Foto-Valērijs Miņkovs
Foto-Valērijs Miņkovs
Foto-Valērijs Miņkovs

Pulksteņu suģestija. Iepazīstamies ar pulksteņu kolekcionāru 0

Cēsnieks Andris Dolženko, strādādams par pulksteņmeistaru, spēja novērtēt seno laikrāžu pievilcību un unikalitāti. Lai nākamajām paaudzēm saglabātu vēsturiskos kabatas, rokas, sienas, grīdas un kamīnpulksteņus, tagad viņš tos restaurē un veido arī savu stundeņu kolekciju. Iepazīsimies?

 

Atskats vēsturē

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 75
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
15 stundas

Laika dalījums, ko pašreiz lietojam, veidojies gadsimtiem ilgi, dažādām tautām to pārņemot un pārveidojot. Sākumā par atskaites punktu pieņēma dienas garumu, bet tā bija pārāk liela mērvienība. Tad dalīja divās daļās, pēc tam – četrās, bet vienalga šīs daļas bija krietni par lielu. Diennakts dalījumu 12 stundās no šumeriem pārmantojuši babilonieši un indoeiropiešu ciltis.

Grieķi izdomāja dienu jeb diennakts gaišo daļu dalīt 12 stundās un tāpat arī nakti. Līdz ar to stundas bija dažāda garuma. Vēlāk šo tradīciju pārņēma romieši.

Ar laiku cilvēki, lai atvieglotu dzīvi, pārgāja uz 24 vienāda garuma stundām. Stundu savukārt sadalīja minūtēs, bet tās – sekundēs. Tā kā šīs laika mērvienības bija mazas un dabā pārlieku izteiksmīgi neatspoguļojās, vajadzēja kādas ierīces, kas ļautu laiku noteikt precīzi. Tā radās pulksteņi. Tie bijuši ļoti dažādi – saules, ūdens, smilšu, uguns, rata jeb mehāniskie, tad – elektroniskie. Vairāk nekā pirms 5000 gadu Ēģiptē izdomāts viens no pirmajiem saules pulksteņiem, bet astotajā gadsimtā jau mūsu ērā ķīnieši izgudroja mehānisko laikrādi. Piecus gadsimtus vēlāk franču izgudrotājs Vijārs de Ginkūrs radīja pirmo mehānisko pulk­steni ar atsvara mehānismu, bet 1889. gadā Zigmunds Rīflers uztaisīja svārsta pulksteni, kas darbojās ar sekundes simtdaļas precizitāti. Pakāpeniski samazinot laikrāža izmērus, nonāca līdz kabatas un rokas pulksteņiem. Tagad tiem piepulcējušies elektroniskie, kuru darbības precizitāti nosaka kvarca kristāla svārstības.

 

Smalki mehānismi

Jau vairāk nekā 30 gadu seno pulksteņu suģestijas varā ir cēsnieks Andris Dolženko. Interese par smalkiem mehānismiem viņam esot jau kopš bērnības, kad ne vienu vien ierīci izjaucis, lai izpētītu, kā tā taisīta un darbojas. Šī interese izrādījās noturīga, tāpēc Rīgas 34. profesionāli tehniskajā vidusskolā apguva pulksteņmeistara arodu, tad strādāja pulksteņu remonta darbnīcās Valmierā un Cēsīs. Kad parādījās elektroniskie pulksteņi, tie sāka izkonkurēt mehāniskos. Saruka arī pieprasījums pēc laikrāžu remontētāju pakalpojumiem, jo cilvēki elektroniskos pulksteņus iegādājās par trim, četriem latiem un izmeta, kad tie beidza kalpot, nevis meklēja meistaru, lai salabotu. Sākoties datoru un mobilo telefonu ērai, kad visos ir arī laikrāža funkcija, vajadzība pēc mehāniskajiem pulksteņiem saruka vēl vairāk. Tajā brīdī kādreizējais pulksteņmeistars Andris Dolženko pievērsās seno pulksteņu restaurēšanai un kolekcionēšanai.

Savu pirmo kolekcijas priekšmetu – pagājušā gadsimta divdesmitajos gados Amerikā ražotu sudraba kabatas pulksteni ar trim atveramiem vāciņiem – viņš nopircis no pazīstama muzikanta. Pēc tam kolekciju paplašinājis, pievēršoties arī seniem sienas un kamīna laikrāžiem, kuri Andra rokās parasti nonākot bēdīgā stāvoklī.

– Vērojama seno pulksteņu renesanse, cilvēki tos velk laukā no bēniņu pažobelēm, restaurē un liek pie sienas. Grib saglabāt vēsturiskas lietas, kas reiz piederējušas senčiem, – stāsta bijušais pulksteņmeistars, piemetinot, ka sienas pulksteņi, kas ražoti no 1850. gada līdz 1900. gadam, izceļoties ar simtprocentīgu kvalitāti.

– Šeit pieminēšu vācu kompāniju Gustav Becker un Junghans, franču Le Roi a Paris ražojumus, arī plaši pazīstamos zīmolus Pavel Bure un Moser. Manā kolekcijā esošie sienas un kamīna pulksteņi ir ar rokām komplektēti, Latvijā nonākuši no Vācijas un Šveices pirms kādiem 100 gadiem.

