Foto EPA/LETA

Sāk apzināt breksita sekas. Pirmais gads bez Eiropas Savienības – mīnusos 38

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

 

Nupat kā Apvienotās Karalistes (AK) Nacionālais statistikas birojs (“Office for National Statistics, saīsinājumā – ONS”) ir publicējis statistikas datus par breksita ietekmi uz AK eksportu un importu. Dati ir par pirmo pilno gadu pēc galējās izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), nekā iepriecinoša tur nav, taču breksita aizstāvjiem ir labs aizbildinājums – globālā pandēmija.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Eksports sarucis par 20 miljardiem

“Breksits izcirpis rekordlielu summu – 20 miljardus mārciņu – no AK eksporta vienā gadā vien, arī importam no ES samazinoties,” vēsta britu medija “City A.M.” virsraksts.

Tālāk tekstā gan precizēts, ka eksports par 20 miljardiem mārciņu (23,83 mljrd. ­EUR) ir sarucis 20 mēnešu, ne gada laikā. Savukārt “The Guardian”, kas parasti izmanto katru iespēju, lai uzsvērtu breksita negācijas, ir precīzs, rak­stot, ka AK eksportēto preču apjoms uz ES ir krities par 20 miljardiem mārciņu (23,83 mljrd. EUR), ja salīdzina 2021. gadu ar pēdējo stabilās tirdzniecības gadu, kas ir bijis 2018. gads.

Iemesls, kādēļ pagājušā gada rādītāji tiek salīdzināti nevis ar 2020. gadu, bet gan ar trīs gadus vecu statistiku, ir tas, ka 2018. bija pēdējais mierīgais gads pirms breksita izraisītajiem sarežģījumiem un kovida.

Breksits kombinācijā ar globālo Covid-19 pandēmiju no 2021. gada janvāra līdz decembrim ir izraisījis 12% kopējā eksporta kritumu, salīdzinot ar 2018. gadu.

Eksports uz pārējo pasauli, ja neskaita 27 ES valstis, ir krities mazāk dramatiski – par 10 miljardiem sterliņu mārciņu (12 mljrd. EUR) jeb par 6%. Kā galvenie iemesli tiek minēti piegādes ķēžu pārtrūkšana, jaunas barjeras tirdzniecībai un jauni aizliegumi.

Visgrūtāk ir gājis ar apģērbu un apavu eksportu uz ES, tas ir sarucis teju par 60%. Par 40% ir sarucis dārzeņu eksports, bet pārtikas un dzīvnieku eksports – par 18%. Iespējams, ka dārzeņu eksports sarucis tādēļ, ka ir teju neiespējami ievest sezonālos viesstrādniekus no ES, bet apģērbu un apavu eksports tādēļ, ka liela daļa preču ir ražota Āzijā un ASV un nekvalificējas breksita tirdzniecības līguma tarifiem.

 

Sarūk arī imports no ES

Par spīti problēmām, ES joprojām ir lielākais AK tirdzniecības partneris, taču pirmo reizi kopš 1997. gada, kad uzsākta salīdzināt statistiku, AK tērē vairāk, importējot preces no pārējās pasaules nekā no ES.

No ES importēto preču apjoms 2021. gadā samazinājās par gandrīz 17% vai 45 miljardiem sterliņu mārciņu (54 mljrd. EUR), ja salīdzina ar 2018. gadu. No ES ir tikušas importētas preces par 222 miljardiem mārciņu, taču no pārējās pasaules – par 245 miljardiem, kas ir krietni vairāk nekā 2020. gadā.

Ekonomisti ir vienisprātis, ka breksits noteikti ir spēlējis nozīmīgu lomu, pasliktinot jau tā bēdīgo situāciju attīstīto valstu ekonomikām, kam nācās cīnīties ar pandēmijas radītajiem šķēršļiem.

“AK eksportētāji turpina zaudēt tirgu,” secina konsultāciju kompānijas “Patheon Macroeconomics” ekonomiste Gabriela Dikensa.

Kornēlijs Klārks, finanšu pakalpojumu sniedzēja “Ebury” nodaļas vadītājs, kā papildu faktorus min ierobežojumus, ar kuriem sastapās smago automašīnu vadītāji 2021. gada sākumā, kā arī problēmas ar globālajām piegādes ķēdēm.

