Modes žurnāliste Una Ulme.
Modes žurnāliste Una Ulme.
Foto: Ģirts Raģelis

TV personība Una Ulme: “Šobrīd esam kā ūdenī iemesti kucēni – ja kāds izpeld, labi, bet daudzi noslīkst..” 8

Aija Kaukule, “Nedēļa Kabatā”, AS “Latvijas Mediji”

Kompleksi, sāpīga šķiršanās, bailes novecot – Una Ulme kopā ar trim sabiedrībā pazīstamām dāmām – Ievu Adamss, Grētu Peidi un Lieni Stepenu – jaunā kanāla STV šovā “Sapņu ķērājas” kameru priekšā izaicina pašu vājības un uzdrīkstas piepildīt sen kārotus sapņus. Sarunā ar Unu Ulmi par jauno šovu un atgriešanos televīzijas ekrānos, par to, kā pārvarēt bailes, un par viņas otrās grāmatas tapšanu.

Šo mēdz optimistiski dēvēt par nebijušu iespēju laiku, kad pārskatīt ieradumus. Tas ir par jums?

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 145
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 106
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 159
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tā kā mans un dzīvesbiedra (Gaitis Burba) bizness ir saistīts ar ēdināšanu (restorāns “Buržujs” un veikals “iDille”), pirmais vilnis iedeva nerviem lielu triecienu. Atgriezās veģetatīvās distonijas pazīmes, paldies Dievam, mazās devās. Negribētos, ka mums atkal visu aizver. Tas būs traumējoši ne tikai uzņēmējiem, bet visiem cilvēkiem, jo atgriešanās ierindā nav vienkārša. Man ir diezgan skumji skatīties arī uz politiķu rīcību. Teikšu godīgi – man šajā laikā no viņiem pietrūkst motivējoša atbalsta, nevis kratīšanas ar pirkstu – “mājas, darbs, svaigs gaiss”. Vispār neviens vairs nerunā par dīkstāves pabalstiem. Esam kā ūdenī iemesti kucēni – ja kāds izpeld, labi, bet daudzi noslīkst. Psihologi un psihiatri drīzumā būs profesija numur viens.

Savulaik strādājāt ziņu žurnālistikā, kas bija aktuālo notikumu epicentrā. Tagad notiekošais nemudina par to padomāt atkal?

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc aizgāju no turienes, ka tā cīņa bija bezjēdzīga. Ja es kaut ko varētu ietekmēt, ietu un cīnītos. Vienīgais veids, kā kaut ko mainīt, būtu vākt domubiedrus un iet politikā, bet tik optimistiski es vairs uz dzīvi neskatos. Arī “cepšanās” sociālajos tīklos neko nedod. Ir jāsāk ar sevi.

Es lepojos, ka 47 gadu vecumā esmu uzdrīkstējusies atgriezties televīzijā – lai gan, visapkārt skatoties, varētu šķist, ka šī profesija prasa jaunību.

Tas ir realizējies gan projektā “Sapņu ķērājas”, gan žurnāla “Pastaiga” videointerviju ciklā. Man šķiet, šajā vecumā mums ir daudz vairāk, ko dot, ja tas ir autorraidījums, nevis plika lasīšana. Es labprāt turpinātu strādāt šādā “viens pret vienu” jeb “talkshow” formā.

Kas ir tie sapņi, ko ķerat jaunajā šovā?

Ideja dzima, domājot par to, ka pēc trim gadiem man būs piecdesmit, ko uztveru kā atskaites punktu – reālu pusmūžu. Pieķēru sevi pie domas, ka ir daudz lietu, par kurām esmu domājusi, bet atlikusi īstenošanu. Likās, ka būs vieglāk to visu īstenot, ja darīšu to publiski. Kopā ar producenti Aiju Strazdiņu ideju “breinstormā” doma attīstījās uz priekšu – tagad mēs esam jau četras un katra no mums īsteno savu sapni. Manā gadījumā tas pat nav sapnis, bet cīņa ar savām bailēm. Pārvarot sevi un izaicinot sevi. Uzdrīkstējos ieskatīties bailēm sejā. Šobrīd varu atklāti teikt – ja nebūtu šova un meiteņu, es nesaņemtos.

Viss sākās ar gumijas lēkšanu, manām lielajām bailēm no augstuma. Bet ar to viss nebeidzās. Kad likās, ka esmu uzvarējusi gumiju, nāca alpīnisma kurss – jāizkāpj pa septītā stāva logu piekārtai virvē.

