakcinēts. Darba devējam taču ir tiesības izlemt, kā strādā viņa uzņēmums. No klientiem izglītības un citās jomās arvien pieaug pieprasījums pēc droša pakalpojuma. Es to dēvēju par brīvprātīgās vakcinācijas regulējumu – vai darbinieks ir gatavs strādāt jomā, kur pieprasa šo drošo pakalpojumu, vai vēlas strādāt tur, kur nav tiešas saskarsmes ar klientiem.”

Par likumprojektu varētu nobalsot arī “Jaunā Vienotība”, taču neskaidrība ir par koalīcijas partneri Nacionālo apvienību. Partijas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava sacīja, ka NA deputāti par šo jautājumu vēl neesot apspriedušies.

Viņaprāt, neesot gan īsti skaidrs, kā valdība plānojusi šo pro­grammu īstenot, jo, piemēram, izglītības iestādēs, kur pedagogiem tiek prasīts kovida sertifikāts, ir darbinieku deficīts.

“Ja gadījumā pēc visas pašreizējās reklāmas kampaņas daļa pedagogu tik un tā nepotēsies, kas notiks tālāk? Ja viņus atbrīvos no darba, diezin vai mēs varēsim runāt par kvalitatīvu izglītību. Tad jau labāk attālinātās mācības tajos mācību priekšmetos, kurus pasniedz nepotējies skolotājs, nevis tas, ka skolēni vispār paliek bez skolotāja,” uzskata Dombrava.

Foto: Paula Čurkste/LETA

Saskaņieši aicina pierunāt

“Saskaņas” deputāti balsošot pret likumprojektu un pieņemšanas gadījumā lūgšot Valsts prezidentu Egilu Levitu to neizsludināt.

“Valdībai ir jāstimulē vakcinācija ar citiem līdzekļiem – ar pierunāšanu, reklāmas kampaņām, balvām vai vēl kaut ko, bet ne ar draudiem atlaist cilvēkus no darba. Parlaments nedrīkst uzspiest cilvēkam, lai kurā nozarē viņš strādā, vakcinēties.

Ja viņam ir simtprocentīga pārliecība, ka viņš nevēlas vai nevar to darīt, tad viņam ir tiesības palikt savā profesijā. Pensionāri ir vislielākie pesimisti jautājumā par vakcināciju. Viņi lieto kaudzi tablešu, bet netic vakcīnai.

Tas ir tikai tāpēc, ka vakcinācijas kampaņas organizētāji nemāk ar šiem cilvēkiem runāt,” domā saskaņietis Andrejs Klementjevs.

Sāls bārstīšana sev uz galvas

Savukārt no “Saskaņas” parlamentā ievēlētais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, kurš tagad nepieder ne pie vienas frakcijas, uz tautas nobalsošanu raugās ļoti atturīgi, jo uzskata, ka tas ir galējs līdzeklis: “Pirmām kārtām valdībai ir jāinformē, jāizglīto un jāpārliecina sabiedrība, ka ir nepieciešamas vakcinēties, lai nenomirtu. Valdības vadītājs Kariņš un arī veselības ministrs Pavļuts ne reizi vien apgalvoja, ka vakcinācija būs brīvprātīga.

Izskatās, ka nepieciešamība vakcinēties ir kļuvusi par politisku izvēli, politisku tēmu – tie, kas atbalsta valdību, vakcinējas, bet tie, kas neatbalsta, ir principiāli pret vakcinēšanos. Tāpēc šīs sarkanās pogas izmantošana varētu vēl vairāk pasliktināt šo situāciju – būs vēl vairāk cilvēku, kuri nevēlēsies potēties.”

Līdzīgi domā arī ZZS Saeimas frakcijas deputāts Māris Kučinskis: “Ir lietas, kur nevar būt populisms un nevar jokoties. Valdība ir strādājusi samērā haotiski, un daļa vainas tai noteikti jāuzņemas, ka ar vakcināciju iet tik švaki. Bet nodarboties ar parakstu vākšanu un referendumiem, līdzībās runājot, ir sāls bārstīšana sev uz galvas.”

