Restorāns “Sēnīte”.
Restorāns “Sēnīte”.
Foto: Wikimedia Commons

Slavenās “Sēnītes” atjaunošanas projekts atkal apdraudēts 0

Iecerētais restorāna “Sēnīte” atjaunošanas projekts, ko Inčukalna novadā plāno realizēt SIA “Liepkalni” saimnieks Dagnis Čākurs, ir apdraudēts stāvvietas izbūves aizlieguma dēļ.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

SIA “Liepkalni” sociālajā vietnē “Facebook” vēsta, ka jau sākotnēji uzņēmuma ieskatā restorāna “Sēnīte” lielākā vērtība ir tā vēsture un kultūras pieminekļa statuss. Tomēr, lai šo objektu būtu iespējams atbilstoši attīstīt mūsdienu prasībām un saglabāt vēsturiskās piekļuves iespējas, nepietiek tikai ar vēlmi šajā graustā atkal ieviest dzīvību, bet ir arī nepieciešams valsts institūciju atbalsts, lai šis kultūrvēsturiskais piemineklis spētu atgūt tā iepriekšējo izskatu.

Šobrīd VAS “Latvijas valsts ceļi” atjaunošanas projekts ceļa posmam gar bijušo restorānu “Sēnīte”, paredz nojaukt esošo automašīnu stāvvietas “kabatu” pret “Sēnītes” kulinārijas ēkas daļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekts arī neparedz nekādu celiņu vai kādu cita veida piekļuvi pircējiem un apmeklētājiem, lai nokļūtu saglabājamā ēkas ieejas daļā.

“Līdz ar šīm izmaiņām rodas situācija, ka automašīnām, braucot gar “Sēnītes” kulinārijas ēkas fasādes daļu – fasādi, kurai pieminekļa statuss paredz ieejas durvis, nebūs iespējams apstāties un apmeklēt šo objektu. Esošo “Sēnītes” īpašnieku uzdevumā, ceļu projektēšanas uzņēmums ir izstrādājis papildus projektu, kuram ir jāparedz iespēja nākamajam “Sēnītes” atjaunotājam izbūvēt ērtu piekļuvi šim kultūras piemineklim. Šis projekts iekļauj “kabatas” izbūvi pie “Sēnītes” kulinārijas veikala ieejas durvīm,” vēsta “Liepkalni” vadība.

Taču nule kā visas darbības rezultējušās ar VAS “Latvijas valsts ceļi” speciālistu un ceļu drošības auditoru norādi, ka iecere izbūvēt apstāšanās stāvlaukumu, jeb “kabatu”, ir likumdošanas normām neatbilstoša un nav akceptējama. Līdz ar šādu atzinumu, klientu un apmeklētāju nokļūšana līdz ieejai ēkā kļūst gan apgrūtinoša, gan nepraktiska, un tas kļūst par pamatu ieceres apturēšanai, norāda “Liepkalni”.

Par šo situāciju VAS “Latvijas valsts ceļi” pārstāve Anna Kononova skaidro, ka izvērstāku atbildi varētu sniegt pirmdien.

Vienlaikus viņa norāda, ka stāvvietas izbūve vietā, kur to vēlas attīstītāji, neatbilst normām un pasliktinās satiksmes drošību šajā ceļa posmā.

“Brauktuves malā stāvlaukumus veidot iespējams tikai īpašos gadījumos, kur satiksmes raksturs (zema satiksmes intensitāte, mazi braukšanas ātrumi u. c.) to pieļauj. No satiksmes drošības viedokļa atsevišķas stāvvietas vai stāvlaukumus izvietot brauktuves malā nav pieļaujams uz ceļiem ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās uz ātrgaitas un regulējamas kustības ceļiem un pilsētas nozīmes maģistrālām ielām. Ir arī daudz citu tehnisku parametru, kuri ir jāievēro, izbūvējot stāvvietas pie tik noslogotas šosejas, kāda ir Vidzemes šoseja, kuri šajā vietā, uz kuru uzstāj attīstītāji, netiek ievēroti. To, kā stāvvietas izbūve nav iespējama, norāda arī CSDD veiktais satiksmes drošības audits,” pauda Kononova.

Reklāma
Reklāma

Viņa arī vērsa uzmanību, ka Vidzemes šosejas posmā Pierīgā ir viena no intensīvākajām satiksmes plūsmām valstī. Kopš vēsturiskā “Sēnītes” restorāna darbības satiksmes intensitāte tur palielinājusies vairākkārt, tāpēc neesot iespējams attiecināt vēsturisko situāciju uz mūsdienu reālijām.

Turklāt jauna pakalpojumu vieta, kādu ir plānots izveidot, šo satiksmi pie “Sēnītes” piebrauktuvēm padarīs vēl intensīvāku. Viņa gan norāda, ka šajā objektā nebūšot problēmu ar stāvvietām, jo tās ir nodrošinātas gan pie pašas “Sēnītes” būves – asfaltētais laukums, kurš būs attīstītāju rīcībā, gan arī otrajā ceļa pusē, ar kuru “Sēnīte” ir savienota ar pazemes tuneli, kurš rekonstrukcijas gaitā tiks atjaunots.

Jāatgādina – 2016.gada 25.oktobrī, kafejnīcai – restorānam “Sēnīte”, kurš atrodas Inčukalna novadā, tika piešķirts kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss. Pēc Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atzinuma, objekts ir novērtēts kā arhitektoniski augstvērtīgs, pilsētbūvnieciski un ainaviski ļoti nozīmīgs, kurš atrodas pie viena no galvenajiem valsts autoceļiem Vidzemes pusē.

Restorāns “Sēnīte” tika uzbūvēts pagājušā gadsimta vidū. Sākotnēji šajā vietā tika izveidota tējnīca ar koši krāsotu lapeni sēnes formā, bet vēlāk šajā vietā uzbūvēja jaunu ēku kompleksu, kas tika dēvēts par sešdesmito gadu arhitektūras šedevru. SIA “Restorāns Sēnīte” likvidēta 2010.gadā. Uzņēmuma lielākie īpašnieki bija SIA “AVE Astra” un Latvijas kooperatīvo sabiedrību centrālā savienība “Turība”.

Pirms diviem gadiem “Liepkalnu” saimniekam Dagnim Čākuram radās iecere atjaunot vēsturisko būvi, izveidojot akciju sabiedrību. “Liepkalni” bija izsludinājuši konkursu ideju iesniegšanai par restorānu kompleksa “Sēnīte” restaurāciju, pārbūvi un teritorijas attīstīšanu un šā gada janvārī par konkursa uzvarētāju žūrija atzina arhitekta Jāņa Ruciņa piedāvāto koncepciju.

Tagad “Liepkalni” atzīst, ka, neskatoties uz visu, ir gatavi meklēt vēl citus risinājumus. Galvenais priekšnoteikums ir saglabāt piekļuvi ēkas daļai, kurai ir arī kultūras pieminekļa statuss, bet pašreizējā projektā galvenā ceļa norobežojums ar ēku paredz, ka tā ir vienkārša ceļa mala ar grants segumu, tātad, arī pat gājējiem nav paredzēta piekļuve ēkai. “Bez cīņas nav uzvaras! Kopā domājam – kā tālāk? Ja ne “Sēnīte”, tad cits projekts, bet akciju sabiedrība taps!” vēsta uzņēmuma vadība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.