Foto – Sandra Ruska

Smaragdzaļš paklājs: Septiņi mīti un patiesība par mauriņu un tā kopšanu 1

Pavasarī daudziem rodas jautājums, kā tikt pie skaista mauriņa pagalmā. Īstiem lauciniekiem ir grūti samierināties, ka zālīte sētsvidū jākopj tāpat kā zemeņu vai puķu dobes, bet smaragdzaļo paklāju, kāds redzams žurnālos, gribas!

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas

Ar ko sākt, kas no kaimiņos saklausītā ir patiesība un kas – mīts, skaidro speciālisti.

Mauriņa ierīkošana sākas ar melnzemes uzvešanu? Jā un nē

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaista mauriņa ierīkošanai visos dārzos nederēs viena patiesība un rīcības plāns, skaidro dārzniece Maruta Kaminska. Taisnība jau būtu, ka labāk uzaicināt speciālistus, taču rocība nereti to neļauj. Tad jāķeras vien pašam klāt, rīkojoties secīgi.

Zāliens sākas ar augsnes sagatavošanu. Visvairāk jāielabo trūcīgas smilts augsnes un pagalmi, kur izlīdzināti būvgruži. Šādā gadījumā vēlams pamatkārtai izlīdzināt mālainas augsnes slāni, kas vajadzīgs, lai labums neaizplūst. Tam virsū ber vismaz 20 cm biezu auglīgas melnzemes slāni. Dažkārt zem tā mēdz klāt speciālu ģeotekstilu, cerot tādējādi arī izolēt kurmjus. Taču prakse liecina, ka rezultāts nav visai labs. Paklāja poras mēdz aizsūbēt, mauriņā krājas liekais mitrums.

Ja augsne ir auglīgs māls, tumša smilts vai vecs sakņu dārzs, papildus ielabot ar melnzemi nevajag, pārliecinājusies Maruta Kaminska. Ir dzirdēts ieteikums mauriņam paredzēto vietu iepriekš no zāles atbrīvot, lietojot herbicīdus, piemēram, Raundapu. Dārzniece ir pārliecināta zaļo ideju piekritēja un šādu variantu pieļauj, ja apkopjamo vietu tiešām pārņēmušas daudzgadīgās nezāles. Parasti pietiek, ja mauriņam paredzēto vietu uzfrēzē un nogrābj nezāles.

Augsnes ielabošanai vienmēr noder gan komposts, gan melnzeme, taču bez tiem nereti var iztikt. Var lietot arī sapropeli, bet ar mēru, iefrēzējot kā organisko vielu. Sapropeļa ražošanas uzņēmuma vadošais speciālists Aivars Poļakovs uzsver, ka viena no sapropeļa priekšrocībām – tajā nav nezāļu sēklu. Turklāt šīs nogulas darbojas augsnē piecus gadus, tātad vajadzēs mazāk papildmēslojuma. Sapropeli var samaisīt ar augsni attiecībā 1 : 10 vai izkaisīt uz augsnes un ierušināt ar grābekli.

Dažkārt sapropeli lieto kā melnzemes aizvietotāju un zāliena sēklas sēj tikai tajā. Tad gan nekas labs nav gaidāms – augsnes virspuse noblietējas un saplaisā kā tuksnesī.

Zāliena mēslojumam var netērēties? Nē

Dažkārt īstiem lauciniekiem ir grūti samierināties ar domu, ka arī mauriņš jāmēslo, bet tas ir jādara, skaidro Maruta Kaminska. Gatavojot augsni, lieto kompleksos mēslojumus, vēlams ar ilgstošu iedarbības laiku.

Ja mauriņš jau ir, tagad tam derētu papildporcija spēkam. Visdrošākā izvēle ir speciāli zālienam paredzēts mēslojums. Labākais laiks – tieši pirms lietus. Sausā, saulainā laikā mēslot nedrīkst. Pavasarī var izmantot arī komplekso pavasara mēslojumu, ko ber apkārt vairākumam dārza augu.