“Sabiedrība ir jāpārliecina!”

Ārpusfrakciju deputāts Didzis Šmits prognozē, ka varētu tikt savākti 34 deputātu paraksti, lai Valsts prezidents varētu apturētu likumu uz diviem mēnešiem, bet vai izdosies savākt nepieciešamo vēlētāju balsu skaitu, lai rīkotu tautas nobalsošanu, par to gan esot šaubas.

“Esmu absolūti pret kaut kādām piespiedu darbībām. Sabiedrība ir jāpārliecina, nevis jāuzspiež tai ar varu. Tas, ka armiju liek par piemēru, ir saprotams, jo, ko vērts ir komandieris, kas nevar savus karavīrus pārliecināt miera laikā vakcinēties! Ko tad viņi darīs kara laikā?” vaicā Šmits.

Viņš ir arī biedrības “Latvijas Zivrūpnieku savienība” prezidents un zinot uzņēmējus, kuri ar pārliecināšanas metodi spējuši panākt, ka viņu uzņēmumā vakcinācijas aptvere ir liela.

Viens no tiem esot zivrūpniecības uzņēmums “Karavela”, kuru vada Andris Bite un kura padotībā ir 700 darbinieku.

“Pirmajā brīdī, kad tikai sākās runas, ka būs jāpotējas, uzņēmuma veiktajā aptaujā tika noskaidrots, ka ar mieru potēties esot ap 30% strādājošo. Vadītājs saprata, ka ir problēma, ka tā ir jārisina. Rīkoja uzņēmuma seminārus, kur uzstājās ārsti, nozares speciālisti, bet pats būtiskākais bija tas, ka uzstājās arī tie, kuri kovidu bija izslimojuši smagi vai vidēji smagi, stāstīja par slimību un sekām pēc atveseļošanās.

Tas deva rezultātu – ja saskaita kopā gan izslimojušos, gan vakcinētos, tad uzņēmumā tie patlaban ir virs 80 procentiem. Tas izdarīts, nevienam nedraudot tikt atlaistam no darba,”pastāstīja Šmits.

Par tiesībām uz brīvprātīgumu

Saeimas desmit ārpusfrakciju un “KPV LV” deputāti ir izveidojuši deputātu atbalsta grupu “Par tiesībām uz vakcinācijas brīvprātīgumu”, kuru vada deputāts Kaspars Ģirģens (“KPV LV”), bet viņa vietniece ir ārpusfrakciju deputāte Jūlija Stepaņenko.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Gribu pieminēt tiesiskās paļāvības principu – brīdī, kad darba ņēmējs ir noslēdzis darba līgumu, nekas nav minēts, ka viņu var atlaist no darba, ja viņš nevakcinēsies pret kovidu. Ja koalīcija nobalsos par šo likumprojektu, visticamāk, parādīsies arī tendence atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem,” uzskata grupas pārstāvis Ralfs Nemiro (“KPV LV”).

Izveidotā grupa gan neesot spriedusi, vai atbalstīs ideju par tautas nobalsošanu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…”
12 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 11
2 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
39 minūtes
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam
10:40
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…”
10:32
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos
10:11
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
36 minūtes
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
11 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 18
17 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Ārkārtas palīdzība Vācijai: 250 miljonus papildina ar 200 miljoniem 2
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
39 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbola izlase Tokijas olimpisko spēļu turnīru sāks ar maču pret spēcīgo Poliju un kvalifikācijas turnīra pārsteigumu Beļģiju 2
10 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpils “Noah Jurmala” futbola klubs aptur dalību virslīgā 1
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 125
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 58
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA iesaka apstiprināt “Moderna” vakcīnas pret Covid-19 lietošanu arī jauniešiem no 12 līdz 17 gadiem 37
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Konflikts ar īsti dienvidnieciskām kaislībām: zemnieks cīņā pret “Sadales tīklu” ķeras pie motorzāģa 32
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Lauvām: labākie mēneši vēl tikai priekšā!
1 diena