Foto: Fotolia

Dekoratīvie sīpoli no sēklas: kad ir īstais laiks pārstādīt 0

“Šogad dārzā ap lielajiem dekoratīvajiem sīpoliem sasējušies mazie. Vai nevietā iestādītos sīpolus vēl var pārstādīt un tā tikt pie jauniem stādiem?” ZAIGA Koknesē

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

“Pērn karstais laiks veicināja visu dekoratīvo sīpolu sēklu nobriešanu. Labi ienācās arī šķirnes ar sevišķi lielām ziedu bumbām. Taču izaudzēt no sējeņiem jaunus augus nemaz nav tik viegli,” skaidro puķkope Sanita Reinberga no stādaudzētavas “Puķu lauki”.

Sīpolus lolo

Sīpolu bumbas ilgi izskatās skaistas, taču daži dekoratīvie sīpoli (ar sīkākām ziedu galvām), ja laikus nenogriež un ļauj tiem iesēties, var kļūt par īstu nezāli.
Foto: Inita Šteinberga
CITI ŠOBRĪD LASA


Lielie milzu sīpoli no sēklas līdz ziedam izaug aptuveni sešos gados. Tieši tāpēc tie ir tik dārgi. Ja tomēr vēlas audzēt sīpolus no sēklām, jaunos stiebriņus saudzīgi izņem no zemes un pārstāda kastītē.

Jārēķinās, ka augus nedrīkst aizmirst un iekaltēt.

Kopšanas ziņā jaunuļus vieglāk atstāt dobē, kur tie iesējušies. Izrauj tikai tos, kas ieauguši nevietā. Ap sējeņiem apliek sētiņu, lai netīšām neizrautu un neaizmirstu, kur tie ir.

Izdevīgākais variants mazdārziņā, kā pavairot dekoratīvos sīpolus, – dalot to pazemes ligzdu.

Pārstādīt var

Sīpolu sējeņus dobē atzīmē, jo tiem tur būs jāaug daudzus gadus.
Foto: Inita Šteinberga


Ja sīpoli iestādīti nevietā vai tiem neglābjami uzmākusies kāda ziemciete, neko darīt – sīpols jāpārstāda. To cenšas darīt tā, lai pēc iespējas mazāk traumētu saknītes. Sīpolam ir pietiekamas barības rezervju, tas neaizies bojā, taču jarēķinās, ka šovasar tas neuzziedēs tik skaisti, kā ja nebūtu traucēts, zieda var nebūt vispār.

Dekoratīvajiem sīpoliem, tāpat kā citām sīpolpuķēm, saknes sāk veidoties jau rudenī. Pavasarī asni agri spraucas ārā no zemes. Protams, labākais laiks sīpolu pārstādīšanai ir miera periods vasarā.

Ja sīpolus ilgi nepārstāda, veidojas arvien vairāk lapu rozešu, bet ziedi un sīpoli zemē kļūst mazāki. Kad augs noziedējis un nokaltis, sīpolus izrok un izstāda pa vienam.

Pirms novāc auga virszemes atliekas, pie sīpola iesprauž mietiņu, lai pārstādīšanas brīdī to varētu atrast.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.