Augsnes ielabošainai pirms sēšanas der, piemēram, zilais kompleksais mēslojums Yara mila, jo var redzēt, cik daudz uzkaisīts uz augsnes, lai nepārdozētu. Ja ir mājlopi un virca, to atšķaida ar ūdeni un lieto mēslošanai. Tas būs lētāk, bet nostrādāšanās pamatīga.

Lai sēklas vienmērīgāk sadīgtu un cers veidotos kuplāks, Aivars Poļakovs iesaka augu augšanas veicinātāju Eliksīrs, kas iegūts no kūdras. Tējkaroti koncentrāta ielej 10 litros ūdens un mauriņu pirmoreiz aplaista pēc iesēšanas, otrreiz – pēc divām nedēļām, kad sēklas dīgsti sākuši attīstīties.

Kad ir laiks, tad pļauj? Nē

Ja veido mauriņu, jāgatavojas regulārai pļaušanai, piekodina Maruta Kaminska. Ar pāris reizēm mēnesī būs par maz. Minimums – reizi nedēļā, ja laiks pļaušanai atliek tikai brīvdienās. Taču, lai zāliens tiešām būtu skaists, jāpļauj reizi 3–4 dienās. Dārzniece iesaka saņemties un šogad pamēģināt tik bieži, vismaz parādes daļā. Efekts būs.

Jo agrāk sāk pļaut, jo labāk? Nē

Pēc mauriņa sadīgšanas nevajag pārāk steigties ar pļaušanu, jo zāle dīgst nevienmērīgi. Maruta Kaminska pie pļaujamā ķeras brīdī, kad zāle pastiepusies 8–10 cm gara un galotnes mazliet noliekušās. Pirmoreiz nenopļauj pavisam zemu, bet noregulē apmēram 5–6 cm augstai pļaušanai.

Vai sporta zāliens ir pats labākais? Jā un nē

Tie, kas neko nezina par mauriņa ierīkošanu, nereti veikalos meklē vienkāršas zāliena sēklas, taču universālu sēklu nav. Savukārt citi, uzzinājuši par sēklu dažādību, grib sporta zālienu cerībā, ka tas būs sevišķi izturīgs. Pret nomīdīšanu – jā, bet tikai tad, ja zālienu pienācīgi kops, skaidro mauriņu speciālists Andris Tukris. Sporta zāliens piemērots saulainām vietām, bet daļēji ēnainām un ēnainām vietām jāizvēlas citi sēklu maisījumi. Vēl šāds zāliens bieži jāpļauj (ik pēc 3–4 dienām), turklāt zelmeni katrreiz der saīsināt par centimetru. Ja pļaus retāk, zāle saveldrēsies un cerētā efekta nebūs.

Piedāvājumā ir  sevišķi izturīgs sēklu maisījums futbola laukumiem. Arī tie jākopj tikpat labi kā sporta zālieni. Papildmēslojumu dod aptuveni reizi mēnesī (20–30 g/m²).

Veikalos ir nopērkami dažādu sēklu maisījumi, kas izstrādāti tieši konkrētai vietai un vajadzībai. Ja mauriņu ierīko speciālists, viņš izvēlēsies savu pārbaudīto, to, ko uzskata par labāko. Ja sēj pats, jāpaļaujas uz pārdevēja konsultāciju un rakstīto uz paciņas. Piemēram, atšķirīgas sēklas jāpērk ēnainai, saulainai, smilšanai vietai, vēl svarīgi tas, cik intensīvi pa zālienu staigās. Ja tomēr grūti izvēlēties, var zvanīt firmām, kas piedāvā sēklas.

Ieteicams iegādāties vairāk sēklu, nekā vajadzīgs pēc aprēķiniem, jo amatierim ar izsēju tik gludi neveik­sies, arī laukums var būt neprecīzi aprēķināts. Un vēl sēklas nedrīkst sēt pārāk biezi, pēc principa – dubults neplīst. Nedaudz sēklu der arī saglabāt, jo dažviet sējums būs jāpielabo.

