Ekonomika
Darbs un nauda

“Swedbank” centrālajā ēkā atklāta ārpusskolas izglītības vieta bērniem0


“Swedbank” centrālajā ēkā radīta bezmaksas interaktīva ārpusskolas izglītības vieta bērniem no visas Latvijas – Finanšu laboratorija.
“Swedbank” centrālajā ēkā radīta bezmaksas interaktīva ārpusskolas izglītības vieta bērniem no visas Latvijas – Finanšu laboratorija.
Publicitātes foto

Mājsaimniecību spēja efektīvi pārvaldīt savas finanses un izvairīties no ekonomiskiem riskiem ir būtisks priekšnoteikums prognozējamai sabiedrības attīstībai un labklājībai ilgtermiņā, savukārt pamati iedzīvotāju finanšu pratībai tiek likti jau skolas vecumā, skaidro “Swedbank Finanšu institūta” vadītājs Reinis Jansons.

Lai veicinātu skolēnu izpratni finanšu jautājumos un uzlabotu Latvijas sabiedrības finanšu pratību ilgtermiņā, “Swedbank” centrālajā ēkā radīta bezmaksas interaktīva ārpusskolas izglītības vieta bērniem no visas Latvijas – Finanšu laboratorija.

Tajā 4. līdz 12. klašu skolēniem ar radošu uzdevumu palīdzību būs iespējams nostiprināt skolā iegūtās teorētiskās zināšanas finanšu jautājumos un uzlabot finanšu pratību.

“Mūsu bērni ir nākotnes valsts veidotāji, un tieši tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi jau skolas vecumā radīt viņos izpratni par efektīvu finanšu pārvaldību, turklāt parādīt, ka finanses un ekonomika nav nedz garlaicīgas, nedz abstraktas jomas, kas noderīgas vien ekonomikas stundās skolā.”

“Ar Finanšu laboratorijas palīdzību sniedzam skolēniem iespēju izkāpt ārpus skolas sola, lai iegūtās vērtīgās teorētiskās zināšanas savienotu ar iespējām tās pielietot reālajā dzīvē, uzlabojot, pilnveidojot un nodrošinot veiksmīgāku nākotni gan sev, gan sabiedrībai kopumā,” par Finanšu laboratorijas izveides aktualitāti stāsta R. Jansons.

Finanšu laboratorijas pamatā ir spēle ar izlaušanās istabas (“Escape room”) elementiem, kuras ietvaros skolēni tiek aicināti doties “Finanšu misijā”.

Jauniešiem jāatbild uz dažādiem ar finanšu pratību, tostarp budžeta plānošanu, atbildīgu aizņemšanos, personības attīstību, drošību e-vidē un 21. gadsimta prasmēm saistītiem, jautājumiem, lai atklātu kodu, kas atslēdz seifu.

Savukārt jauniegūtās zināšanas un prasmes, kas ļaus savas finanses plānot pārdomāti un droši, būs efektīvi pielietojamas gan uzreiz, piemēram, rīkojoties ar kabatas naudu, gan nākotnē, iespējams, pat uzsākot savu uzņēmējdarbību.

Turklāt, tā kā uzdevumi pildāmi komandās, Finanšu laboratorijas apmeklējums attīstīs arī skolēnu prasmes sadarboties un strādāt komandā kopīga mērķa sasniegšanai.

“Ir svarīgi iemācīties rīkoties ar finansēm jau skolas laikā. Zināt, kā nauda rodas un kā to gudri izmantot. Šīs zināšanas ļauj saprast, ka nauda pati par sevi nekad nav mērķis, bet ir tikai līdzeklis. Līdzeklis, kas ir labs palīgs mērķu sasniegšanai, ja ar to rīkojas atbildīgi,” pauž izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Par finanšu pratību tiek dēvēts iedzīvotājiem raksturīgu zināšanu un prasmju kopums, kas ietekmē sabiedrības izpratni par finansēm un to efektīvu pārvaldīšanu, kā arī ļauj šo izpratni pielietot praksē – virzīt savu finanšu plūsmu pareizā gultnē, pieņemt pārdomātus lēmumus, izvēloties finanšu pakalpojumus, un izmantot tos lietderīgi.

Cilvēkiem ar augstāku finanšu pratības līmeni ir daudz vieglāk nodrošināt savu finansiālo stabilitāti, kā arī rīkoties ar naudu ilgtspējīgi.

Viena no galvenajām labas finanšu pratības pazīmēm ir spēja identificēt un izvairīties no ekonomiskiem un finansiāliem riskiem, piemēram, gan plānojot mēneša tēriņus, lai pirms algas nenāktos aizņemties, gan pirms aizņemšanās izvērtējot spēju parādus atdot.

Saistītie raksti

“Swedbank” Finanšu laboratorija atrodas “Swedbank” galvenajā ēkā Balasta dambī 15.

Tajā viesoties laipni gaidīti 4. – 12. klases skolēni no visas Latvijas. Aptuveni pusotru stundu garš Finanšu laboratorijas apmeklējums ir bezmaksas, iepriekš piesakoties šajā vietnē.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Autovadītāju ievērībai: 16.oktobrī būs slēgta uzbrauktuve no Jūrmalas šosejas Salaspils un Liepājas virzienā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Klajā nāk “Tet” grupas jaunākie finanšu dati
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Lems par naudas līdzekļu izmaksu Mārtiņa Bunkus mantojuma lietā
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Rīgā uzņem Ukrainas prezidentu
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā inflācija septembrī virs vidējās Eiropas Savienībā un eirozonā
47 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
FOTO: Vīrieši cāļu kostīmos protestē pret ukraiņu olu produkciju Latvijā
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Tumsā paskrien zem auto riteņiem: smags negadījums Rīgā
2 stundas
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā dzīvo Siāmas dvīnes, kuras pirms 30 gadiem atdalīja padomju ārsti
1 stunda