Man iestājās emocionāla krīze, jo kurš normāls cilvēks kāpj ārā pa septītā stāva logu? Bet, kad viena no mums izkāpa, pavīdēja doma – viņa var, bet es ne? Kad tu sevi salauz šādā veidā, ir tāda gandarījuma sajūta, ka gribas piešķirt sev visādus ordeņus. Pārvarot bailes no augstuma fiziskā veidā, pēc tam citādi skaties arī uz izaicinājumiem ikdienā. Tas nenozīmē, ka es katru dienu tagad skriešu lēkt ar gumiju. Vienkārši šādi atviegloju savu dzīvi izvēles situācijās.

Kas liek spiest bremzi izšķirīgos brīžos un atkāpties no iecerētā?

Pirmkārt, tās ir bailes. Mūsu pirmais raidījums ir veltīts šķiršanās tēmai. Gan pēc savas pieredzes, gan skatoties apkārt redzu, ka baidāmies no šī soļa. Baidāmies, ka mūs nemīlēs, baidāmies zaudēt komforta zonu, paliekam kopā bērnu vai naudas dēļ. Tā ir sevis noniecināšana, domājot, ka tu nebūsi pietiekami labs jaunai dzīvei. Kad uzrakstīju grāmatu (“Skaistumam nav gadu”. – A. K.), arī mana pirmā doma bija – vai to kādam vispār vajadzēs… Nekas vēl nav izdarīts, bet tu jau sevi ieliec negatīvajā scenārijā, kas liek nolaist rokas. Realitāte izrādījās cita – mana grāmata ir iedvesmojusi tūkstošiem sieviešu, un ir papildu tirāža.

Pirmajai grāmatai vienmēr vajag īpašu impulsu. Kas to deva?

Iespēja dalīties. Grāmata ir ļoti personiska. Sākumā var šķist, ka runa ir par skaistumkopšanu, bet patiesībā par to tur ir ļoti maz. Mans talants ir spēja strukturēt, un, manuprāt, grāmata iedod dažas receptes, kā sastrukturēt dažādas dzīves jomas. Es dalos ar savu pieredzi, kas varbūt motivē kaut ko mainīt arī citiem. Būtiski bija runāt par to, kā vispār iegūt dzīves enerģiju. Esmu saskārusies ar to, ka daudz lietu nevaram izdarīt, jo vienkārši trūkst spēka – nav enerģijas. Jo vecākas kļūstam, jo vairāk mums ir jāstrādā ar sevi, lai šo enerģiju dabūtu. Nepalīdzēs brauciens vienreiz nedēļā uz mežu, ar sevi jāstrādā katru dienu. Ir jāmotivē sevi – tāda ir dzīve. Un kurš teica, ka būs viegli!

Vai ir doma par turpinājumu? Sapratu, ka kaut kur rosās romāna ideja!

Ar romānu esmu tikusi diezgan tālu, bet, kamēr nav noteikts gala termiņš, tā drīzāk ir izklaide. Tāpēc līdz tam būs vēl viena atziņu grāmata, jo pēc pirmās grāmatas izdošanas esmu virzījusies tālāk, uzzinājusi ļoti daudz lietu, kuras būtu pelnījušas, lai par tām pastāstītu. Un pēc pirmā soļa taču mums gribas spert nākamos. Ja dzīve mūs atkal apstādinās, es zinu, ko darīšu.

Kas šobrīd pašai ir spēka avots?

Mani lauki. Būšana kustībā. Bet mana īpašā metode ir dienas režīma pārkārtošana. Ceļos ap sešiem rītā un eju gulēt jau desmitos. Ir jūtami uzlabojusies miega kvalitāte, pieceļos enerģiskāka. Turklāt iegūstu no rīta klāt divas trīs produktīvas stundas. Otra lieta – no dzīves pilnībā esmu izslēgusi visus cilvēkus, kuri izsūc manu enerģiju, kuras tāpat nav pietiekami daudz.

Bija jālauž sevi, lai no visai sabiedriskas būtnes pārietu citā režīmā?

Jā, tāds priekšstats par mani bija – kur vien aicināja, biju klāt. No vienas puses, darba nolūkos ir kaut kur jādodas. Bet pamatā esmu kļuvusi ļoti nepateicīga tiem, kas mani aicina. Es skatos, lai tās būtu vietas un cilvēki, kas mani interesē.

Ir svarīgi, lai visā, ko daru, ir pievienotā vērtība. Negribu bezjēdzīgi izšķiest laiku.

“Sapņu ķērājas” man ir palīdzējušas transformēties. To, ko tur darījām kā fiziskā, tā emocionālā plāksnē, es pielīdzinātu pēdējiem desmit gadiem manā dzīvē. Jā, laikā kopā ar manu pašreizējo dzīvesbiedru pārmaiņas ir notikušas, bet ļoti lēni. Pirmais pārmaiņu uzrāviens notika tad, kad sākām apmeklēt Pētera Kļavas lekcijas, otrais – šovā.