 

Pat apzeltīts mehānisms

Īpašs prieks Andrim ir par pirmo kolekcijā ienākušo sienas pulksteni – Gustav Becker ražojumu oša koka ietvarā ar jūgendstila elementiem. To iegādājies no kolekcionāra, kurš teicis, ka laikrādis savulaik piederējis kādam Latvijas brīvvalsts ģenerālim.

– Visus pulksteņus, kas nonāk manā īpašumā, esmu izjaucis līdz dēlītim, korpusam notīrījis veco laku, nobeicējis un no jauna nolakojis, tāpat arī atjaunojis mehānismu. Daudziem senajiem sienas pulksteņiem ir ne vien grezns ozola, riekstkoka, oša vai cita cēlkoka korpuss, bet arī apzeltīts mehānisms un ar emalju pārklāta ciparnīca.

Bijušais pulksteņmeistars piemin arī vienkāršākus sienas pulksteņus – tā dēvētos švarcvaldiešus jeb XIX gadsimta pirmajā pusē Švarcvaldē (Vācijā) ražotos ķēžu laikrāžus ar krāsotu metāla ciparnīcu, koka korpusu un platēm.

– Tiem korpuss ir no priedes vai egles koka, kas, ilgāk pastāvot mitrumā neapkurinātā telpā, atlupa, un pulkstenis izskatījās nekāds. Arī rādītāji ir vienkārši – no metāla, neapzeltīti, bet ciparnīca – no apgleznota koka.

Švarcvaldieši kalpojuši lauku ļaudīm, turpretim pilsētas turīgo iedzīvotāju mājokļus, pilis un muižas rotājuši greznie sienas un grīdas pulksteņi. A. Dolženko nesen savu kolekciju papildinājis ar pompozu grīdas pulksteni.

– Tam ir milzīgs mehānisms – viens atsvars sver 12 kilogramus (parasti ap 4 kg). Tādu otru neesmu ne redzējis, ne restaurējis! Mehānisms tik smags ir tāpēc, ka pendele taisīta no gara metāla stieņa, kura lejasdaļā ir smaga apzeltīta misiņa linza, tāpēc vajag arī smagus atsvarus.

Ar grezniem korpusiem izceļas no zeltītas bronzas, misiņa vai alumīnija sakausējuma ražotie kamīna pulksteņi. Tie ne vien laistās zeltā, bet dižojas arī ar kruzuļiem un cakām, dažādām figūriņām, kas rotā korpusu, – eņģeļiem, daiļām meitenēm, karavadoņiem zirgā un citiem odioziem tēliem. Kamīna pulksteņiem galvenā bija dekoratīvā funkcija, bet pareiza laika rādīšana – tai pakārtota.

– Padomju gados nebija pieejama nekāda informācija par senatnīgiem pulksteņiem. Valmierā strādāju kopā ar zinošu un prasmīgu pulksteņmeistaru Pēteri Kūnu, kurš bija pieredzējis Latvijas brīvvalsts laiku. Viņš man izstāstīja, kā konstruēti sienas pulksteņi, kā tos pareizi kopt, kam jāpievērš uzmanība, lai laikrādis kalpotu ilgi, – atceras A. Dolženko. – Kad man izdodas atjaunot un iekustināt tāda pulksteņa mehānismu, kurš šķita bezcerīgs, pārņem vārdos neaprakstāms gandarījums.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Lapsa
Praktiski
10 ēdienu receptes ar sieru: no zupām līdz saldēdieniem
20 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Praktiski
Alga no 650 līdz 1000 eiro mēnesī. Kā var veidoties tik liela algas atšķirība vienā amatā? 1
20 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
10 senatnīgi tautas ticējumi: būs vai nebūs īsta ziema?
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
FOTO. Lai vasarā atkal priecētu, kokveida peonijām laiks doties ziemas guļā: kā tās “iepakot”
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 75
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 27
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 46
13 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai vecmāmiņa var būt oficiāla auklīte un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu? 14
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ēdienu blogera Kaspara Virsnīša recepte: perfektie vistu šķiņķīši 1
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 36
2 dienas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 2
3 dienas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
4 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā ārsti tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 13
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās
35 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers? 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 2
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: “Drosminieku” tiesības inficēt citus pie Brīvības pieminekļa 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krišjānis Kariņš komentē fotogrāfijas, kurās viņš “pieķerts”, iepērkoties lielveikalā bez maskas 15
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Deputātu stāvvietu karšu “epopeja” turpinās: Krauze un Gobzems vēršas KNAB
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 27
17 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 38
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska? Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 26
22 stundas
MB
Madara Briede
Ziņas
Kā Valmierā no PET pudelēm un zvejas tīkliem top ekoloģiski peldkostīmi 7
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 46
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Uzlidot debesīs ar mirdzošu gaisa balonu! Kā Liepāja gatavojas Ziemassvētkiem 1
18 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās
08:44
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
07:47
LE
LETA
Ziņas
ASV zinātnieki izstrādā deguna aerosolu pret Covid-19
07:38