Taču imports no Ķīnas, par spīti pieaugošajām transportēšanas izmaksām, pagājušogad ir sasniedzis visu laiku augstāko punktu. Kopumā AK tirdzniecības deficīts ir pieaudzis, 2021. gadā importējot par 156 miljardiem mārciņu (186 mljrd. EUR) vairāk nekā eksportējot.

 

Ziemeļīrija pie ieguvējiem

Īrijas Centrālās statistikas birojs (SCO) nācis klajā ar daudz labākām ziņām. Izrādās, ka Ziemeļīrijas eksports uz Īriju ir pieaudzis par 65% pirmajā gadā kopš izstāšanās no ES kopējā tirgus. Tiek lēsts, ka 2021. gadā no Ziemeļ­īrijas uz Īrijas Republiku ir eksportētas preces 4 miljardu mārciņu (4,78 mljrd. ­EUR) vērtībā un pieaudzis eksports par 45% jeb 3,7 miljardiem EUR arī otrā virzienā – no Īrijas uz Ziemeļīriju.

Izskatās, ka Ziemeļīrijas protokols, kas stājās spēkā 2021. gada janvārī un noteica, ka muitas pārbaudes notiks uz AK un Ziemeļ­īrijas robežas, ir sagādājis Ziemeļīrijai pamatīgas priekšrocības, salīdzinot ar eksportētājiem no pārējās AK, kuriem nu jātiek galā ar muitas kontrolēm visos virzienos.

Kā jau gaidāms, imports no Īrijas uz pārējo AK ir samazinājies par 13%, ja salīdzina ar 2020. gadu.

 

Ierobežojumu būs vairāk

Lai arī AK ir pametusi ES, tomēr ne visas izmaiņas stājušās spēkā. No šī gada jūlija uz robežas sāksies jaunas pārbaudes augu valsts produktiem, sertifikāti būs nepieciešami dzīvnieku izcelsmes produktiem, turklāt vajadzēs drošības un drošuma deklarācijas, ievedot preces no ES un visām valstīm, no kurām līdz šim deklarācijas nevajadzēja. No septembra un novembra izmaiņas skars arī piena produktus, kā arī gatavo ēdienu importu.

Ir gan iespējams, ka britu puse varētu pārskatīt izmaiņu stāšanās spēkā nepieciešamību, jo jaunais breksita iespēju ministrs Džeikobs Rīss-Mogs jau paziņojis, ka AK varētu pielāgoties citu valstu prasībām, lai izvairītos no sarežģījumiem starptautiskajā tirdzniecībā.

No nākamā gada 1. janvāra plānots ieviest jaunus AK preču standartus, jo pirmajos trijos gados pēc breksita tika lietoti ES standarti.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tas nozīmē, ka precēm un produktiem būtu jauni britu UKCA sertifikāti iepriekšējo CE vietā, jo ES negrasās turpināt savstarpējo atzīšanu ilgtermiņā.

Vai izmaiņas būs, to pilnīgi droši nezina neviens, jo līdz gada beigām, iespējams, nomainīsies ne tikai preču standarti, bet arī AK valdība ar premjerministru Borisu Džonsonu priekšgalā – tā prognozē liela daļa ekspertu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Jauno koalīciju gaidot 11
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc
12:42
Miķelis, Mihails un Miks – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
12:42
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
12:35
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111
FOTO. “Lūdzu, nesatraucieties par to!”: bijušais prinču Viljama un Harija darbinieks pastāsta, kurš no brāļiem ikdienā izturējās jaukāk
“Cilvēkiem, kurus šobrīd mobilizē, iespējas izdzīvot ir ļoti zemas.” Sārts par to, ka mobilizācija Krievijā ir izmisuma solis
“Ir jāpanāk, lai sankcijas strādā.” Mūrniece par to, ka ne vienmēr noteiktie ierobežojumi darbojas 77
VIDEO. Olgas Rajeckas vīrs Ivo atklāj, kā populārā dziedātāja uzvedas pirms koncertiem
Stādaudzētāja: “Rudenī nederēs pavasarī neizlietotais mēslojums!” Kā šobrīd spēcināt augus?
Stāsts par cilvēcību. Saruna ar kinorežisori Elzu Gauju
No nākamā gada minimālā alga varētu būt 620 eiro – deputāti atbalsta
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 7