Bez lieliem naudas ieguldījumiem pie mauriņa netikt? Nē

Glītu un lauku videi piemērotu mauriņu var izveidot pavisam vienkārši – sākot cītīgi pļaut vismaz reizi nedēļā. Maruta Kaminska iesaka, ka šāds zāliens derētu, ja ap māju ir plaša teritorija, augļu dārzs, jo ne vienmēr ir lietderīgi visu kultivēt, apsēt. Otrs nosacījums – ja kopjamais gabals ir daudzmaz līdzens, bet nelielas bedrītes var piebērt, kurmja rakumus nolīdzināt. Protams, tas nebūs parādes mauriņš, bet kopumā izskatīsies itin glīts, arī izturīgas zāliena sugas ieviesīsies pašas. Šāds mauriņš labāk būs pielāgojies dažādiem klimatiskajiem pārsteigumiem.

Mauriņu speciālists Jānis Kleins ir pārliecināts, ka laukos nav vērts tērēties dārgāko sēklu iegādei, kuras paredzētas profesionāļiem. Gana labas būs vidējas kvalitātes sēklas, kas maksā aptuveni 4–4,5 eiro kilogramā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Puķes mauriņā iederas? Jā un nē

Populārākais ziedētājs mauriņos ir āboliņš. Jānis Kleins uzskata, ka laukos, kur lielākas platības, tas iederas labi, bet āboliņu var arī uzsēt atsevišķās vietās skaistumam. Daudziem nepatīk, ka āboliņa ziedos zum bites, kuras var iedzelt bērniem. Vēl jāņem vērā, ka āboliņš sacero un neļauj izdzīvot citām sugām, klasiskajai mauriņa zālei. Turklāt āboliņš nedrīkst pāraugt, jo veido blīvu masu. Jaukas ir mārpuķītes, jo tās neveido lielu masu, lai gan arī izēd pamatsugas. Par to, vai būt vai nebūt puķēm mauriņā, ir atšķirīgi viedokļi, daudzi tās cītīgi nīdē, ravē, ir novērojis Jānis Kleins. Viņaprāt, zālienā skaisti izskatās arī kāds pienenes zieds. Izdevīgāk ir ar tiem samierināties, jo pieneņu sēklas no kaimiņiem atlidos tik un tā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ne tikai aukstā zupa! 9 ēdienu receptes, kuru sastāvā ir kefīrs
Veterinārārste: ērces kodums sunim var būt letāls. Kā mīluli pasargāt?
Gardas vakariņas slaidās līnijas kārotājiem
Mood boosters jeb produkti, kas pozitīvi ietekmē garastāvokli un uzlabo emocionālo labsajūtu
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
Lasīt citas ziņas
Četras svarīgas lietas, kas jāzina par personu apliecinošiem dokumentiem bērniem – ceļošana, fotografēšanās, derīguma termiņš un noformēšana
Izturīgas kokveida peonijas no sējeņiem. Kā pie tādām tikt saviem spēkiem?
Garšīgā skābeņu zupiņa – pavasara klasika
Piecu pārtikas produktu daļas, kas, izrādās – ir indīgas
Urbānā dārzkopība: kā ierīkot dārziņu uz balkona un ko audzēt vasarā
Vai un kā iespējams uzzināt kādas personas deklarēto dzīvesvietas adresi?
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs
FOTO. Hokejistus pie Brīvības pieminekļa sagaidījuši vismaz 30 000 līdzjutēju, slimnīcās nogādāti 4
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Uzbrukums Kijivai turpinās.” Ukrainas galvaspilsētā viņš atkal dzirdami sprādzieni un gaisa trauksmes sirēnas
FOTOREPORTĀŽA no hokejistu sagaidīšanas lidostā: pirmie soļi atkal uz dzimtenes zemes
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
22:44
Dronu uzbrukumi Kijivā: “Gandrīz katru vakaru debesis izskatās kā kārtējā Zvaigžņu karu epizode”
21:48
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
20:34