Lecat ar gumija, kāpjat laukā pa logiem, runājat par šķiršanos…

Katrā raidījumā ir viena tēma, kas ir svarīga kādai no dalībniecēm. Ievai šobrīd bija aktuāla šķiršanās tēma, lai gan mēs visas esam gājušas tai cauri. Viena ļoti būtiska tēma, ko skaram: kāpēc mums ir tik svarīgs apkārtējo viedoklis. Man šī tēma bijusi ļoti aktuāla daudzus gadus, un nevarētu teikt, ka arī tagad man ir pilnībā nospļauties. Tas viss ir saistīts ar iekšējiem konfliktiem un nepārliecinātību par sevi. Ir ārkārtīgi nopietni ar sevi jāstrādā, lai tu būtu patiešām stiprs un ietu ar paceltu galvu “suņi rej, bet karavāna iet tālāk”. Mēs varam izlikties, ka ir vienalga, bet tas nav tik vienkārši. Katra no tēmām mazliet paver aizkaru uz tehnikām, kā ar šīm problēmām tikt galā. Mēs dalāmies gan ar savstarpējo pieredzi, gan mūsu aicināto speciālistu pieredzi. Piemēram, aicinājām socionikas speciālisti Eviju Čeprovu. Tas iedeva ļoti interesantu pavērsienu manās zināšanās par cilvēku tipiem un apziņu, ka to, kas mūsos ir ielikts, mēs diži izmainīt nevaram, kā gribētos cerēt.

Kāds klimats valda jūsu dāmu četriniekā, kas ir teju analogs “Seksa un lielpilsētas” modelim?

Mērķis bija sapulcināt ļoti atšķirīgas dāmas, un tas ir izdevies. Es un Grēta esam līdzīgākas rakstura ziņā, savukārt Liene ar Ievu ir absolūti pretpoli. Taču šī atšķirīgā pieredze ir tieši tā, kas palīdz labāk izprast arī sevi. Ir labi, ka varam paplašināt redzesloku viena otrai un skatītājiem.

Kāds sapnis pašai Unai vēl jānoķer?

SAISTĪTIE RAKSTI

Kļūstot vecākai, parādījusies vēlme atgriezties pie dabas. Šobrīd gribētu strādāt pie tā, lai varētu nobāzēties savos laukos, jo pilsēta mani iztukšo. Sev esmu definējusi, ka dzīves otrā puse būtu jādzīvo vietā, kas uzlādē. Tas ir sapnis, kam nepieciešami ieguldījumi, bet, ja iešu stingri uz priekšu, domāju, pasaule sadosies rokās un viss notiks.

___

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Pieņemšana. Zinātkāre. Nepadošanās.

Bez kā nevarat iedomāties savu dienu?

Bez rīta rituāliem: agri celties, izkustēties, laika sev.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Uzdrīkstēšanās atgriezties televīzijā.

Labākā izklaide?

Šobrīd mācos apmest salto uz batuta. Lieliska izklaide trenera uzraudzībā, iesaku visiem. Palīdz atlaist bailes un uzdrīkstēties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 54
7 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Princese Mako apprec vienkāršu puisi, atsakās no miljoniem un sašķeļ Japānas sabiedrību 2
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Klajā nācis jauns latviešu seriāls: lomās populāri aktieri un vairākas pašmāju slavenības 6
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 145
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 106
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 159
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 44
13 stundas
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. The Ludvig atgriezies mūzikā ar jaunu vārdu un brīnišķīgu dziesmu 4
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavs viedoklis šodien būs pēdējais, ar ko kāds rēķināsies… Horoskopi 29.oktobrim
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 21
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 101
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Izsargāšanās no vīrusa var kļūt vēl dārgāka. Vai būs jālieto respiratori mutes aizsegu vietā? 34
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords 182
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO.”Jūs visi tiksiet tiesāti!” Agresīvs vīrietis uz ielas Vecrīgā velta rupjus lamuvārdus deputātam Pūcem 13
59 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 106
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 54
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Potenciālie “līgavaiņi” no ārvalstīm divām sievietēm izkrāpj vairākus tūkstošus eiro 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pārbaudīs izskanējušo informāciju par Cimdaram, iespējams, viltoto Covid-19 sertifikātu 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +15 grādiem. Laika prognoze piektdienai
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 66
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 44
13 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
1 diena
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 29
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 342
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 71
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 159
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 101
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Stradiņa slimnīcas Covid-19 nodaļās vadītājs Kārlis Rācenis izstājas no LĀB valdes
19:47
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“RFS” uzvar “Daugavpili”, bet “Valmiera” zaudē punktus pret “Rigu”
19:34
LE
LETA
Ziņas
Par Liepājas tramvaja vadītāja noduršanu piespriež bargu cietumsodu
19:05